utorak, 10.12.2019 / 23.42

Europski prvak i Borussia izborili prolaz, ispali Inter i Ajax

Večerašnjim utakmicama Lige prvaka završeno je natjecanje u skupinama E, F, G i H i saznali smo imena prvih osam putnika u osminu finala. U ždrijebu drugog kruga neće se naći prošlosezonski polufinalist Ajax, a svoj put je već u skupini okončao i milanski Inter.

Prema očekivanjima utakmice posljednjeg kola ponudile su velik broj neizvjesnih dvoboja i borbe do posljednjeg sučevog zvižduka za toliko željeno mjesto među 16 najboljih momčadi Europe. Nažalost, tamo se nisu mogli naći svi večerašnji suparnici, pa će se Europskom ligom morati utješiti nogometaši Ajaxa, koji su na domaćem terenu poraženi od Valencije, kao i velikan Inter kojeg je u Milanu svladala Barcelona usprkos izostanku Lionela Messija.

Prolaz je uz dosta muke izborila i dortmundska Borussija, a u "šešir" osmine finala idu i dva engleska kluba, branitelj naslova Liverpool i londonski Chelsea.

Skupina E: Liverpool i Napoli uvjerljivi, Salzburgu utješna nagrada

Premda je u nekoliko navrata morao pretrpjeti neugodnosti pred svojim vratima, Liverpool je na kraju izborio uvjerljivu pobjedu u Salzburgu i osigurao prolaz kao prvoplasirana momčad skupine. Europskom prvaku je u slučaju poraza od Red Bulla prijetilo ispadanje već u grupnoj fazi, no sastav Jürgena Kloppa još je jednom izašao kao pobjednik rezultatom 2:0.

Domaćin se prikazao u odličnom svjetlu i odigrao sjajnu, napadački orijentiranu utakmicu. U prvom su poluvremenu stvorili nekoliko vrlo izglednih situacija pred vratima Allisona Beckera i mogli doći do toliko željenog pogotka, no što zbog obrana Liverpoolova vratara ili nepreciznosti u odsudnom trenutku, mreža gostiju ostala je nedirnuta.

Liverpool je do vodećeg pogotka došao u 57. minuti nakon sjajnog prodora Sadia Manea i pogrešne procjene vratara Cicana Stankovića, koji je istrčao i ostavio svoju mrežu nebranjenom. Mane je prvi stigao do lopte i uposlio Nabyja Keitu, koji je glavom pogodio nebranjeni dio mreže. Još se slavlje gostujućih navijača nije ni stišalo, a već minutu kasnije susret je bio riješen. Mohamed Salah je pobjegao svome čuvaru i iz iznimno teške situacije i praktički mrtvog kuta pogodio za 2:0.

"Utakmica je bila teška, ali mi smo bili na visini zadatka i zato volim svoju momčad. Salzburg je toliko toga dobrog napravio, ali prave, velike prilike bile su naše. Bila je to utakmica visokog intenziteta i oni se s time više nisu mogli nositi u drugom dijelu", rekao je nakon utakmice Klopp.

U drugoj utakmici skupine super uvjerljiv bio je i Napoli, koji je svako pitanje o pobjedniku riješio već u prvom dijelu i na kraju svladao Genk s visokih 4:0. Već u trećoj minuti zaigrao se gostujući vratar Maarten Vandevoordt, a Arkadiusz Milik mu uzeo loptu i pogodio za 1:0. Isti igrač u 26. minuti udvostručio je prednost, a zatim iz kaznenog udarca sedam minuta prije odmora kompletirao hat-trick. U drugom dijelu još jedan udarac s bijele točke u pogodak je pretvorio Dries Mertens.

"Sretni smo zbog prolaza, samo oni koji prođu dalje mogu se nadati i osvajanju Lige prvaka. Navijači su nam večeras značajno pomogli, a kada na terenu pokazuješ što znaš, tada si i zaslužio pljesak s tribina", "filozofski" je susret prokomentirao Carlo Ancelotti, trener Napolija.

Skupina E, 6. kolo:
Napoli - Genk 4:0
Red Bull Salzburg - Liverpool 0:2

Standings provided by Sofascore LiveScore

Skupina F: Barcelona "zapaprila" Interu, Borussia iskoristila priliku

Iako su prolaz u drugi krug izborili već prije posljednjeg kola, nogometaši Barcelone uspjeli su pokvariti planove Interu. Ernesto Valverde je u Milano došao bez Lionela Messija, s hrvatskim reprezentativcem Ivanom Rakitićem kao kapetanom od prve minute, no čak i oslabljena Barca izborila je pobjedu od 2:1 i osvojila prvo mjesto u skupini.

Gosti su do vodstva došli u 23. minuti kada je loptu u srce šesnaesterca poslao Antoine Griezmann, a Arturo Vidal asistirao za Carlesa Pereza. Inter je izjednačio u najbolje moguće vrijeme, minutu prije odlaska na odmor, prizemnim udarcem Romelua Lukakua s ruba kaznenog prostora gostiju, ali čitav plijen ipak je otišao Kataloncima. Samo tri minute prije kraja utakmice Anssumane Fati je lijepim udarcem s dvadesetak metara postavio konačnih 1:2.

Poraz Intera na najbolji je način iskoristila Borussia i uskočila na posljednji vlak za osminu finala. Pred svojim su navijačima imali naoko lak posao protiv praške Slavije, ali su na kraju teškom mukom došli do trijumfa od 2:1. Nakon deset minuta domaćin je poveo golom Jadona Sancha, no pred kraj prvog poluvremena Tomaš Souček izjednačio je na 1:1.

