srijeda, 06.11.2019 / 11.40

Osam golova u Londonu, veliki preokret Borussije i novi kiks Barcelone

Utakmice četvrtog kola u skupinama E, F, G i H ponudile su niz iznenađenja, preokreta i nevjerojatnih trenutaka, od kojih svakako valja istaknuti silno uzbudljiv remi Chelseaja i Ajaxa u Londonu, povratak Borussije nakon dva pogotka zaostatka, ali i novi neuspjeh Barcelone, koja ove sezone jednostavno ne uspijeva uhvatiti pravi ritam.

Vrhunsku zabavu ponudile su sinoćnje utakmice Lige prvaka svima koji su ih odlučili ispratiti putem malih ekrana i Planet Sport kanala. Pregršt pogodaka i nesvakidašnjih trenutaka o kojima će se još dugo pričati razlog su zašto ovo natjecanje ima svoju draž i privlači toliko zaljubljenika u najvažniju sporednu stvar na svijetu.

Čudesnu predstavu s čak osam pogodaka mogli su vidjeti gledatelji na Stamford Bridgeu, a po pet komada dodali su suparnici u Dortmundu i Valenciji u večeri ispunjenoj preokretima, u kojoj su pune ruke posla ponovno imali i suci u VAR sobi.

Skupina E: Liverpool teško do pobjede, Napoli ispustio prigodu

Premda su mnogi očekivali kako će Liverpool na Anfieldu do vrha napuniti mrežu Genka, to se ipak nije dogodilo. Vodeća momčad engleskog prvenstva svladala je goste iz Belgije s 2:1 i napravila velik korak prema osiguranju plasmana u drugi krug.

Domaćin je do vodstva došao u 14. minuti, nakon ubačaja Jamesa Milnera nastao je fliper u gostujućoj obrani, što je iskoristio Wijnaldum i smjestio loptu u mrežu Genka. Redsi su nastavili dominirati, ali se belgijska momčad usprkos tome uspjela vratiti u igru. Pet minuta prije odmora nakon kornera sjajnim udarcem glavom pogodio je Mbwana Samatta.

Ipak, već početkom drugog dijela, u 53. Minuti, Liverpool je uspio doći do pobjedničkog pogotka. Konfuziju u obrani Genka sjajno je iskoristio Alex Oxlade-Chamberlain i udarcem iz okreta pogodio za konačnih 2:1.

“Bili smo favoriti u ovoj utakmici i da smo postigli dva ili tri pogotka u prvom dijelu, nitko ne bi ni posumnjao u našu pobjedu. Međutim, oni su zabili za 1:1 i stvari su se zakomplicirale. Sve je ipak završilo kako treba, sutra ćemo se odmarati i oporavljati, a onda kreću pripreme za Manchester City”, rekao je nakon utakmice Jürgen Klopp.

Napoli je na svom stadionu propustio osigurati prolaz odigravši 1:1 s Red Bull Salzburgom. Stvari su krenule loše po domaćina u 11. minuti kada je Koulibaly skrivio kazneni udarac, kojeg je Erling Braut Haaland novim pogotkom pretvorio u vodstvo Red Bulla. Napoli se ipak vratio u igru i u 43. minuti golom Hirvinga Lozana osigurao bod.

Skupina E, 4. Kolo, rezultati:
Liverpool - KRC Genk 2:1
Napoli - Red Bull Salzburg 1:1

Rezultati by SofaScore

Skupina F: Barceloni samo bod, čudesan preokret Borussije

Fantastičnu utakmicu odigrali su sinoć Borussia i Inter u Dortmundu. Gosti iz Milana sjajno su otvorili utakmicu, došli do dva pogotka prednosti i držali ključeve pobjede u rukama, ali su zatim sve prosuli i kući se vratili bez ijednog osvojenog boda.

Već u petoj minuti utakmice Lautaro Martinez je pogodio za vodstvo Intera, a nekoliko minuta prije odmora prednost je udvostručio Matias Vecino nakon akcije koju je sjajnim iznošenjem lopte započeo Marcelo Brozović.

Međutim, u nastavku je istrčala neka druga Borussia i već u šestoj minuti drugog dijela pogotkom Achrafa Hakimija stigla je naznaka velikog preokreta. U 64. minuti u naizgled bezazlenoj situaciji neoprezan je bio Brozović, Borussia je otela loptu i Julian Brandt pogodio za izjednačenje, a potpuni slom Intera stigao je 13 minuta prije kraja. Lijepi dupli pas s Jadonom Sanchom odigrao je Hakimi i poentirao za konačnih 3:2.

“Ista stvar dogodila nam se i u Barceloni. Ne želim komentirati drugo poluvrijeme, ne želim nalaziti izgovore za ono što se dogodilo. Žao nam je zbog ovog poraza i zbog igrača koji su dali sve od sebe. Napravili smo neke pogreške u planiranju jer ne možemo igrati na dva kolosijeka s ovako slabom dubinom momčadi”, kazao je trener Intera Antonio Conte.

