četvrtak, 19.09.2019 / 11.28

Veličanstvenom predstavom u Maksimiru Dinamo razbio Atalantu

Prekrasnu nogometnu večer pružili su nogometaši Dinama svojim navijačima sinoć u Maksimiru. U prvoj utakmici Lige prvaka posve su nadigrali i razmontirali talijansku Atalantu i s visokih 4:0 nakon prvog kola zasjeli na prvo mjesto skupine C.

Trećeplasirana momčad iz prošle sezone Serie A sigurno se nije nadala ovakvom debiju u elitnom razredu europskog nogometa. Iznimno raspoloženi zagrebački modri pružili su partiju za pamćenje, posve nadigrali goste iz Italije i na kraju slavili s visokih 4:0.

Nenad Bjelica uoči utakmice najavljivao je kako se ne bi zadovoljio podjelom bodova, jer želi igrati na pobjedu i sva tri boda i to se vidjelo od prvog sučevog zvižduka u Zagrebu. Dinamo je krenuo agresivno, napadački, s visokim pritiskom na posljednju liniju Atalante, s ciljem postizanja ranog pogotka koji bi donio rasterećenje, a to se dogodilo već u desetoj minuti.

Sve je, kao i mnogo puta sinoć, krenulo od vrlo raspoloženog Danija Olma, koji je na lijevoj strani terena ostavio svoje čuvare i ubacio oštru loptu u kazneni prostor. Atalanta je nakratko očistila situaciju, no lopta dolazi do Stojanovića koji oštrim ubačajem s desne strane pronalazi Marina Leovca, a ovaj iz neposredne blizine donio modrima vodstvo.

Na krilima erupcije oduševljenja s tribina Dinamo je nastavio napadati i nakon pola sata igre udvostručio svoju prednost. Opet je Olmo sjajnom loptom raspolovio talijansku obranu, a Leovac povratnom loptom pronašao Mislava Oršića, koji je odmjerenom prizemnom loptom pogodio sami kut Atalantina gola.

Upravo je Oršić uz Olma bio Dinamov heroj u sinoćnjoj utakmici, a pogodak u 31. Minuti bio je tek uvod u nastup zbog kojeg je pred kraj utakmice prilikom izlaska s terena zaradio ovacije maksimirskih tribina.

Dinamo nije prestajao s pritiskom, pa je do odmora još više učvrstio svoju prednost. Nakon još jednog ubačaja Stojanovića, loptu je Ademi prebacio na drugu vratnicu, a tamo je dočekao Oršić i pogodio za nevjerojatnih 3:0.

Koliko je dominantan Dinamo bio u prvome dijelu najbolje govori podatak da je Atalanta prvi udarac prema vratima domaćina uputila tek pri kraj prvog dijela, dok su prvu pravu prigodu složili tek početkom nastavka. Nakon lijepe kombinacije Pašalić nije uspio pogoditi okvir gola.

U 68. minuti točku na “i” sjajne predstave svojim je trećim pogotkom na utakmici postavio Mislav Oršić. Nakon neobične asistencije Kevina Theopilea-Catherinea izmakao je nadzoru talijanske obrane i smireno poslao loptu pored istrčalog vratara Atalante.

Slavlje je moglo početi, Dinamo je na najljepši mogući način u prekrasnom ambijentu prepunog Maksimira napravio velik prvi korak u Ligi prvaka i ostalim protivnicima uputio poruku kako ove godine ne namjeravaju biti tek prolaznici.

Nenad Bjelica, trener Dinama: “Namjera je bila da iznenadimo Atalantu formacijom 3-5-2 i morali smo to sakriti od medija, rekao sam igračima da to drže u tajnosti i nisam vam mogao pričati o tome. Odradili smo treninge na taj način i ispalo je sjajno, odigrali smo savršenu utakmicu protiv sjajne ekipe. Puni smo samopouzdanja, vjerujemo u sebe i hoćemo pobjedu u svakoj utakmici, ako je to moguće. Pokazali smo da se možemo nositi s velikim momčadima i naša se filozofija neće mijenjati čak ni protiv jačih, poput Manchester Cityja.”

Vieri Capretta, trener Atalante: “Stavili su nas pod velik pritisak i brzo organizirali napade, bili su jači u svim aspektima igre i odigrali su odličnu utakmicu. U drugom poluvremenu bilo je nešto više ravnoteže, imali smo i neke prilike, ali moramo učiti iz ovakvih utakmica. Došli smo do ove visoke razine i naše prvo iskustvo u Ligi prvaka bilo je teško. Moramo ovo iskoristiti da naučimo nešto i da budemo bolji u budućnosti. Dinamo je odigrao odlično i priredili su nam pravu noćnu moru, potpuno su zaslužili pobjedu.”