utorak, 18.02.2020 / 23.40

Europski prvak pao u Madridu, Atleticu pripala prva runda

Liverpoolov povratak na stadion na kojemu su prošle sezone osvojili naslov europskog prvaka završen je neuspjehom. Madridski Atletico slavio je u prvoj utakmici osmine finala i s minimalnih 1:0 čekat će uzvrat na Anfieldu.

Atletico Madrid ostvario je pothvat kakav ove sezone još nije pošao za rukom nijednoj momčadi engleske Premier lige - u prvom susretu osmine finala svladali su nogometaše Liverpoola i napravili mali, ali značajan korak ka plasmanu u četvrtfinale. Momčad Diega Simeonea odigrala je hrabru i već karakteristično čvrstu utakmicu i limitirala goste na tek dvije izgledne prigode i bez udarca u okvir gola.

Minimalna prednost nakon prve utakmice naravno nikada nije jamstvo prolaza, a posebno uzmemo li u obzir da Liverpool u pravilu pred svojim navijačima postiže pogodak. Atletico definitivno nije bez izgleda, ali mnogi će upravo zbog atmosfere na Anfieldu blagu prednost ipak dati aktualnom europskom prvaku. Jedno je sigurno - ništa još nije riješeno.

Susret na Wanda Metropolitanu počeo je na način kakvog bi Diego Simeone naručio da je za to imao prigodu. Naime, već u četvrtoj minuti utakmice domaćin je poveo nakon kornera i "flipera" u šesnaestercu gostiju. Lopta se na koncu odbila do Saula Nigueza, koji je iz neposredne blizine pokazao smirenost i poslao loptu pored nemoćnog Alissona.

Sredinom prvog dijela mogao je Atletico i udvostručiti prednost kada je sam pred vratara Liverpoola izbio Alvaro Morata, no morao je šutirati previše iskosa i iskusni Alisson uspio je reagirati i sačuvati svoju mrežu. Već u sljedećoj minuti Liverpool je postigao pogodak nakon grube greške i poklona vratara Oblaka, ali se u izradi akcije Firmino našao u zaleđu i zgoditak je opravdano poništen.

Liverpool je dominirao posjedom, ali nije uspijevao stvarati prilike kako to redovito čini u Premier ligi. Čvrsti bedem Atletica rješavao je sve opasne situacije pred golom Oblaka, no 10 minuta prije odmora iznenada se u prigodi našao Mohamed Salah, a njegov udarac u posljednji tren glavom blokirao Felipe.

Možda najbolju prigodu na utakmici Salah je imao i početkom nastavka, u 53. minuti. Izbjegao je pozornosti domaće obrane i glavom pucao tik pored vratnice Atleticova gola. Petnaest minuta kasnije, mat situacija na suprotnoj strani. Odličnu povratnu loptu s lijeve strane u srcu je šesnaesterca dočekao Morata i kada se činilo da će Atletico udvostručiti prednost, Španjolac se pokliznuo i prilika je otišla u nepovrat.

Susret je zaključen uz po jednu prigodu sa svake strane. Lodi je okušao udarac s preko 25 metara, gađao gornji lijevi kut Alisonova gola, ali nedovoljno precizno. S druge strane, Jordan Henderson je u 73. minuti s desetak metara u srcu kaznenog prostora Atletica promašio cijela vrata.

Rezultat iz četvrte minute ostao je kao konačan i slavlje na Wanda Metropolitanu moglo je započeti, no žele li temperamentni Atleti vidjeti četvrtfinale, morat će preživjeti i pakleni uzvrat na travnjaku europskog prvaka.

Virgil Van Dijk, branič Liverpoola: "Primili smo pogodak nakon kornera, iz prve prigode koju su imali. Nije to bila ni šansa, imali su i malo sreće. Poruka trenera na poluvremenu bila je da nastavimo igrati. Imali smo posjed lopte, ali nismo uspijevali stvoriti neke veće prigode. Imamo još 90 minuta da postavimo stvari na svoje mjesto. Igraju na specifičan način, ima tu i španjolskog nogometa na koji smo se morali adaptirati i mislim da smo veći dio susreta dobro izgledali."