srijeda, 29.05.2019 / 16.14

Liverpoolov put do finala: od borbe za prolazak skupine do rastavljanja Barcelone

Momčad Liverpoola drugu je godinu za redom došla do finala UEFA Lige prvaka, ali put do Madrida Redsima nije bio nimalo lagan. A posebice u prvoj fazi natjecanja, odnosno u grupi C.

Obećavajuć start

U toj grupi uz njih su bili PSG, Napoli i Crvena zvezda, a već u prvom kolu mogli smo vidjeti pravi spektakl na Anfieldu. Domaćini su na poluvremenu imali prednost od 2:1 golovima Jamesa Milnera i Daniela Sturridgea, dok je za goste dobio Thomas Meunier. U 83. minuti Kylian Mbappe poravnao je rezultat i kada se očekivala podjela bodova, u 91. minuti ukazao se Roberto Firmino i pogotkom pobjedu Redsima.

Prva tri boda bila su tu, ali već u sljedećem kolu uslijedio je poraz kod neugodnog Napolija. Kako su u prvoj utakmici došli do pobjede, tako su u ovom susretu igrači Jürgena Kloppa upisali prvi poraz u natjecanju. Naime, u 90. minuti Lorenzo Insigne svladao je Allisona Beckera i uzeo puni plijen za domaćine.

Nakon toga, Redsi su trebali imati nešto lakši posao jer su igrali dvije utakmice protiv Crvene zvezde. Prvu su, na svom terenu, sasvim očekivano pobijedili rezultatom 4:0. Iako rezultat sugerira nadmoćnu i uvjerljivu igru Redsa, situacija je na terenu bila ipak nešto drugačija. Liverpool je došao do nekih sretnih golova, a Zvezda nije bilo toliko bezazlena.

Posrtaj u Beogradu i iskupljenje na Anfieldu

U Beograd su Kloppovi igrači stigli na krilima uvjerljive pobjede i lako je moguće da su podcijenili svog protivnika jer rezultat s kojim su napustili srpsku prijestolnicu za njih je bio potpuno poražavajuć. Milan Pavkov postigao je dva pogotka na toj utakmici i tako donio Crvenoj zvezdi jednu od najvećih pobjeda u novijoj povijesti kluba, a Liverpoolu se situacija u skupini iznenada zakomplicirala jer, budimo realni, očekivali su minimalno jedan bod iz susreta protiv najslabijeg protivnika u skupini.

Nakon petog kola, situacija je za Liverpool postala kritična. Redsi su gostovali kod PSG-a i izgubili rezultatom 2:1. Strijelci za francuskog prvaka bili su Neymar i Juan Bernat dok je za Liverpool poentirao James Milner. U drugoj utakmici petog kola, Napoli je s 3:1 svladao Crvenu zvezdu te je Liverpool u posljednjem kolu morao pobijediti Napoli pod svaku cijenu.

I uspjeli su, ali do te pobjede došli vrlo teško. Igrali su Redsi odlično, nizali prilike pred golom Pepea Reine te su otpor Napolitanaca slomili u 34. minuti kada je Mohamed Salah poentirao iz teške situacije. Utakmica je do samog kraja bila vrlo napeta, a nekoliko trenutaka prije posljednjeg sučevog zvižduka, Arkadiusz Milik imao je ogromnu priliku za pogodak i osminu finala Lige prvaka, ali Becker se raširio na vratima Liverpoola i upisao, možda i obranu sezonu. Ta njegova obrana definitivno je trenutak koji će se dugo pamtiti ako Liverpool ode do samog kraja ove godine.

Rezultati by SofaScore

Bayern i Porto nisu bili ozbiljni protivnici

U osmini finala ždrijeb je Redse spojio s njemačkim velikanom, Bayern Münchenom. Prva utakmica igrala se na Anfieldu i završila je rezultatom 0:0 iako su domaćini pokazali nešto bolju igru. U drugoj utakmici nisu imali prostora za kalkulacije te je Klopp postavio ofenzivnu formaciju i odlučio se za napadačku igru. S druge strane, Niko Kovač je ostao rezerviran, kao da je želio čuvati rezultat (kojeg, naravno, nije imao) i njegova momčad u napadačkom smislu, nije pokazala gotovo ništa. Rezultat, pobjeda Liverpoola od 3:1 i prolazak u četvrtfinale gdje ih je čekao Porto.

