srijeda, 13.02.2019 / 23.02

Real došao do vrijedne pobjede kod hrabrog Ajaxa

Igrači Real Madrida došli su do vrijedne pobjede od 2:1 na vrućem gostovanju u Amsterdamu kod Ajaxa.

Iako su se Madriđani na koncu domogli pobjede, nakon prvih 45 minuta igre nije se činilo da će tako biti. Domaća momčad, sastavljena od uglavnom mladih, ali sjajnih igrača, pokazala je vrhunsku igru i taktičku zrelost kojom je natjerala goste na česte pogreške, a tako sebi stvarala prilike.

Ajaxova dominacija u prvom dijelu

No krenimo redom. Cijelo prvo poluvrijeme Nizozemci su igrali visoki presing, svaki igrač Reala koji je imao loptu svom posjedu brzo je bivao okružen s dva do tri bijelo-crvena dresa i Španjolci jednostavno nisu mogli uspostaviti svoju igru.

U tako organiziranoj igri, Kraljevi su uspjeli zaprijetiti preko Garetha Balea i Viniciusa Juniora, ali Ajaxovi pokušaji bilo su mnogo opasniji. Prvo je srpski napada Dušan Tadić ljevicom zatresao vratnicu gola Thibauta Courtoisa, zatim je Hakim Ziyech sam s nekih šest, sedam metara pucao ravno u belgijskog vratara, a onda se dogodila i najspornija situacija na utakmici.

Nakon jednog kornera Ajaxa, Courotis je reagirao nešto lošije i nije uspio uhvatiti loptu koja se odbila do Nicolasa Tagliafica koji ju je pospremio u mrežu. No slovenski sudac Damir Skomina odlučio je iskoristiti VAR te je nakon nekoliko minuta pregledavanja snimke odlučio poništiti pogodak. Razlog - jedan igrač Ajaxa bio je nekoliko centimetara u zaleđu i utjecao je na igru, odnosno ometao je belgijskog vratara.

Real proigrao u nastavku

Nakon prvog dijela ostao je dojam da su Nizozemci zaslužili više od tih 0-0, ali na predah se otišlo bez golova. U nastavku smo vidjeli drugačiju priču. Pritisak Ajaxa je popustio i Real je to iskoristio u 60. minuti. Vinicius je odradio velik dio posla te je loptu s lijevog krila doveo do sredine šesnaesterca Ajaxa gdje je Karim Benzema neobranjivo pogodio za prednost Madriđana.

Na odgovor domaćina čekalo se 15 minuta. Nakon oduzete lopte na sredini terena, David Neres se našao na lijevom krilu te je sjajnom loptom pronašao Ziyecha koji je iz prve pogodio pored Courtoisa i poravnao rezultat.

Vrijedna pobjeda Španjolaca

No Madriđani su ipak došli do pobjede u 87. minuti. Dani Carvajal je sjajnom loptom kroz protivnički kazneni prostor na drugoj strani pronašao Marca Asensija koji nije imao težak zadatak spremiti loptu u praznu mrežu.

Real je odradio velik dio posla u ovoj utakmici, a Ajax može žaliti za svojim prilikama. No ukoliko u uzvratu koji se igra 5. ožujka Nizozemci pokažu igru kao u prvih 45 minuta u Amsterdamu, momčad Santiaga Solarija neće imati lagan zadatak.

Oba trenera zadovoljna igrom

Nakon utakmice, trener Madriđana priznao je da Real nije imao nimalo lak posao, ali da su cijelo vrijeme igrali dobro, iako to nije tako izgledalo u prvom dijelu utakmice: "Morali smo dobro odraditi mnogo stvari kako bi došli do ovog rezultata. Morali smo raditi, trpjeti, znati kako izbjeći pritisak i biti jaki. Ajax je igrao s mnogo energije, pritiskali su do krajnjih granica i natjerali su nas da se ozbiljno naradimo za ovu pobjedu."

Trener Ajaxa, Erik Ten Hag, bio je uglavnom zadovoljan igrom svoje momčadi: "Vidio sam odličan Ajax protiv protivnika svjetske klase i jednog od najboljih timova u Europi. Mislim da smo veći dio utakmice dominirali i stvarali velike prilike. To nam je omogućio visoki pritisak i sjajna igra u obrani. I u samoj izgradnji napada smo igrali odlično i vidio sam stvarno sjajan Ajax. Jedini nedostatak je slaba završnica. Tu smo trebali biti bolji i zabiti barem još jedan ili dva gola. Što se tiče VAR-a, prava je šteta da toj pogodak nije priznat."