petak, 18.12.2020 / 20.34

Francuskinje za klasu bolje, Hrvatskoj preostaje borba za broncu

Rukometašice Hrvatske nisu se uspjele plasirati u finale Europskog prvenstva. U prvom polufinalnom susretu Francuskinje su se pokazale kao nepremostiva prepreka i došle do visoke i uvjerljive pobjede od 30:19.

San o prvom hrvatskom ženskom rukometnom finalu ipak nije postao java. Francuskinje su u potpunosti opravdale ulogu apsolutnog favorita i visokom su se pobjedom od jedanaest pogodaka prednosti plasirale u svoje drugo uzastopno finale Europskog prvenstva.

Premda je Hrvatska vrlo dobro otvorila utakmicu i u početnih desetak minuta posve ravnopravno parirala snažnom protivniku, Francuskinje su potom ubacile u brzinu više i do poluvremena praktički razriješile svaku dvojbu oko prvog finalista Europskog prvenstva.

U tih početnih deset minuta izabranice Nenada Šoštarića u tri su navrata imale i pogodak prednosti, ali nakon francuskog izjednačenja na 3:3 francuska je kvaliteta ipak izronila na površinu. Francuskinje su u razdoblju od 11. do 18. minute nanizale čak osam pogodaka bez hrvatskog odgovora i pobjegle na već tada teško dostižnih 11:3.

Hrvatski je napad stao, francuska obrana djelovala poput neprobojnog zida, a i ono što je prošlo kroz francusku obranu naše su reprezentativke promašivale. Prednost Francuske do poluvremena je samo rasla, pa se na odmor otišlo s visokih i ružnih 15:5. Hrvatski saldo na poluvremenu ujedno je i najmanji broj pogodaka kojeg je jedna reprezentacija postigla u polufinalima europskih prvenstava.

Upute izbornika Šoštarića u svlačionici imale su učinka, pa je Hrvatska drugo poluvrijeme solidno otvorila i u 35. minuti pogocima Šimare, Blažević, Krsnik i Ježić smanjila zaostatak na podnošljivijih sedam razlike (16:9). Međutim, ponovno je do izražaja došla francuska kvaliteta i desetak minuta kasnije semafor je ponovno pokazivao 11 pogodaka prednosti za Francusku.

Bilo je jasno kako izgleda za povratak više nema i da su Francuskinje u ovom trenutku ipak klasa iznad hrvatske reprezentacije. Susret je na kraju završen rezultatom 30:19, što znači da će Francuska u finale, a Hrvatska u nedjelju u 15:30 sati u borbu za brončanu medalju.

U redovima Hrvatske najefikasnije bile su Dora Krsnik, Katarina Ježić i Valentina Blažević s po tri pogotka, dok je u Francuskoj opasnost dolazila sa svih strana. Po četiri su pogotka uz svoje ime tako upisale čak četiri igračice: Kalidiatou Niakate, Grace Zaadi, Estelle Nze Minko i Alexandra Lacrabere.

Nenad Šoštarić, izbornik hrvatske reprezentacije: “ U prvom poluvremenu utakmicu smo izgubili zbog napada, ne zbog obrane. Promašili smo previše otvorenih šansi, a u drugom poluvremenu zatim odigrali normalnu utakmicu. Međutim, nama je ovo prvo polufinale i u ovoj skupini igračica tek je pet profesionalki. Nadam se da je pred njima svijetla budućnost i još puno polufinala.”

Olivier Krumbholz, izbornik francuske reprezentacije: “Bila je teška utakmica, ali mi smo vrhunski odradili obranu, posebno Estelle Nze Minko. Bila je posvuda. Ozbiljno smo odigrali prvo poluvrijeme i došli do čak deset pogodaka prednosti nad Hrvatskom, što je nevjerojatno. U drugom poluvremenu nismo bili savršeni, ali nema veze, utakmica je bila riješena.”

Norveška izborila finale, Danska s Hrvatskom za broncu

U drugom polufinalu rukometašice Norveške bile su bolje od Danske rezultatom 27:24 i u nedjelju će s Francuskom odlučivati o zlatu. Bila je to daleko neizvjesnija utakmica od one između Hrvatske i Francuske, Dankinje su gotovo dvije trećine utakmice bile u prednosti koja je nakon prvog poluvremena iznosila tri pogotka. Norveška se u nastavku vratila u susret i 12 minuta prije kraja preuzela vodstvo koje potom nisu ispuštale do kraja utakmice.

Hrvatska je tako doznala svojeg nedjeljnog protivnika, bit će to rukometašice Danske, a bolja će se ekipa okititi zlatom i trećim mjestom na Europskom prvenstvu.