srijeda, 18.09.2019 / 10.33

Europski prvak pao u Napulju, Barcelona se izvukla u Dortmundu

Utakmicama u skupinama E, F, G i H otvorena je nova sezona Lige prvaka i već su prve utakmice ponudile nekoliko sjajnih izdanja, ali i iznenađenja. Europski prvak Liverpool u natjecanje je krenuo porazom, na domaćem travnjaku poraz je upisao i Chelsea, dok je Barcelona usprkos lošem izdanju iz Dortmunda ipak iščupala bod.

Skupina E: Napulj opet koban za Liverpool

U listopadu prošle godine Napoli je pogotkom Lorenza Insignea u posljednjoj minuti utakmice svladao Liverpool, a sličan se scenarij u Napulju odigrao i sinoć. Talijanski sastav još je jednom bio koban po momčad Jürgena Kloppa i otvorio natjecanje pobjedom od 2:0.

Kroz veći dio utakmice Napoli je djelovao kao konkretnija momčad i nalazio prava rješenja za poznati presing engleske momčadi. Dojam je da se Liverpool prije svega orijentirao na kontra napade, iz kojih je u nekoliko navrata itekako zaprijetio, no susret je u konačnici zaključen dvjema pogreškama u obrani gostiju.

Osam minuta prije kraja Andy Robertson je neoprezno u kaznenom prostoru srušio Josea Callejona, a Dries Mertens s bijele točke donio prednost Napoliju. Pitanje pobjednika razriješeno je u sudačkoj nadoknadi nakon grube pogreške Virgila van Dijka, koju je iskoristio Llorente i postavio konačnih 2:0.

"Napoli može osvojiti ovo natjecanje. Ako imate dobar plan i dobre igrače, ne morate biti najbolji klub na svijetu da osvojite Ligu prvaka. Morate samo odigrati kako treba u pravim trenucima", hvalio je nakon utakmice svoje protivnike Jürgen Klopp.

"Zahvaljujem Kloppu na lijepim riječima, ali još je rano, moramo se koncentrirati na prolazak skupine", odgovorio je Carlo Ancelotti, strateg Napolija. "Naša strategija bila je da odigramo pravu utakmicu. Visoki pritisak ako je moguće, ali i čvrsta obrana po potrebi. Sve smo napravili kako treba i iskoristili smo svoje prilike protiv momčadi koju smatram najboljom u Europi."

U drugoj utakmici skupine super raspoložen bio je Red Bull Salzburg, koji je na svom stadionu svladao Genk s čak 6:2. Čak šest od osam pogodaka palo je u nevjerojatnom prvom poluvremenu, koje je s 5:1 pripalo domaćinu. Posebno raspoložen bio je Erling Braut Haland, norveško čudo od djeteta, koji je pogocima u drugoj, 34. i 45. minuti već do odmora upisao hat-trick. Haland je tako u samo devet odigranih utakmica ove sezone u svim natjecanjima već sada stigao do brojke od čak 17 pogodaka.

Skupina F: Iznenađenje u Milanu, Ter Stegen spašavao Barcelonu

Opasno su živjeli nogometaši Barcelone na sinoćnjem gostovanju u Dortmundu. Borussia je nadigrala slavnu španjolsku momčad, ali se na vratima gostiju istaknuo sjajni Marc-Andre Ter Stegen i zaustavljao nemoguće. Njemački vratar skinuo je nekoliko zicera Borussije, a što nije uspijevao obraniti zaustavila je greda, kao u slučaju sjajne prigode Julijana Brandta.

Ipak, najbolju prigodu na utakmici imao je Marco Reus u 57. minuti, kada je za Borussiju dosuđen kazneni udarac. Čak i tu loptu sjajnom je i hladnom intervencijom zaustavio Ter Stegen i sačuvao Barceloni barem jedan bod. Lionel Messi se po prvi put ove sezone našao u sastavu Barcelone, no utakmicu je započeo na klupi i odigrao zadnjih pola sata.

