nedjelja, 02.06.2019 / 12.22

Klopp više nije gubitnik - Liverpool preko Tottenhama stigao do krova Europe

Liverpool je u jednom neatraktivnom i pomalo dosadnjikavom finalu pobijedio Tottenham s 2:0 i tako po šesti put u povijesti osvojio trofej Lige prvaka.

Idealno otvaranje za Redse

Utakmica za igrače, ali i navijače Redsa, nije mogla bolje početi. Nakon svega 27 sekundi igre sudac Damir Skomina pokazao je na bijelu točku kada je pokušaj ubačaja Sadio Manea završio na prsima, ali i ruci Mousse Sissoka. Bila je to vrlo dvojbena situacija, ali ostaje dojam kako je na koncu glavni sudac utakmice ipak donio ispravnu odluku. Loptu je na 11 metara namjestio Mohamed Salah i sigurno zabio pored Huga Llorisa koji nije bio tako daleko od Egipćaninovog pokušaja.

Nakon tog pogotka, utakmica se pomalo umrtvila. Tottenham nije pokazao ništa, a Redsi su zaprijetili tek preko udaraca iz dalje Andyja Robertsona i Trenta Alexander-Arnolda. Jedan od zanimljivijih trenutaka prvog dijela je  utrčavanje u teren oskudno odjevene djevojke koja je nakon toga postala pravi internet hit. Dovoljno je reći kako Tottenham u prvom dijelu nije uputio udarac u okvir vrata Allisona Beckera.

Origi - Kloppov džoker s klupe

Nastavak utakmice ipak je započeo nešto živahnije, Mauricio Pocchetino shvatio je da mora zaigrati hrabrije, ali prvu priliku u nastavku imali su Redsi u 68. minuti kada je udarac Jamesa Milnera za malo prohujao pored vrata Llorisa. U 80 minuti Tottenham je opasno zaprijetio. Ponajbolji igrač Spursa u toj utakmici bio je Heung-Min Son koji je odlično pucao s ruba kaznenog prostora, ali njegov je udarac sjajno obranio Becker. Lopta se u nastavku akcije odbila do Lucasa Moure, heroja polufinalnog susreta protiv Ajaxa, koji je pokušao svladati vratara Liverpoola, ali Allison je još jednom izašao kao pobjednik. Napeto je bilo i u 85. minuti kada je slobodni udarac iskosa s lijeve strane izveo Christian Eriksen, ali Becker je zaključao svoja vrata.

U 87. minuti stigla je potvrda pobjednika. Nakon kornera Liverpoola i nekoliko odbijanaca, lopta dolazi do Joela Matipa koji je odmah prosljeđuje do Divocka Origija, Kloppovog džokera s klupe. Belgijac se namjestio, opalio i pogodio malu mrežicu gola Tottenhama i donio Redsima nedostižnu prednost. Fantastične dvije utakmice za ovog igrača!

Tottenham se nakon toga nije predao, Spursi su shvatili kako više nemaju što izgubiti te su jurnuli na gol Redsa i nekoliko puta ozbiljnije zaprijetili, ali Becker je svaki put izašao kao pobjednik te je na koncu Liverpool osvojio trofej UEFA Lige prvaka.

Mnogi su utakmicu okarakterizirali kao jedno od najdosadnijih finala u povijesti, ali unatoč tome, jedan rekord je srušen. Naime, ovo je prvo finale u povijesti u kojem nije podijeljen niti jedan žuti ili crveni karton.

"Ovo je najbolja noć u našim životima"

Jürgen Klopp do sada je bio gubitnik u finalima i ova pobjeda znači mu uistinu mnogo: "Presretan sam zbog dečki, svih naših navijača i svoje obitelji. Oni pate zbog mene i oni ovo zaslužuju više od ikoga. Jeste li ikad vidjeli momčad poput ove? Koja se bori bez goriva u tanku? I imamo vratara koji teške stvari čini tako lakim. Ovo je najbolja noć u našim profesionalnim životima. Trebalo je malo vremena, no napredak je bitan. Ovaj naslov nam puno pomaže, a sad nastavljamo dalje. "

Mauricio Pocchetino bio je vrlo nervozan za vrijeme utakmice, svađao se sa Skominom i svima oko sebe, ali na kraju se ipak pribrao i priznao poraz: "Ponosan sam na svoju momčad i način na koji smo se borili. Igrali smo odlično u drugom dijelu, a taj jedanaesterac je okolnost na koju nismo mogli utajecati. Psihički je bilo jako teško jer smo primili gol vrlo rano, ali sve je u stjecanju iskustva i učenju. U poziciji smo u kojoj je Liverpool bio prošle godine."