srijeda, 30.09.2020 / 23.30

Midtjylland ispisao klupsku povijest, prolaz izborili i Krasnodar i Salzburg

Nogometaši danskog Midtjyllanda večeras su se zlatnim slovima upisali u povijesne knjige kluba, izborivši po prvi put prolaz u skupine Lige prvaka. Pobjede su večeras upisali i Krasnodar i Salzburg i također potvrdili svoje mjesto u sutrašnjem ždrijebu.

Dugo će još igrači praške Slavije i njihov trener Jindřich Trpišovský razbijati glavu oko ishoda večerašnjeg susreta u Danskoj, gdje su više od sat vremena diktirali tempo utakmice, imali više nego aktivan rezultat za prolaz, a na kraju upisali težak poraz i eliminaciju.

Nakon 0:0 u prvoj utakmici u Pragu blaga je prednost bila na strani domaćina, ali sve je to palo u vodu već na otvaranju utakmice kada je Peter Olayinka zatresao mrežu Midtjyllanda i Slaviji donio veliku prednost pogotka u gostima.

Midtjylland je igrao loše, ni blizu svojih nastupa u dosadašnjem tijeku natjecanja i činilo se kako će pokleknuti na posljednjoj stepenici prije Lige prvaka. U drugom poluvremenu ipak su podigli ritam igre i to im se isplatilo u 65. minuti kada je Sory Kaba izjednačio na 1:1.

Bio je to još uvijek aktivan rezultat za goste, ali uslijedila je nevjerojatna završnica i rijetko viđenih posljednjih 10 minuta utakmice. U 80. minuti slovenski sudac Damir Skomina pokazao je na bijelu točku nakon igranja rukom Tomaša Holeša, no prvi udarac s bijele točke sjajnom intervencijom zaustavio je Ondrej Kolar. Veselje je bilo kratkoga vijeka jer VAR je utvrdio da je Kolar prerano napustio gol crtu i Skomina je naredio ponavljanje kaznenog udarca. Ovoga puta siguran je bio Alexander Scholz i Dancima donio veliku prednost.

Slavia je krenula po pogodak koji bi je vratio u život, a Midtjylland iskoristio prostor u napadu i u samo par minuta dokrajčio protivnika. U 88. minuti Frank Onyeka je povisio na 3:1, a krasnim udarcem tek koju sekundu nakon što je pogodio gredu konačnih 4:1 postavio je Anders Dreyer.

Midtjylland će se tako u četvrtak po prvi put u svojoj ne tako bogatoj povijesti naći u ždrijebu s europskom elitom, dok Slaviji ostaje utjeha u skupinama Europske lige.

U društvu s Midtjyllandom naći će se i ruski Krasnodar i austrijski Red Bull Salzburg. Krasnodar je nakon pobjede na svom terenu prije tjedan dana istim rezultatom 2:1 slavio i u Solunu. PAOK je pritiskao i tražio pogodak za prolaz, ali je presječen u 73. minuti autogolom Ioannisa Michailidisa.

Samo četiri minute kasnije Grci su se uspjeli vratiti u igru preko Omara El Kaddourija, ali već u sljedećem napadu Remy Cabella pogodio je za Krasnodar i pobjedu 2:1.

Dosta lakši posao imao je Red Bull Salzburg, koji je iz Izraela donio pobjedu od 2:1, a večeras postigao i pogodak više, te s ukupnih 5:2 izborio prolaz. Patson Daka je nakon 16 minuta donio prednost domaćinu, a goste u život nakon pola sata vratio Eden Karzev.

Nade Maccabija da u drugom dijelu dođe do potpunog preokreta presjekao je kazneni udarac u sučevom vremenu prvog poluvremena. Siguran je izvođač bio Dominik Szoboszlai, a u 68. minuti potvrdu prolaza svojim je drugim pogotkom donio Daka.