srijeda, 01.05.2019 / 23.42

Nezaustavljivi Messi potopio i Liverpool u visokoj pobjedi Barcelone

U sjajnoj utakmici na Nou Campu nogometaši Barcelone izborili su visoku pobjedu nad Liverpoolom i na uzvrat polufinala na Anfieldu nose prednost od čak tri pogotka. Još jednu iznimno nadahnutu večer imao je Lionel Messi, koji je s dva pogotka u mreži Allisona Beckera praktički potopio nade engleske momčadi.

Utakmica koju će se mnogi usuditi proglasiti i finalom prije finala doista nije razočarala nogometne zaljubljenike. Barcelona i Liverpool odigrali su sjajnu utakmicu dostojnu polufinala Lige prvaka, s pregršt poteza za pamćenje i pogocima koji će katalonskom klubu uoči uzvrata dati veliku, možda i nedostižnu prednost od 3:0.

Premda kroz veći dio utakmice Liverpool doista nije bio u podređenom položaju i iako su pred vratima Barcelone stvorili niz dobrih prigoda, kući se ipak vraćaju teško poraženi prije svega zahvaljujući još jednoj čudesnoj večeri Lionela Messija. Kapetan Barcelone ponovno je upisao dva pogotka, čime je svoj golgeterski učinak u dresu katalonskog kluba zaokružio na nestvarnih 600.

Oba su takmaca već od prve minute krenuli žustro i u potrazi za pogotkom, pa smo već u prvih deset minuta vidjeli dvije izgledne prilike, po jednu sa svake strane. Liverpool je tražio jedanaesterac nakon starta Gerarda Piquea nad Sadiom Maneom, ali ga nije dobio, dok je s druge strane Matip morao čistiti ispred Ivana Rakitića.

Gostujućih 4-3-3 značilo je da se Liverpool na Nou Camp nije došao braniti, a posebno je puno problema u Barceloninoj obrani bilo s lijeve strane, gdje je Mo Salah lakoćom prolazio svoje čuvare. Kod Barcelone pak Messi je svakim potezom podsjećao je na svoje riječi s početka sezone, kada je kao imperativ postavio osvajanje Lige prvaka.

Korak bliže tom ishodu Barcelona je stigla u 26. minuti, nakon polukontre lopta je s lijeve strane došla do Jordija Albe, a on zamijetio sugestiju Luisa Suareza i uputio asistenciju u prazan prostor. Urugvajac je pobjegao Virgilu Van Dijku i skrenuo loptu u mrežu pored nemoćnog Allisona Beckera.

Barcelona je oživjela i po prvi put u utakmicu preuzela inicijativu, ali do poluvremena nije bilo pogodaka te se na odmor otišlo minimalnom prednošću domaćina.

Liverpool je odlično ušao u nastavak i žestokim presingom stvarao silne probleme Barceloni. Već u trećoj minuti drugog poluvremena Salah je zaprijetio udarcem iz daljine, ali Ter Stegen je bio na mjestu, baš kao i šest minuta kasnije nakon još boljeg pokušaja Salaha. Ipak, možda najbliže pogotku gosti su bili u 60. minuti nakon sjajne akcije koju je udarcem okončao James Milner, no još je jednom na pravom mjestu bio čuvar mreže domaćina.

Poznato je nogometno pravilo da propuštene prigode rijetko prolaze nekažnjeno, a tako je bilo i večeras. Stvari je u svoje ruke 15 minuta prije kraja preuzeo Messi i nakon lijepe akcije Barcelone, ali i dosta sreće, udvostručio prednost domaćina. Svoju fantastičnu večer zaokružio je pak sedam minuta kasnije, briljantnim pogotkom iz slobodnog udarca za konačnih 3:0.

Ludilu ovdje, međutim, nije bio kraj. U 85. minuti Rakitić je očistio loptu s linije Barcelonina gola, a Salah s pet metara uspio pogoditi vratnicu. Mogao je Liverpool potom i teže stradati da je Barcelona iskoristila dva munjevita protunapada, no oba su se puta u situacijama tri na jedan spetljali, pa je susret završen rezultatom 3:0.

Jürgen Klopp, menadžer Liverpoola: "To je nogomet, golovi se broje i što drugo reći. Naša je izvedba večeras bila odlična, ali protiv Barcelone odlučuje par trenutaka i to im nerijetko bude dovoljno. Jako sam sretan igrom, to sam i rekao momcima, ali nisam sretan rezultatom. Stvarali smo im probleme i prilike, u poluvremenu smo pričali što možemo popraviti i odigrali vrlo dobro. Zaista ne znam možemo li puno bolje od ovoga. Sada se idemo oporaviti i za vikend nas čeka Newcastle. Naučit ćemo iz ovog iskustva, vidjelo se da su oni iskusniji, čak i u trenucima kad je trebalo ukrasti malo vremena, ali to je nogomet. Što god ja sad rekao neće promijeniti konačni rezultat. Otežali smo si posao, ali igrat ćemo opet u uzvratu i vidjet ćemo."