srijeda, 07.04.2021 / 23.36

PSG i Chelsea pobjedama u gostima zakoračili prema polufinalu

Silno uzbudljiva večer u četvrtfinalu Lige prvaka iznjedrila je dvije pobjede gostiju. PSG je u Münchenu slavio protiv aktualnog europskog prvaka, a veliki posao odradio je i Chelsea gostujućom pobjedom nad Portom.

Paris Saint-Germain i Chelsea jednom su nogom u polufinalu Lige prvaka nakon sjajnih nastupa u večerašnjim ogledima protiv Bayerna, odnosno Porta. Parižani su u ranoj fazi šokirali njemačkog prvaka s dva pogotka, Bavarci se potom vratili u utakmicu, ali i platili danak visoko postavljenoj obrani.

Chelsea je pak ponudio najbolji mogući odgovor na težak poraz iz proteklog vikenda i suverenom predstavom u Sevilli, u susretu u kojem je Porto slovio kao domaćin, odnio pobjedu od 2:0 i praktički rezervirao mjesto među četiri najbolje momčadi Europe.

Bayern napadao i stvarao prilike, PSG kažnjavao obrambene propuste

Fantastičnu utakmicu, svojevrsno finale prije finala, odigrali su u Münchenu aktualni europski prvak Bayern i francuski prvak Paris Saint-Germain. Iznimno otvorena i napadački orijentirana utakmica obiju momčadi iznjedrila je čak pet pogodaka, a konačnim rezultatom 3:2 velika je prednost otišla na stranu gostiju iz Pariza.

Bio je to susret u kojem je Bayern imao više od igre, pritiskao, napadao i stvarao prigode, a Paris Saint Germain strpljivo čekao svoje prigode i kažnjavao već poslovično visoko postavljenu obranu njemačkog kluba.

Bavarci su pred vratima Keylora Navasa stvorili tridesetak prigoda i uputili jednako toliko udaraca, no nedostajala je završnica i silno efikasni Robert Lewandowski, koji po posljednjim vijestima možda neće biti spreman ni za uzvrat u Parizu.

Utakmica je otvorena beskompromisno i već u drugoj minuti Bayern je pogodio gredu pariškog gola, da bi potom u brzoj kontri na drugoj strani PSG došao do vodstva. Strijelac je bio Kylian Mbappe, a njegov ne pretjerano precizan udarac lošom je intervencijom u mrežu preusmjerio Manuel Neuer.

Bayern se pokušao vratiti u utakmicu, ali je u 28. minuti nasamaren i uhvaćen na spavanju. Neymar je poslao super preciznu visoku loptu prema Marquinhosu, ovaj je majstorski primirio i poslao pored nemoćnog Neuera za velikih 2:0 Parižana.

Bayernov pritisak ipak je urodio plodom osam minuta prije odmora. Filigranski precizan ubačaj Benjamina Pavarda s desne strane pronašao je Choupo-Motinga, koji je glavom s pet metara bez problema pogodio prazni dio mreže.

Pogodak je dao krila Bavarcima, koji su u nastavku još silovitije krenuli po izjednačujući pogodak, uz još više rizika u igri i to im se isplatilo u 60. minuti nakon ubačaja Joshue Kimmicha kojeg je Thomas Müller glavom pretvorio u izjednačenje.

I kad se činilo da bi Bayern iz utakmice u kojoj je dominirao i stvarao prigode mogao doći do potpunog preokreta i vrlo negativnu situaciju pretvoriti u pozitivan rezultat, prostor koji su rizičnom igrom ostavili Mbappeu ponovno se pokazao kobnim.

Francuski je reprezentativac u 68. minuti povukao kontru i poentirao pored još jednom nemoćnog Neuera za konačnih 3:2. Do kraja utakmice gosti su pritiskali i u nekoliko navrata došli nadomak pogotka, ali mreža Navasa ostala je nedirnuta i Parižani kući odnose veliku pobjedu.

Želi li obraniti naslov, Bayern će u Parizu morati slaviti s najmanje dva pogotka prednosti, za što će im trebati daleko veća efikasnost nego večeras ili povratak Roberta Lewandowskog.

Mount i Chilwell za veliki rezultat Londončana u Sevilli

Chelsea je ponudio najbolji mogući odgovor kritičarima nakon očajnog nastupa proteklog vikenda i teškog domaćeg poraza od West Bromwich Albiona rezultatom 5:2. U susretu u Sevilli kojem su nominalno bili gosti pobijedili su Porto s 2:0 i angažiranim, uvjerljivim nastupom napravili velik korak prema polufinalu.

Do vodećeg pogotka gosti su stigli u 32. minuti kada se mladi Mason Mount sjajno okrenuo nakon primanja lopte i snažnim udarcem neobranjivo pogodio dalji kut Portova gola.

Rezultat se nije mijenjao sve do same završnice utakmice, kada je prvo Christian Pulišić pogodio gredu, a tek koji trenutak kasnije, u 85. minuti Chilwell iskoristio veliku pogrešku Jesusa Corone i pogodio za 2:0. Bio je to prvi Chilwellov pogodak za Chelsea u Ligi prvaka, a postigao ga je na sjajan način, iskoristivši pogrešku Corone, prošavši obrambenog igrača i potom vratara te poslavši loptu u praznu mrežu.

Porto nije bio bez šansi, ali nije uspio doći barem do utješnog pogotka i niti blizu ponavljanja podviga iz osmine finala kada su izbacili Juventus. Pokušaj Mousse Marege obranio je Mendy, dok je blizu pogotku bio i Luis Diaz pokušajem izvan kaznenog prostora.

Hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić započeo je ogled od prve minute i vrlo dobro odigrao gotovo cijelu utakmicu. Zamijenjen je tek u sudačkoj nadoknadi kao taktička zamjena Thomasa Tuchela

Uzvratni susret igrat će se također u Sevilli, a u tom drugom dvoboju kao domaćin će biti Chelsea.