Barcelona ove sezone nikako ne može uhvatiti pravi ritam. Po prvi put nakon 46 utakmica Lige prvaka propustili su postići pogodak na domaćem terenu i susret sa Slavijom iz Praga završen je najmanje popularnim rezultatom 0:0. Najbliže pogotku kod domaćina bio je Leo Messi, njegov udarac zaustavila je greda. Argentinac je inače po prvi put od 2012. godine ostao bez pogotka ili asistencije u jednoj domaćoj utakmici u skupinama Lige prvaka.

Skupina F, 4. kolo, rezultati:
Borussia Dortmund - Inter 3:2
Barcelona - Slavia Prag 0:0

Skupina G: Leipzig i Lyon pobjedama izbili u prvi plan

Nogometaši Leipziga super važnom pobjedom od 2:0 na gostovanju u Sankt Peterburgu zasjeli su na čelo skupine G. U petoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela nakon slobodnog udarca koji je završio u bloku, odbijenu loptu je s ruba kaznenog prostora u mrežu poslao Diego Demme, a pobjeda gostiju potvrđena je u 63. minuti pogotkom Marcela Sabitzera.

Benfica nije uspjela ponoviti rezultat od prije dva tjedna kad su na svom terenu svladali Lyon. Na gostovanju u Francuskoj poraženi su s 3:1 i svoje izglede za prolaz u drugi krug sveli na minimum. Lyon je poveo već u četvrtoj minuti lijepim pogotkom glavom Joachima Andersena, a u 33. minuti većinu posla je napravio Aouar, prošao lijevom stranom i asistirao za Memphisa Depaya i 2:0 Lyona.

Nadu u povratak 14 minuta prije kraja utakmice Benfici je donio Haris Seferović, no konačan udarac minutu prije kraja zadao im je Bertrand Traore i pogodio za završnih 3:1.

Skupina G, 4. kolo, rezultati:
Zenit - Leipzig 0:2
Lyon - Benfica 3:1

Skupina H: Festival pogodaka u Londonu, Valencia uvjerljiva protiv Lillea

Utakmica večeri definitivno je odigrana u Londonu, na Stamford Bridgeu, gdje su Chelsea i Ajax podijelili bodove odigravši 4:4. Gosti iz Amsterdama imali su bodove u rukama i prednost od čak tri pogotka, a zatim u istoj minuti ostali bez dvojice isključenih igrača i na kraju spašavali bod.

Nevjerojatan niz događaja započeo je već u četvrtoj minuti kada je Tammy Abraham skrenuo loptu u vlastitu mrežu i donio prednost Ajaxu, no već u sljedećem napadu Pulišić je srušen u kaznenom prostoru gostiju, a udarac s bijele točke Jorginho je pretvorio u izjednačenje.

Uslijedila je rapsodija Ajaxa koja je podsjetila na zvjezdane trenutke iz prošle sezone. Vrlo otvorenim i napadačkim nogometom već do odmora došli su do prednosti od dva gola. Prvo je Quincy Promes u 20. minuti izbjegao pozornosti domaće obrane i donio novo vodstvo Ajaxu, a zatim trenutkom genijalnosti Ziyech iz mrtvog kuta slobodnim udarcem povisio na 3:1. Pogodak je na kraju ipak upisan kao autogol Kepe Arrizabalage, jer se lopta prvo od vratnice, a zatim od glave Chelseajeva vratara odbila u mrežu.

Kad je Donny van den Beek u 55. minuti povisio na 4:1, malo je tko na Stamford Bridgeu očekivao razvoj događaja kakav je uslijedio. Tek što je Cesar Azpilicueta u 63. minuti smanjio na 4:2, Ajax je u jednom jedinom napadu skrivio kazneni udarac i ostao bez dvojice igrača. Zbog prekršaja je drugi žuti karton zaradio Daley Blind, zbog igranja rukom u šesnaestercu isključen je i Joel Veltman, a s bijele točke ponovno je bio precizan Jorginho i Chelsea je stigao na 4:3.

U ludoj završnici u kojoj je Ajax i s devetoricom uspijevao prijetiti James Reece je u 74. minuti Chelseaju ipak osigurao bod. Štoviše, domaćin je postigao i peti pogodak, ali je erupcija oduševljenja na Stamford Bridgeu ugašena intervencijom video tehnologije zbog igranja rukom.

"Ne mogu objasniti ovu utakmicu. Možemo mi sada analizirati pojedine trenutke, ali ovo je luda igra i svatko tko je odgledao ovo jednostavno mora reći 'kakva utakmica'. Puno poštovanje Ajaxu, ovo je bio spektakl", podijelio je svoja razmišljanja o utakmici Frank Lampard.

Da neizvjesnost u skupini bude potpuna potrudila se Valencia, koja je na svom travnjaku s visokih 4:1 ispratila Lille, pa sada sve tri vodeće momčadi skupine dva kola prije kraja imaju po sedam bodova i teško je prognozirati tko će od trojke ostati kratkih rukava.

Iako je Lille u Valenciji poveo golom Osimhena u 25. minuti i tom prednošću otišao i na odmor, čak četiri pogotka domaćina u završnih 25 minuta utakmice zapečatili su sudbinu Francuza. Redom su za Valenciju pogađali Dani Parejo (66.), Adama Soumaoro (autogol, 82.), Geoffrey Kondogbia (84.) i Ferran Torres (90.).