srijeda, 31.07.2019 / 12.55

Olmo probudio Dinamo, modri uvjerljivo do trećeg pretkola Lige prvaka

Nogometaši Dinama profesionalno su odradili posao u uzvratnoj utakmici drugog pretkola Lige prvaka. Pred praznim tribinama Maksimira s uvjerljivih 3:0 svladali su gruzijski Saburtalo i korak su bliže ovosezonskom cilju, a to je ulazak u skupine elitnog europskog natjecanja. Modri su do potvrde prolaska došli tek u završnici utakmice, nakon ulaska raspoloženog Danija Olma.

U tužnoj atmosferi praznih tribina zbog Uefine kazne hrvatski je prvak upisao i drugu europsku pobjedu ove sezone. Nakon prošlotjednih 2:0 u Gruziji, modri su sinoć i iz drugog ogleda sa Saburtalom izašli kao pobjednici. Ovoga puta bilo je još uvjerljivije, Gruzijci su ispraćeni s tri pogotka u mreži, čime je Dinamo trasirao put prema trećem pretkolu gdje ih čeka mađarski Ferencvaros, koji je bio bolji od malteške Vallette.

S obzirom na značajnu prednost iz prve utakmice nogometaši Dinama u uzvrat su ušli opušteno, svjesni da bez pretjeranog rizika mogu strpljivo čekati prigodu za potvrdu prolaska. Stoga smo na prvi udarac prema vratima čekali više od 20 minuta, a tada je Hajrović zaprijetio gostujućem vrataru.

Saburtalo se postavio dosta ofenzivno i nije bio bez prigoda. Odmah nakon Hajrovićeve prijetnje gosti su zaprijetili preko Giorgija Gabedave, no njegov udarac odsjeo je pored Dinamova gola. Prije odlaska na odmor bilježimo možda i najbolju prigodu modrih u dotadašnjem tijeku utakmice, vratar gostiju Lazare Kupatadze ispustio je loptu, što je pokušao iskoristiti Amer Gojak, no njegov udarac uspjela je blokirati gruzijska obrana.

U nastavku utakmice tempo gostiju je pao, a Dinamo sve češće prijetio vrataru Saburtala. Marko Lešković je već početkom nastavka mogao načeti gruzijsku mrežu, ali je pucao pored gola, a Dinamova igra podignuta je na višu razinu ulaskom Danija Olma u 74. Minuti. Za mladog Španjolca još uvijek nije izvjesno hoće li ovoga ljeta promijeniti sredinu, no u samo 15 minuta pokazao je koliko znači Bjeličinom sastavu.

Dinamo je zaigrao povezanije, ofenzivnije i u 76. Minuti napokon došao do vodećeg pogotka. Bruno Petković je asistirao Mislavu Oršiću, koji je iz neposredne blizine zapečatio sudbinu Saburtala. Minutu prije kraja Olmo je s lijeve strane uposlio Petkovića za nedostižnih 2:0, a u četvrtoj minuti sudačke nadoknade mladi španjolski reprezentativac i sam je silovitim udarcem iskosa s desne strane matirao Kupatadzea za konačnih 3:0.

Dinamo polako, ali sigurno hvata formu pred najbitnije utakmice nogometnog ljeta, koje će po mnogočemu odrediti cijelu sezonu modrih. Prvi susret trećeg pretkola Lige prvaka protiv Ferencvarosa hrvatski će prvak igrati u Zagrebu, 6. kolovoza, s početkom u 20 sati. Važno je napomenuti da će Dinamo u tom susretu imati podršku svojih navijača, jer Uefina je kazna odrađena. Uzvrat u Mađarskoj na rasporedu je tjedan dana kasnije, 13. kolovoza.

Nenad Bjelica, trener Dinama: "Teško je igrati utakmice u kojima možete samo izgubiti i prvo poluvrijeme nismo dobro odigrali. Previše smo preskakali igru, nismo imali utakmicu pod kontrolom i nismo se dobro osjećali na terenu. Ovakva igra neće biti dovoljna za Ferencvaros."

Giorgi Čiabrišvili, trener Saburtala: "U prvom dijelu igrali smo odlično, ali u nastavku to nismo ponovili. Htjeli smo postići pogodak i da se to dogodilo, vjerojatno ne bismo osjetili ni umor, ali Dinamo je odlična, vrlo jaka momčad, ovdje su ponikli mnogi talenti."