četvrtak, 30.05.2019 / 14.11

Tottenhamov put do finala: s ruba eliminacije do borbe za europski naslov

Punih trideset i pet godina navijači Tottenhama čekaju veliki rezultat svoje momčadi u europskim natjecanjima i po prvi put nakon osvajanja Kupa Uefe 1984. godine imat će prigodu bodriti svoj klub na putu do najvrednijeg trofeja europskog, ali i svjetskog klupskog nogometa.

Tottenhamov put do finala bio je sve samo ne lak. Od kluba otpisanog već u grupnom dijelu natjecanja, Spursi su nevjerojatnim karakterom i upornošću došli na korak do najvećeg klupskog uspjeha u 136 godina njegova postojanja. Tottenham je u svojoj povijesti jednom osvajao nekadašnji Kup pobjednika kupova (1963.) i dvaput Kup Uefe (1972. i 1984.), ali se nikada u svojoj povijesti nije okitio titulom najbolje momčadi Europe.

Otpisani nakon 270 minuta

Ždrijeb skupina u ljeto prošle godine Tottenham je smjestio u iznimno tešku skupinu s gigantom Barcelonom, talijanskim velikanom Interom i nizozemskim prvakom PSV-om iz Eindhovena. Već na papiru bilo je jasno kako će londonskom sastavu trebati i znanja, ali i sreće kako bi ugrabili jedno od prva dva mjesta u skupini i dočekali proljeće u Ligi prvaka.

I nije počelo dobro.

Tottenham je, naime, iz svoje prve tri utakmice u skupini uspio prikupiti tek jedan jedini bod i da ste tada europskim nogometnim zaljubljenicima spomenuli kako će londonski klub ipak igrati u finalu, počastili bi vas pogledom sažaljenja, podrugljivim komentarom ili pošalicom.

Osamnaestog dana rujna Spursi su natjecanje u skupini B otvorili gostovanjem u Milanu, gdje su do same završnice susreta imali u džepu tri boda, ali se zatim bez plijena vratili kući. Christian Eriksen je donio prednost Tottenhamu, a Inter pogocima Maura Icardija i Matiasa Vecina u sudačkoj nadoknadi došao do velikog preokreta i pobjede.

Da stvar bude gora po momčad Mauricija Pochettina, već u sljedećem kolu morali su se vaditi protiv velikana Barcelone, koja se također pokazala prevelikim zalogajem. Katalonci su na Wembleyju slavili s visokih 4:2, uz sjajan nastup i dva pogotka Lionela Messija. Susret je između ostalog obilježio i prekrasan pogodak našeg Ivana Rakitića, volej s ruba kaznenog prostora koji je krajem godine odabran i za najljepši pogodak grupne faze natjecanja.

Ništa u tim trenucima nije išlo u prilog Spursima. Već početkom listopada zaostatak za  Barcelonom i Interom iznosio je šest bodova, a kada Tottenham ni u trećem kolu nije uspio doći do pobjede (remi s PSV-om, 2:2), malo tko je očekivao da će u preostala tri nastupa uspjeti nadoknaditi velik zaostatak.

Ipak, čudo se dogodilo. Tottenham je na svom travnjaku početnom studenog došao do prve pobjede, premda se do 78. minute utakmice nalazio na rubu eliminacije. Naime, PSV je već u drugoj minuti pogotkom Luuka de Jonga došao do vodstva, koje je držao sve do završnice susreta, a tada je stvari u ruke preuzeo Harry Kane i pogocima u 78. I 89. minuti održao Tottenham na životu.

Kako ništa u ovoj sezoni Spursa nije moglo proći bez drame, tako ni u sljedećoj utakmici s Interom u Londonu pobjednika i pogodaka nije bilo sve do same završnice. Tada je Christian Eriksen postigao jedini pogodak na utakmici i po prvi put Tottenham je na ljestvici preskočio milanski klub i kolo prije kraja držao poziciju za osminu finala.