Veliko iznenađenje upisao je po mnogima potpuni autsajder ove skupine, praška Slavia. Momčad protiv koje su već svi unaprijed upisali bodove, jer Slavia u klupskoj povijesti ima tek jednu jedinu pobjedu u Ligi prvaka, uspjela je s gostovanja u Milanu odnijeti bod, a mogli su i sva tri. Gosti su poveli u 63. minuti pogotkom Petera Olayinke, a Inter uspio spasiti bod tek u sudačkoj nadoknadi utakmice preko Nicola Barelle

"Ne želim govoriti o individualnim igračima, svi smo bili ispod svojih mogućnosti, uključujući i mene", rekao je nakon utakmice razočarani trener Intera Antonio Conte. "Ja sam zapravo najodgovorniji od svih jer nisam uspio objasniti momčadi kako bi trebali odigrati ovu utakmicu. Igrali smo samo duge lopte, a to je nogomet kakav ne želim igrati."

Skupina G: Leipzig nastavio s pobjedama, Zenitu bod u Lyonu

Trenutno vodeća momčad njemačke Bundeslige i još uvijek neporaženi Leipzig nastavio je sa sjajnom formom i na otvorenju Lige prvaka. Njemački sastav slavio je na neugodnom gostovanju kod Benfice i istaknuo kandidaturu za plasman u sljedeći krug, a iznimno dobru formu potvrdio je Timo Werner.

U prilično izjednačenoj utakmici napadač Leipziga prvo je u 69. minuti donio prednost gostima, a samo devet minuta kasnije i povisio na 2:0. Benfica je šest minuta prije kraja pogotkom Harisa Seferovića uspjela tek ublažiti poraz.

U drugoj utakmici ove skupine bodove su podijelili Lyon i Zenit. Gostima je prednost donio Sardar Azmoun, a početkom drugog poluvremena iz kaznenog udarca za Lyon izjednačio Memphis Depay.

Skupina H: Valencia pokvarila Lampardov debi, Ajax krenuo pobjedom

Svoj prvi trenerski nastup u Ligi prvaka Frank Lampard neće pamtiti po dobrome. Valencia je sa Stamford Bridgea odnijela čitav plijen rezultatom 1:0 i razotkrila određene slabosti i neiskustvo koje bi londonskom sastavu mogli stvarati probleme u tekućoj sezoni.

Jedini pogodak na utakmici pao je nakon slobodnog udarca za goste, na ubačaj u šesnaesterac najbolje je regirao Rodrigo i skrenuo loptu pod gredu Chelseajeva gola. Domaćin je imao prigodu izjednačiti i spasiti barem bod, jer je tri minute prije kraja sudac Cuneyt Cakir nakon konzultacije s VAR-om dosutio jedanaesterac zbog igranja rukom Daniela Wassa.

Uslijedila je prepirka među igračima Chelseaja oko toga tko bi trebao izvesti kazneni udarac, Ross Barkley bio je glasniji od uobičajenih izvođača Jorginha i Williana i - pogodio gredu.

"Ovo je grupa u kojoj će svi klubovi uzimati bodove jedni drugima, svaki je klub jak. Mislim da nema razloga za nezadovoljstvo u ovako ranoj fazi", rekao je nakon utakmice Lampard.

Nakon prošlosezonskog šokantnog ispadanja u polufinalu Lige prvaka, Ajax je novu sezonu otvorio pobjedom pred domaćim navijačima, s visokih 3:0 stradao je francuski Lille. Gosti su se postavili hrabro i odigrali otvorenu utakmicu punu nadigravanja, no Ajax je znao kazniti svaku pogrešku i na kraju upisati možda i previsoku pobjedu s obzirom na zbivanja na travnjaku.

Mreža Lillea načeta je u 18. minuti pogotkom Quincyja Promesa, a pobjeda je zaključena dvama brzim pogocima u 52. i 60. minuti Edsona Alvareza, odnosno Nicolasa Tagliafica.

"Nismo parkirali autobus pred svoja vrata, došli smo se nadigravati i mislim da su gledatelji vidjeli dobru utakmicu", rekao je Benjamin Andre, veznjak Lillea. "Izgubili smo, možda i pretjerano uvjerljivo, ali znali smo da će ovo biti teška skupina. Sve će ovisiti o našim domaćim utakmicama, moramo biti uvjerljivi kod kuće."