srijeda, 07.04.2021 / 00.18

Real siguran protiv Liverpoola, Borussia namučila City

U prva dva četvrtfinalna susreta UEFA Lige prvaka domaćini su odnijeli obje pobjede. Real Madrid je 3:1 bio bolji od Liverpoola dok je Manchester City s 2:1 svladao Borussiju Dortmund.

Real nadmoćan u prvom poluvremenu

Prvih 45 minuta na stadionu Alfredo di Stefano bilo je potpuno u znaku domaće momčadi. Zinedine Zidane očito je pogodio s taktikom jer igrači Liverpoola nisu uputili niti jedan jedini udarac prema vratim Thibauta Courtoisa dok je semafor na kraju prvog poluvremena pokazivao 2:0.

A oba ta pogotka postignuta su na sličan način. Prvo je u 27. minuti Toni Kroos odličnom dugo loptom pronašao brzonogog Vinicius Juniora koji je sjajno smirio loptu prsima, sjurio se prema vratima Allisona Beckera i sigurno poentirao. Na novi pogodak čekalo se devet minuta, a recept je bio sličan. Dugu loptu Kroosa prema Viniciusu pokušao je presjeći Trent Alexander-Arnold, ali to je odradio vrlo lošu te je u stopostotnu priliku gurnuo Marca Asensija koji nije imao težak zadatak matirati Brazilca na golu Liverpoola.

Posljednji put kada Redsi na utakmici Lige prvaka nisu uputili niti jedan udarac u prvom poluvremenu bilo je u studenom 2014. protiv istog protivnika koji je tada slavio s 1:0. Jürgen Klopp očito je uspio na neki način trgnuti svoje igrače jer Liverpool je u nastavku pokazao mnogo bolju igru, a to im se isplatilo već u 51. minuti.

Georginio Wijnaldum sjajno je prošao kroz sredinu terena i uposlio Dioga Jotu čiji blokiran udarac skuplja Mohamed Salah i s nekoliko metara sigurno smanjuje prednost Reala na 2:1. Ova situacija provjeravala i putem VAR-a jer je ostao dojam da je Egipćanin ostao u zaleđu, ali situacija je bila čista.

Pokazali su Redsi mnogo više volje i želje u svojoj igri u nastavku, ali to ne znači da su domaćini posustali. Stvarali su i igrači Reala prilike, a jednu od njih iskoristili su 65. minuti. Luka Modrić gurnuo je loptu Viniciusu koji je s nekih 12 metara od gola potegnuo iz prve i matirao Beckera za 3:1. Brazilac na vratima Redsa bio je dosta blizu te lopte, čak ju je i dirao i ostao je dojam da je mogao bolje reagirati u ovoj situaciji, ali Vinicius je došao do svog drugog pogotka na utakmici što mu je u dresu Reala prvi put pošlo za rukom nakon 106 utakmica.

Liverpool će imati dosta težak zadatak u uzvratu, ali ta momčad već je radila velike preokrete i ne treba ih prerano otpisivati.

Borussia se predstavila u sjajnom svjetlu, suđenje vrlo loše

U drugoj utakmici večeri Manchester City slavio je protiv Borussije Dortmund s 2:1. Nijemci su bili autsajderi u ovom susretu s obzirom na svoju formu i činjenicu da je City pobijedio u zadnjih 30 od 34 odigrana susreta, ali momčad Edina Terzića odigrala je vrhunsku utakmicu, a za njen poraz donekle je zaslužan i sudac Ovidi Hategan. No, krenimo redom.

Jude Bellingham imao je dobru priliku u sedmoj minuti susreta, ali Ederson je obranio njegov udarac. Domaćini su do vodstva došli u 19. minuti. Emre Can krivo je dodao jednu loptu na centru, a igrači Cityja sjajnom su kontrom u samo četiri dodavanja došli do prednosti od 1:0. Asistent je bio Riyad Mahrez, a strijelac Kevin De Bruyne.

A onda je na red došao sudac Hategan. Prvo je u 29. minuti svirao kazneni udarac za Manchester City nakon što je Can navodno neoprezno igrao u svom kaznenom prostoru. Za to je Can nagrađen i žutim kartonom, a situaciju je provjerio i VAR. Na koncu je Hategan sam pregledao sporni trenutak i poništio kazneni udarac, ali žuti karton igraču Borussije nije.

A u 38. minuti još veća pogreška. Bellingham je ispratio jednu dugu loptu do koje je prije došao Ederson, ali je reagirao vrlo loše na nju. Pobjegla mu je i mladi Amerikanac mu ju je skinuo s noge  i sjurio se prema praznim vratima, a Hategan je zaustavio igru zbog prekršaja na vrataru Cityja. Očigledno je bilo kako prekršaja nije bilo, ali VAR nije mogao kontrolirati ovu situaciju zbog protokola prema kojem je Bellingham trebao postići pogodak da bi se sve provjerilo, a glavni sudac utakmice prekinuo je utakmicu prije nego li je mladi napadač zatresao mrežu.

Uslijedilo je nekoliko promašaja Phila Fodena, a zatim je Borussija došla do zasluženog izjednačenja. Erling Braut Haaland sjajno je proigrao svog kapetana Marca Reusa koji je sjajnim udarcem u suprotni kut poravnao rezultat na 1:1. I kada se činilo da će Nijemci uspjeti izdržati sve do kraja, City je došao do pobjede. Večeras sjajni Kevin De Bruyne poslao je visoku loptu u šesnaesterac Borussije gdje ju je primirio Ilkay Gundogan. Nijemac ju je samo gurnuo do Fodena koji ovog puta nije pogriješio te je postavio konačnih 2:1.

Ako Dortmund i u uzvratu bude igrao ovako dobro, čeka nas pravi spektakl na Signal Iduna Parku!