Moglo bi se reći da su Redsi imali sreće prilikom ovog ždrijeba jer su s portugalskim predstavnikom  igrali i prethodne sezone, također u nokaut fazi natjecanja. Tada su u dvije utakmice došli do uvjerljive pobjede, a isto im je uspjelo i ove sezone. Ponovno su Redsi prvu utakmicu igrali na svom terenu te su slavili s 2:0, a strijelci su bili Naby Keita i Roberto Firmino.

Uzvratnu utakmicu u Portu, Redsi su odradili još uvjerljivije. Sadio Mane doveo ih je u vodstvo već u 26. minuti, a na 2:0 povisio je Mohamed Salah u 65. Gol nade za Portugalce zabio je Eder Militao samo tri minute kasnije, ali Redsi su riješili posao pogotcima Firmina i Virgila van Dijka te su s ukupnih 6-1 izborili polufinale.

Čudo protiv Messijeve Barcelone

A u polufinalu - velika Barcelona. Barcelona koja je igrala odlično, koja je gladna trofeja i koja, možda i najvažnije od svega, ima Lea Messija. Ovog puta, Liverpool je prvu utakmicu igrao u gostima i kao svaki put do sada u nokaut fazi, pokazali su odličnu igru. Imali su nekoliko prilika pogodak, ali u 26. minuti prvi je poentirao Luis Suarez. Taj pogodak nije obeshrabrio Redse koji su i dalje tražili svoju priliku, ali sve prilike koje su stvorili, Marc-andre ter Stegen maestralno je obranio. A onda je stvar u svoje ruke uzeo Leo Messi. Prvo je u 75. minuti poentirao nakon jedne odbijene lopte, a samo sedam minuta kasnije, po tko zna koji put, pokazao je svoju veličinu. Slobodan udarac, 25 metara od gola i - rašlje. Činilo se kako je 3:0 sasvim dovoljno za ulazak u finale, a još dvije velike prilike promašili su Katalonci u sudačkoj nadoknadi.

Ali malo tko je očekivao da bi ti promašaji mogli skupo koštati Barcelonu. Liverpool je moćan, posebice na svom terenu, ali Barceloni se ne zabija svaki dan četiri gola. Malo tko je očekivao da se Liverpool može podići iz ponora i zabiti tri gola, a kamoli četiri. Ali Kloppove trupe odigrale su utakmicu za pamćenje. Utakmicu o kojoj su napisani brojni tekstovi i analize koje sve imaju jednostavan zaključak - Liverpool je potpuno nadigrao Katalonce nošen fantastičnom atmosferom Anfielda i pobjedom od 4:0 zasluženo izborio veliko finale protiv Tottenhama u Madridu.

Liverpoolovi heroji

Nije Barca bila bez prilika, ali kako je ter Stegen u prvoj utakmici obranio sve pokušaje Redsa, Becker je u ovoj također pokazao da je vratar svjetske klase. Kraj toliko zvijezda u momčadi Liverpoola, malo tko je očekivao da će u prvi plan iskočiti baš Georginio Wijnaldum i Divock Origi, svaki s po dva pogotka. A tu je i Alexander-Arnold Trent, desni bek koji se specijalizirao za asistencije i koji je kod posljednjeg pogotka velikom lukavštinom prevario cijelu momčad Barcelone.

U finalu ih čeka Tottenham, momčad koja je na svom putu do finala također prošla mnogo toga i definitivno nas čeka pravi spektakl. Liverpool je u dva navrata pokazao da je momčad s karakterom - u pobjedama protiv Napolija i Barcelone, a imali su i određenu dozu sreće. Ali tu sreću trebalo je znati isprovocirati.