srijeda, 08.05.2019 / 23.35

Nevjerojatan preokret Tottenhama za englesko finale Lige prvaka!

Fantastičnim preokretom u drugom poluvremenu utakmice na amsterdamskoj Areni nogometaši Tottenhama ostvarili su pravi podvig, došli do pobjede od 3:2 i izborili plasman u finale Lige prvaka, gdje ih od jučer čeka Liverpool. Bit će to sraz protivnika koji se iznimno dobro poznaju i prvo englesko finale od onog između Chelseaja i Manchester Uniteda 2008. godine.

Nakon sinoćnje drame na Anfieldu i potopa Barcelone u srazu s Liverpoolom ovosezonska nam je Liga prvaka ponudila još jedan izvanserijski dvoboj i nevjerojatan preokret Tottenhama o kakvom će se još dugo pričati. Premda su nakon prvog poluvremena imali prednost od čak dva pogotka, nogometaši Ajaxa na kraju neće vidjeti Madrid. Tottenham je u rijetko viđenoj drami u nastavku došao do izjednačenja, a zatim u petoj minuti sudačke nadoknade do pogotka za finale.

Završetak je to bajke za fantastičnu mladu momčad Ajaxa, koju su mnogi nakon pobjede u Londonu već vidjeli u finalu. Međutim, platili su danak neiskustvu, dopustili Tottenhamu povratak u život i na kraju doživjeli razočaranje kakvo će pamtiti do kraja karijere. Apsolutni junak utakmice u redovima gostiju bio je Lucas Moura, strijelac sva tri pogotka Spursa, koji je zapečatio sudbinu Ajaxa u posljednjim sekundama utakmice.

Ajax je sjajno otvorio utakmicu i već nakon pet minuta odličnog nogometa došao do vodećeg pogotka. Nakon udarca iz kuta Matthijs De Ligt je pobjegao Kieranu Trippieru i glavom poslao loptu u nebranjeni dio mreže Huga Llorisa. Amsterdamski sastav bolji početak nije mogao ni poželjeti, ali se ni Tottenham nije namjeravao predati, pa je nepunu minutu kasnije Heung Min Son na drugoj strani terena zatresao vratnicu domaćeg gola.

Son je imao prigodu i u 23. minuti, ali je vratar Andre Onana bio na mjestu, a zatim je stvari u svoje ruke ponovno preuzeo domaćin. Prvo je Dušan Tadić na isteku pola sata igre pucao tik pored vratnice, a pet minuta kasnije inicijativa Ajaxa iznjedrila je i drugi pogodak. Tadić je sjajno asistirao Hakimu Ziyechu, a ovaj iz prve izvrsnim udarcem povisio na 2:0.

Činilo se kako će Ajaxova bajka dobiti savršen nastavak i misli mnogih već su bile usmjerene prema Madridu i Wanda Metropolitanu. Ukupnih 3:0 činilo se nedostižnim za ipak nedovoljno opasan Tottenham, no "jezikova juha" koju je Mauricio Pochettino podijelio svojim igračima tijekom odmora imala je iznimno pozitivan učinak. U igru je umjesto Wanyame ušao Fernando Llorente i napadačka linija Spursa odjednom je dobila novu dimenziju.

Silovit pritisak gostiju već od prve minute nastavka izrodio je razdoblje od nekoliko minuta u kojima je Tottenham opsjedao domaća vrata i s dva brza pogotka došao do izjednačenja. Prvo se u 55. minuti prema golu Ajaxa sjurio Dele Alli, a loptu preuzeo Moura i poslao je pored nemoćnog Onane. Isti je igrač u glavnoj ulozi samo četiri minute kasnije, najbolje se snašao u kaosu sredine šesnaesterca i pronašao jedini prolaz do mreže Ajaxa za 2:2.

Tottenham se posve vratio u život, utakmica se posve otvorila, a domaćin i gost poput boksača izmjenjivali udarce. U 63. minuti Ziyech je pucao tik pored vratnice, a dvije minute kasnije De Ligt blokom u posljednji tren spriječio pogodak Moure. Jedanaest minuta prije kraja ponovno je Ziyech u centru pozornosti, no njegov udarac zaustavlja vratnica, da bi tri minute prije isteka regularnog tijeka Vertonghen nakon korneta pogodio gredu.

Sudačku nadoknadu otvorile su dvije izgledne kontre Ajaxa u kojima su Tadić i Ziyech mogli zapečatiti sudbinu Spursa, a kada se očekivao posljednji zvižduk suca Felixa Brycha posljednji se očajnički pokušaj gostiju pretvorio u euforiju za pamćenje. Ajax nije uspio očistiti visoku loptu upućenu pred kazneni prostor, Son je progurao loptu do Moure, a ovaj svojim trećim večerašnjim pogotkom rezervirao vizu Spursa za veliko finale s Liverpoolom.

Mauricio Pochettino, menadžer Tottenhama: "Još uvijek mi je teško govoriti, emocije su presnažne, hvala nogometu. Moji igrači su heroji, cijelu proteklu sezonu svima govorim da su heroji. Lucas Moura je superheroj. Drugo poluvrijeme bilo je nevjerojatno, ali ovakve emocije samo nogomet može donijeti. Hvala svima koji su vjerovali u nas, nemoguće je izreći riječima kako se sad osjećam. Izrazito je teško natjecati se na ovoj razini, ali jako sam zahvalan što sam trener, što sam u nogometu i što mogu proživjeti ovakve trenutke."

Christian Eriksen, veznjak Tottenhama i bivši igrač Ajaxa: "Nevjerojatna utakmica, potonuli smo na poluvremenu, ali smo se izašli boriti u nastavku i na kraju imali i sreće. Žao mi je Ajaxa, odigrali su još jednu dobru utakmicu protiv nas, ali ovo je san, biti u finalu Lige prvaka. Na poluvremenu smo pomislili da se nećemo moći pogledati u ogledalo izgubimo li ovu utakmicu 3:0 ili 4:0. Odlučili smo se boriti, rano smo postigli pogotke u nastavku i prebacili pritisak na Ajax. Nadam se da će Lucas Moura nakon ovoga dobiti spomenik u Engleskoj."