Borussia je nakon sat vremena igre ipak došla do toliko potrebnog pogotka, na asistenciju Sancha pogodio je Julian Brandt, no 13 minuta prije kraja situacija se domaćinu zakomplicirala. Drugi je žuti karton dobio Julian Weigl, pa je njemački sastav do kraja utakmice morao čuvati prednost s desetoricom. U tome su na kraju i uspjeli i izborili nastup među 16 najboljih.

"Ponosan sam na naš nastup. Igrali smo za ponos i dali smo sve od sebe", rekao je strijelac gostiju Souček. "Lukasz Piszczek nas je nakon utakmice pohvalio, kazavši kako nikad nije vidio neku češku momčad da ovako igra."

Skupina F, 6. kolo:
Inter - Barcelona 1:2
Borussia Dortmund - Slavia Prag 2:1

Skupina G: Leipzig i Lyon među 16, Benfica "otela" Europsku ligu Zenitu

Lyon pred svojim navijačima nije uspio svladati Leipzig, bodove su podijelili rezultatom 2:2, no francuska će momčad ipak igrati u osmini finala zahvaljujući pomoći Benfice u Lisabonu, ali i povratku iz izgubljene situacije. Naime, neodlučeni rezultat izgledao je daleko nakon pola sata igre, kada su pogocima Emila Forsberga i Tima Wernera gosti iz Njemačke već imali prednost od 2:0. Lyon je u nastavku smogao snage za povratak i prvo preko Houseema Aouara smanjio u 50. minuti, da bi Memphis Depay spasio bod osam minuta prije kraja i svoju momčad odveo dalje.

Već otpisana Benfica je pak na svom stadionu razbila Zenit s 3:0 i u posljednjem kolu izborila treće mjesto i nastavak natjecanja u manje atraktivnoj Europskoj ligi. Kako je u prvom susretu u Rusiji slavio Zenit s 3:1, u međusobnim ogledima bolja je bila portugalska momčad i došla do neočekivanog podviga.

Vodstvo Benfici donio je početkom drugog dijela Franco Cervi, a desetak minuta kasnije Pizzi je iz kaznenog udarca povisio na 2:0 i probudio nade Portugalaca. Tom je prilikom Zenit ostao i bez Douglasa Santosa, koji je skrivio jedanaesterac i potom zbog igranja rukom dobio i drugi žuti karton. Trenutak odluke stigao je u 79. minuti i to na najgori mogući način za rusku momčad - nakon kornera loptu je u vlastitu mrežu skrenuo Sardar Azmoun.

"Iako smo svi u poluvremenu znali da Leipzig vodi protiv Lyona 2:0, mislim da to nije imalo utjecaja na našu igru. Mislim da se nismo opustili, izgubilio smo zbog pogrešaka koje smo napravili na terenu", razočaran je nakon susreta bio trener Zenita Sergej Semak.

Skupina G, 6. kolo:
Lyon - Leipzig 2:2
Benfica - Zenit 3:0

Skupina H: Valencia i Chelsea slave, tuga u Amsterdamu

Super zanimljivo bilo je u skupini H, gdje su Valencia, Chelsea i Ajax uoči posljednjeg kola imali podjednake izglede da se nađu u osmini finala. Nakon neizvjesnih 90 minuta u Amsterdamu i Londonu time se mogu pohvaliti Valencia i Chelsea, dok će prošlosezonska hit momčad Lige prvaka i njen polufinalist Ajax utjehu morati pronaći u Europskoj ligi.

Momčad iz Amsterdama nije uspjela pred svojim navijačima doći do pobjede ili barem boda protiv Valencije, što bi im jamčilo prolaz. Španjolski je sastav izborio minimalnu, ali neprocjenjivu pobjedu od 1:0, a čovjek odluke bio je Rodrigo u 24. minuti utakmice. Ajax je pokušavao, tražio put do gostujućeg gola, u sudačkoj nadoknadi nakon isključenja Gabriela Pauliste imao i kratku brojčanu nadmoć, ali se rezultat do kraja nije mijenjao.

"I protiv Chelseaja odigrali smo ovako dobro, ali nismo do kraja obavili posao. Međutim, ova momčad uvijek je spremna na čuda i jedno smo uspjeli ostvariti večeras", komentirao je pobjedu Valencije strijelac pobjedničkog pogotka Rodrigo.

Chelsea je na Stamford Bridgeu imao naizgled lak posao protiv autsajdera Lillea, koji je u dosadašnjih pet kola uspio prikupiti tek jedan jedini bod. Međutim, francuski se sastav pokazao kao tvrd orah i na kraju utjerao i nešto straha u kosti domaćih navijača, no pobjeda je ipak ostala u rukama domaćina.

Chelsea je dominirao i posve zasluženo pogocima Tammyja Abrahama i Cesara Azpilicuete već nakon prvog dijela imao dva pogotka prednosti, no Lille je 12 minuta prije kraja preko Loica Remyja smanjio na 2:1. Ipak, Londončani su uspjeli privesti utakmicu kraju i s drugog mjesta u skupini putuju na ždrijeb osmine finala.

"Na kraju smo malo bili nervozni, istina. Trebali smo iskoristiti svoje šanse, jer i nakon 2:0 imao sam osjećaj da nije sve gotovo. Lille je zatim postigao pogodak i imali smo nešto nervozniju završnicu nego što je trebala biti", rekao je nakon utakmice Frank Lampard.