četvrtak, 13.12.2018 / 09.24

Real nokautiran usred Madrida!

Posljednje kolo Lige prvaka donijelo je pregršt iznenađenja u rezultatima koji ipak nisu imali velike posljedice na konačne ishode skupina. Na kraju su put u osminu finala osigurale sve ekipe koje su i uoči posljednjeg kola boravile na prvom ili drugom mjestu na ljestvici, ali upravo su jučerašnji rezultati dokazali kako (i) u Ligi prvaka može doći do potopa favorita, osobito u gostima. Zvuči gotovo nestvarno da su jučer pobjedu upisali Viktoria Plzen, CSKA Moskva, Young Boysi i Valencia, a da su im protivnici bili Roma, Real Madrid, Juventus i Manchester United.

Potop branitelja naslova na Bernabeu, Vlašić asistent
Već su utakmice iz skupine G, koje su igrane u ranijem terminu (19 sati), dale naznaku kako će posljednje kolo donijeti pregršt rezultatskih iznenađenja i neočekivanih rezultata. Trostruki uzastopni osvajač Lige prvaka, madridski Real, bez hrvatskog reprezentativnog kapetana Luke Modrića (prosjedio na klupi cijelu utakmicu), iznenađujuće je poražen na Santiago Bernabeu s čak 3:0 od CSKA Moskve. Nakon što su Moskovljani slavili u prvoj utakmici s minimalnih 1:0 golom našeg Nikole Vlašića, jučer su ruski doprvaci protutnjali španjolskom prijestolnicom. Već do poluvremena CSKA je stekao prednost od 2:0 golovima Chalova i Shchennikova, a konačnih 3:0 postavio je Sigurdsson na Vlašićevu asistenciju. U drugoj utakmici skupine Roma je poražena u Češkoj od Viktorije Plzen čime su Česi prestigli moskovski CSKA zbog boljeg međusobnog omjera i proljeće će igrati u Europskoj ligi.

Rezultati by SofaScore

Dvostruko iznenađenje dogodilo se i u skupini H gdje su Juventus i Manchester United poraženi u gostima od Young Boysa i Valencije s identičnim rezultatom 2:1. Za Staru Damu je Mario Mandžukić odigrao svih 90 minuta, a talijanski krvnik s 2 postignuta pogotka bio je isti kao i Dinamov u pretkolu Lige prvaka prije 3 mjeseca, Francuz Guillaume Hoarau. Konačan rezultat postavio je Paulo Dybala u 80. minuti, a bio je ovo drugi poraz Juventusa u posljednje 3 grupne europske utakmice.
Mourinhov Manchester United nastavlja s rezultatima toplo-hladno ove sezone. Iako bi im eventualna pobjeda u posljednjem kolu donijela prvo mjesto u skupini i potencijalno lakšeg protivnika u osmini finala, Crveni Vragovi i s najjačim su sastavom poraženi kod Valencije. Šišmiše je u vodstvo doveo Carlos Soler u 17. minuti, a nakon 2 minute nastavka Phil Jones nes(p)retnim autogolom povećao je vodstvo domaćina. Počasni pogodak za Engleze postigao je Marcus Rashford 3 minute prije kraja susreta.

City preokrenuo na krilima sjajnog Sanea, Kramarić opet strijelac
Andrej Kramarić prije 35 dana zabio je gol Lyonu u Ligi prvaka i tada je krenula nevjerojatna serija našeg napadača koji je uspio pronaći put do mreže i u idućih 8 uzastopnih utakmica za klub i reprezentaciju. Upravo je Kramarić jučer u 16. minuti doveo Hoffenheim u vodstvo protiv Guardiolinog stroja iz plavog dijela Manchestera sigurnom realizacijom kaznenog udarca, a prethodno mu je jedan fantastičan udarac desnicom iskosa sjajnom reakcijom obranio Ederson.

City je izjednačio briljantno izvedenim slobodnim udarcem Leroya Sanea koji je ljevicom s 25 metara neobranjivo pogodio u rašlje pred sam kraj prvog poluvremena, a isti je igrač u 61. minuti utakmice na asistenciju Raheema Sterlinga postavio konačnih 2:1. Kao drugoplasirani iz te skupine u nokaut fazu plasirao se Lyon koji je do 65. minute gubio na gostovanju kod Shakhtara. Domaćine je u vodstvo doveo Junior Moraes nakon 22. minute igre i taj je rezultat vodio Ukrajince u osminu finala, a Lyon u Europsku ligu. Ipak, sjajan pogodak u rašlje Nabila Fekira gurnuo je Francuze među 16 najboljih, a Shakhtar je završio kao trećeplasirani klub u skupini s 3 boda viška od Kramarićevog Hoffenheima.
Najzanimljivija utakmica jučerašnjeg dana Lige prvaka definitivno je odigrana na Johan Cruijff Areni u Amsterdamu gdje je Ajax ugostio Bayern bivšeg hrvatskog izbornika Nike Kovača. Bavarci su sjajno krenuli u utakmicu i već nakon 13 minuta vodili su 1:0 golom sjajnog Poljaka, Roberta Lewandowskog. Rezultat se nije mijenjao do 61. minute kada je Dušan Tadić najprije izjednačio, a potom i doveo Nizozemce u vodstvo 8 minuta prije kraja susreta. Prethodno je glavni sudac Clement Turpin na prijevremeno tuširanje poslao Maximiliana Wöbera i Thomasa Mullera zbog (pre)oštrih i pogibeljnih startova. U posljednjih 10 minuta, računajući sudačku nadoknadu, gledatelji su vidjeli još 3 pogotka. Najprije je u 87. minuti Lewandowski drugim pogotkom izjednačio na 2:2, a povratnik od ozljede Kingsley Coman precizno odmjerenim udarcem s vrha 16 metara doveo je Bavarce u vodstvo u sudačkoj nadoknadi. I kada se činilo da će Bayern odnijeti sva tri boda iz Amsterdama ukazao se Argentinac Nicolas Tagliafico i postavio konačnih 3:3. Doduše, pogodak je pao iz očiglednog zaleđa kojeg pomoćni sudac nije dosudio, ali ovakav ishod nije utjecao na konačan izgled ljestvice. Dodajmo i da je Benfica na domaćem terenu slavila protiv atenskog AEK-a pogotkom Alexa Grimalda u 88. minuti utakmice i time samo potvrdila proljeće u Europskoj ligi.

Ždrijeb osmine finala u ponedjeljak u Nyonu
U ponedjeljak 17. prosinca u Nyonu na rasporedu je ždrijeb osmine finala Lige prvaka, a prema propozicijama ne mogu biti izvučeni klubovi iz iste države niti klubovi koji su igrali skupa u grupi. Osam osvajača skupina prvu će utakmicu igrati u gostima, a drugu pred domaćim navijačima, a to su Barcelona, Bayern, Borussia Dortmund, Juventus, Manchester City, PSG, Porto te branitelj naslova Real Madrid. Drugoplasirane ekipe iz 8 skupina su im potencijalni protivnici, a upravo neka zvučna imena u tom „drugom potu“ sugeriraju kvalitetne oglede u borbi za europski tron, riječ je o Ajaxu, Atletico Madridu, Liverpoolu, Lyonu, Manchester Unitedu, Romi, Schalkeu i Tottenhamu. Prve utakmice na rasporedu su 12./13. i 19./20. veljače, a uzvrati 5./6. i 12./13. ožujka.