utorak, 04.05.2021 / 22.56

Manchester City prvi put u finalu Lige prvaka

Zasluženom pobjedom nad Paris Saint-Germainom od 2:0 nogometaši Manchester Cityja izborili su prvo finale Lige prvaka u klupskoj povijesti.

Večeras se slavi u plavom dijelu Manchestera, gdje navijači Cityja pozdravljaju prvi plasman svojeg kluba u finale Lige prvaka. Skorašnji engleski prvak u Istanbulu će tražiti i svoj prvi europski naslov protiv boljeg iz sutrašnjeg uzvratnog ogleda Chelseaja i madridskog Reala.

City je još jednim suverenim nastupom nadmudrio i nadigrao Parižane koji su većim dijelom utakmice djelovali nemoćno, premda je lopta dobar dio susreta bila u njihovu posjedu. Pep Guardiola odlično je pripremio svoju momčad, koja je strpljivo čekala svoje prigode i zatim iz kontri kažnjavala protivnika.

Susret na Etihadu odigran je u teškim uvjetima na mokrom i zaleđenom terenu kojeg je uoči utakmice potopila jaka kiša praćena tučom. Osim terena, koji definitivno nije bio od pomoći, dodatan hendikep za Parižane bio je i izostanak Kyliana Mbappéa, koji se uz sve napore klupske liječničke službe ipak nije mogao naći u sastavu gostiju.

Usprkos njegovu izostanku, Parižani su posve očekivano od samog početka preuzeli konce igre u svoje ruke i visokim pritiskom na zadnju liniju Cityja pokušali doći do ranog pogotka koji bi im barem donekle olakšao posao u nastavku utakmice. City se planski povukao i igrao nešto povučeniju igru s ciljem iskorištavanja prostora u redovima napadački orijentiranog protivnika.

Već u sedmoj minuti došlo je do kontroverzne situacije i prvog posla za suce u VAR sobi. Nizozemski djelitelj pravde Bjorn Kuipers pokazao je na bijelu točku zbog sumnje da je rukom u šesnaestercu Cityja igrao Zinchenko. Pregled snimke ga je demantirao i odluka je ispravno preinačena u slobodan udarac za City.

Samo četiri minute kasnije taktika domaćina urodila je plodom. Ederson je iskoristio visoko postavljenu posljednju liniju Parižana i sjajnom dugom loptom započeo kontru Cityja. Udarac Kevina de Bruynea gosti su uspjeli blokirati, ali ne i pokušaj Riyada Mahreza koji je preciznim udarcem iskosa s desne strane donio prednost engleskom klubu.

Parižani su se brzo oporavili od šoka i ubrzo zatim zaprijetili preko Marquinhosa, čiji je udarac glavom odsjeo na gornjem dijelu Cityjeve grede. Nedugo zatim Angel Di Maria je umalo kaznio nespretnost u domaćoj obrani, presjekao je jednu loptu i zapucao na prazna vrata, ali je lopta nekim čudom odsjela tik pored vratnice.

City je na odmor odnio prednost od jednog pogotka, a vidjevši da se situacija ne odvija željenim smjerom, Pochettino je nakon sat vremena igre obavio prve izmjene i umjesto posve neučinkovitog Icardija i nervoznog Herrere uveo Juliana Draxlera i Moisea Keana.

Međutim, prije nego su zamjene mogle na bilo koji način promijeniti tijek utakmice, City je došao do drugog pogotka. U 63. minuti ponovno su na spavanju uhvatili gostujuću obranu i povukli brzu kontru. De Bruyne je na lijevoj strani pronašao Fodena, a ovaj iz prve sjajno asistirao Mahrezu za 2:0.

Sa spoznajom da se vrata finala zatvaraju u redove Parižana uvukla se nervoza, što je u 69. minuti rezultiralo izravnim crvenim kartonom za Angela Di Mariju. Argentinac je grubo reagirao i izvan terena namjerno nagazio na Fernandinha, što je sudac Kuipers “nagradio” zasluženim isključenjem.

Pitanje pobjednika i finalista ovdje je i konačno bilo riješeno. Brojčano deficitarni i sada već iscrpljeni gosti teško su se nosili s domaćinom, koji je desetak minuta prije kraja mogao i povećati svoju prednost, ali je udarac Fodena od vratnice odsjeo iza pariškog gola.

City je u dvije utakmice pokazao da je u ovom trenutku kvalitetnija momčad od Paris Saint-Germaina i posve zasluženo naći će se u istanbulskom finalu. Hoće li tamo igrati protiv Chelseaja ili Real Madrida - doznat ćemo sutra.