Loša vijest bila je da su u posljednjem kolu morali na gostovanje u Barcelonu, gdje se malo tko može nadati pozitivnom rezultatu. I u toj utakmici Spursi su se našli u ranom zaostatku i do završnih pet minuta živjeli na rubu poraza, kada je Lucas Moura postigao pogodak za konačnih 1:1. Nije to bio rezultat koji jamči prolaz, ali sreća često prati hrabre, pa je ovaj put pomazila Pochettinov sastav. Budući da Inter na svom travnjaku nije uspio svladati PSV, odigrali su tek 1:1, Spursi su izborili mjesto među najboljih 16.

Rezultati by SofaScore

Nezaboravne noći u Manchesteru i Amsterdamu

Netko se u Tottenhamu pošteno zamjerio kuglicama u ždrijebu, jer tek nakon izlaska iz skupine za protivnika u osmini finala dobili su dortmundsku Borussiju. Zadatak nimalo lakši od onih koje su jedva i uz mnoštvo problema uspjeli apsolvirati kroz turbulentnu jesen.

Na njihovu sreću, Borussia se zaboravila pojaviti na prvoj utakmici u Londonu, gdje su glatko poraženi s visokih 3:0 (Son, Vertonghen i Llorente), što je uzvrat u Dortmundu odvelo u sferu rutinskog odrađivanja posla. Tottenham je i u toj utakmici slavio s 1:0 i bez primljena pogotka prošao u četvrtfinale Lige prvaka.

A tamo, novi problem. Ždrijeb je Tottenhamu u osam najboljih dodijelio ono ponajbolje - Manchester City. Stari znanci s Pepom Guardiolom na čelu, gladni uspjeha u Ligi prvaka gdje još uvijek nisu uspjeli ostaviti značajnijeg traga. I opet nije moglo bez drame.

Spursi su prvi susret dobili s minimalnih 1:0, premda je Sergio Aguero u ranoj fazi utakmice promašio jednaesterac za goste. Uslijedio je uzvrat na Etihadu, koji se do isteka posljednje minute sudačke nadoknade pretvorio u možda najspektakularniji ogled ovosezonskog izdanja Lige prvaka. Nakon kiše pogodaka i golemog razočaranja za domaćine kojima je VAR poništio pogodak za prolaz u polufinale, susret je završen pobjedom Cityja od 4:3 i plasmanom Tottenhama u polufinale zbog pogodaka postignutih na gostovanju.

I kada smo pomislili da uzbuđenja s Etihada dugo neće biti nadmašena, Tottenham je dodao novo poglavlje svom dramatičnom pohodu na europski naslov. U polufinalu čekao ih je Ajax, mlada, poletna momčad, hit Lige prvaka i favorit svih neutralnih i nesvrstanih.

Amsterdamski velikan slavio je na novom Tottenham Hotspur stadionu s minimalnih 1:0, a kada su i na svom stadionu poveli s 2:0 činilo se kako je pustolovinama londonskog sastava napokon došao kraj. Pokisli i potučeni odšetali su u svlačionicu nakon prvih 45 minuta i u nastavku režirali jedno od većih čuda u povijesti Lige prvaka.

Apsolutni heroj među herojima bio je Lucas Moura, koji je s tri pogotka bio glavni akter preokreta i plasmana u madridsko finale. Pobjednički je pogodak postigao doslovno posljednjim dodirom na utakmici, užasnute domaćine poslao u očaj, a svoje navijače u delirij.

Tottenham je izborio svoje prvo finale Lige prvaka.

I premda će mnogi uoči subotnjeg finala prednost dati Liverpoolu, koji je između ostalog i u engleskom prvenstvu dokazao nadmoć osvojivši čak 26 bodova više od Spursa, već nekoliko puta otpisani Spursi imat će što reći na terenu. Bez sumnje, čeka nas odličan dvoboj suparnika koji se sjajno poznaju, pa kao i uvijek u sportu - neka pobijedi bolji.