srijeda, 20.02.2019 / 23.14

Mandžukić dvostruki nesretni asistent za uvjerljivu pobjedu madridskog Atletica

Odličnim nastupom u drugom poluvremenu utakmice u Madridu nogometaši Atletica izborili su veliku pobjedu nad Juventusom i na uzvrat u Torino putuju s dva pogotka prednosti. Nesretni je tragičar susreta bio upravo Mario Mandžukić, koji je nehotice asistirao kod oba pogotka madridske momčadi.

Prvih je 90 minuta madridsko-torinskog ogleda zasluženo pripalo nogometašima Atletica, koji su silovitim pritiskom u drugom poluvremenu utakmice pogocima dvojice obrambenih igrača, Josea Gimeneza i Diega Godina, došli do pobjede od 2:0. Pred igračima Juventusa veliko je iskušenje jer pred svojim će navijačima morati najmanje dvaput slomiti izrazito čvrstu obranu Atletica, žele li se naći među najboljih osam klubova Starog kontinenta.

Cijeli je susret u dresu gostiju odigrao bivši hrvatski reprezentativac Mario Mandžukić, ni kriv ni dužan ispavši tragičarem utakmice. Kod oba pogotka domaćina u pokušaju čišćenja situacije u šesnaestercu asistirao je domaćim strijelcima, dok na suprotnoj strani nije uspio ozbiljnije zaprijetiti Janu Oblaku. U redovima Atletica cijeli je susret s klupe ispratio Nikola Kalinić.

Šahovska bitka na otvaranju

Prvo je poluvrijeme proteklo u taktičkom nadmudrivanju u kakvom je prostora bilo uglavnom za prijetnje udarcima iz daljine ili iz prekida, a upravo su dva prekida ponudila i dvije najbolje prigode u prvih 45 minuta. Odmah na početku utakmice silovitim je slobodnim udarcem zaprijetio Cristiano Ronaldo, uz sjajnu obranu Oblaka, dok je s druge strane Antoine Griezmann na iskušenje stavio Wojciecha Szczesnyja.

Iz prvog poluvremena valja istaknuti i spornu situaciju u šesnaestercu gostiju. U jednom prodoru prema golu Juventusa, na samom rubu kaznenog prostora pao je Diego Costa, a glavni sudac utakmice Felix Zwayer u prvi mah pokazao na bijelu točku uz žestoke prosvjede gostujućih nogometaša. Na scenu je stupio VAR i minutu kasnije odluka o kaznenom udarcu je poništena, a madridskom klubu dodijeljen slobodan udarac van šesnaesterca, premda kontakta i prekršaja nije bilo.

Daleko agresivnije u drugo su poluvrijeme ušli domaći nogometaši. Simeone je tijekom odmora očito imao što reći svojim igračima, koji su već u petoj minuti nastavka kreirali dotad najbolju prigodu na utakmici. Prvi put u susretu Costa je pobjegao obrani Juventusa i nakon asistencije Griezmanna sjurio se prema gostujućem golu, a zatim neshvatljivo, u situaciji jedan na jedan, promašio vrata za nekoliko metara.

Samo tri minute kasnije Atletico je ponovno mogao do pogotka. U sjajnoj se situaciji našao Griezmann i s ruba kaznenog prostora pokušao prebaciti Szczesnyja, no Juventusov je vratar bio priseban i vrhovima prstiju odbio loptu u gredu.

Od bijesa do oduševljenja u deset minuta

Simeone je odlučio osvježiti momčad i u kratkom razmaku obavio je sve tri izmjene. U igru su ušli Alvaro Morata, Thomas Lemar i Angel Correa i činilo se kako je 70. minuta donijela plodove takve odluke. Na ubačaj u peterac Juventusa najviše je skočio upravo Morata i glavom postigao pogodak za vodstvo Atletica.

Njemački sudac odlučio je, međutim, još jednom konzultirati VAR i dvije minute kasnije poništiti pogodak. Pokazalo se — opravdano, jer Moratinom pogotku prethodio je prekršaj na Bonucciju i video tehnologija je drugi put u istoj večeri donijela razočaranje prepunom Wanda Metropolitanu.

Ipak, u paklenoj završnici utakmice Juventusu ipak nije bilo pomoći, a pritisak Atletica napokon je urodio plodom. Igrala se 79. minuta kada se lopta nakon ubačaja nes(p)retno odbila od Mandžukića, a spreman je bio Jose Gimenez i iz neposredne blizine svladao Szczesnyja. Gosti se nisu ni snašli od šoka, a četiri minute kasnije uslijedio je konačni udarac. Ponovno je nakon ubačaja u šesnaesterac neuspješno pokušao očistiti Mandžukić, a odbijenu loptu Diego Godin poslao u nebranjenu mrežu Juventusa.

Gosti iz Torina u preostalih nekoliko minuta nisu uspjeli doći do dvostruko vrijednog pogotka u gostima, pa ih u drugom susretu čeka izrazito težak posao. Atletico je pak  napravio velik korak prema četvrtfinalu i nastavku sna o osvajanju Lige prvaka upravo na vlastitom stadionu, koji će ove sezone ugostiti finaliste.

Max Allegri, trener Juventusa: "Drugo je poluvrijeme bilo ružno, upali smo u klopku Atletica i sada se moramo vaditi. Imamo šanse preokrenuti ovu prednost u uzvratu, moramo vjerovati u to, neki će nam se igrači vratiti u kadar i nema smisla plakati za prolivenim mlijekom. Znali smo što nas čeka, da će biti teško i da vas Atletico natjera na spor tempo. U prvom smo dijelu igrali dobro, ali naš pristup u nastavku bio je pogrešan. Porazi se događaju, nakon 2:0 smo razočarani, ali možemo to preokrenuti. Neće biti lako, ali treba nam odlična utakmica u uzvratu."

Diego Simeone, trener Juventusa: "Jako teška utakmica, strašno smo se borili, posebno Diego Costa iako nije bio 100 posto spreman." Simeone se opet našao u središtu kontroverze zbog vulgarne proslave drugog pogotka svoje momčadi. Karizmatični se Argentinac okrenuo prema tribinama i primio za prepone. "Priznajem, nije to bila divna gesta, ali osjećao sam potrebu to napraviti. Morao sam pokazati što osjećam. Ispričavam se ako sam nekoga uvrijedio, ali učinio sam to od srca."