utorak, 18.02.2020 / 23.47

Veličanstveni Haaland srušio Paris Saint-Germain i postavio rekord

Nevjerojatni Erling Braut Haaland ne prestaje oduševljavati nogometni svijet. U prvoj utakmici osmine finala Lige prvaka protiv Paris Saint-Germaina mladi je Norvežanin još jednom bio u glavnoj ulozi i s dva pogotka donio prednost njemačkom klubu uoči uzvrata u Parizu. Pritom je ostvario uspjeh kakav nije pošao za rukom još nijednom nogometašu prije njega.

Dortmundska Borussia na uzvrat u Pariz nosi prednost od 2:1, a na tome ponajviše može zahvaliti svom čudu od djeteta, 19-godišnjem Erlingu Brautu Haalandu, koji je s dva pogotka u mreži gostiju i ovoga puta bio prvo ime susreta. Ne samo to, već je u samo sedam dosad odigranih utakmica u Ligi prvaka uspio postići čak deset pogodaka, što je uspjeh kakvim se ne mogu pohvaliti ni najveća imena svjetskog nogometa. Do desetog je pogotka, naime, Norvežanin stigao čak četiri utakmice prije bilo koga u povijesti Lige prvaka.

Prvo je poluvrijeme završeno bez pogodaka s bilo koje strane, premda su i jedni i drugi mogli naći put do mreže. Prvi su zaprijetili gosti u 11. minuti iz slobodnog udarca kojeg je pored gola smjestio Brazilac Neymar, a tri minute kasnije brzu kontru izveli su domaći, ali je Jadon Sancho na kraju bio neprecizan.

Nakon otprilike pola sata igre Sancho je još jednom zaprijetio i dao prigodu Keyloru Navasu da se istakne obranom, a deset minuta prije odmora i Haaland je pokazao dio svog talenta pogodivši vanjski dio mreže iz teške situacije.

Što je nedostajalo prvome dijelu stiglo je u nastavku. Igrala se 69. minuta susreta, kada je Guerreirov blokirani udarac na sreću domaćina završio pred Haalandom, a ovaj pokazao instinkt pravog strijelca i iz neposredne blizine pogodio za vodstvo Borussije.

Slavlje domaćina ipak nije dugo trajalo, jer samo šest minuta kasnije PSG je uspio doći do izjednačenja i iznimno vrijednog pogotka u gostima. Kylian Mbappé je napravio nered na desnoj strani obrane domaćina i povratnom loptom našao Neymara, kojemu nije bilo teško s dva metra pogoditi nebranjeni dio mreže.

Izjednačujući pogodak ipak nije slomio duh domaćina, koji je nepune dvije minute kasnije došao do novog vodstva. Reyna je na otvorenom prostoru našao Haalanda, a ovaj s dvadesetak metara poslao pravu bombu pod gredu pariškog gola. Bio je to njegov 39 pogodak sezone i 11. za Borussiju u samo sedam nastupa nakon siječanjskog transfera.

Prva je runda, dakle, pripala Borussiji. Parižani će se pak uzdati u pogodak u gostima i sasvim sigurno gajiti nadu da pred svojim navijačima napokon mogu proći za njih toliko puta kobnu osminu finala.

Erling Braut Haaland, napadač Borussije: "Drago mi je što sam dobio nagradu za igrača utakmice, ali još uvijek osjećam da mogu bolje. Mogu i moram igrati bolje na ovoj razini i naporno raditi na izgradnji svoje igre. Konačni rezultat utakmice je poprilično opasan, jer PSG je jaka momčad i još uvijek mogu izboriti prolaz u uzvratnoj utakmici."