utorak, 12.02.2019 / 23.39

Parižanima velika prednost, Unitedu prvi poraz pod vodstvom Solskjaera

Nogometaši Paris Saint-Germaina upisali su veliku pobjedu na Old Traffordu i s dva gola prednosti dočekat će ožujski uzvrat u Parizu. Pogocima Presnela Kimpembea i Kyliana Mbappéa u drugom poluvremenu ostvarili su pobjedu koju će Manchester United teško nadoknaditi, posebno zbog činjenice da će u uzvratnoj utakmici igrati bez isključenog Paula Pogbe.

U iznenađujuće nervoznoj utakmici s čak devet žutih i jednim crvenim kartonom, koju je čudnim kriterijem bespotrebno ispresijecao talijanski sudac Daniele Orsato, Paris Saint-Germain je vrlo dobrim nastupom posebno u drugom poluvremenu dobio prvu rundu i rezultatom 2:0 vraća se u Francusku. Thomas Tuchel je našao recept za sustav Olea Gunnara Solskjaera i natjerao ga da po prvi put od dolaska na klupu Uniteda stadion napusti pognute glave.

Prvo je poluvrijeme obilježio dosta nervozan i rezerviran nastup obiju momčadi, s čak pet žutih kartona u jedva pola sata igre. United je prijetio visokim pritiskom na posljednju liniju gostiju, no taj plan nije uspio polučiti rezultat u obliku izgledne prigode za pogodak. Domaći su zaprijetili tek uz nekoliko solidnih ubačaja u šesnaesterac, dok je gostima često nedostajao posljednji pas prema brzonogom Mbappéu.

Velik udarac za ambicije Uniteda dogodio se krajem prvoga dijela, kada je zbog ozljede prvo ostao bez Jesseja Lingarda, a potom i bez Anthonyja Martiala. Bez dvojice brzanaca u napadačkom redu United u nastavku nije ponudio gotovo ništa, za visoki pritisak više nije bilo ni snage ni kadra, što su Parižani znali kazniti.

Preuzevši konce igre u svoje ruke, gosti su dočekali svoj trenutak u 53. minuti. Nakon ubačaja s desne strane, posve zaboravljen na drugoj se vratnici našao Kimpembe i pospremio loptu pod gredu nemoćnog Davida De Gee.

United se jedva oporavio od prvoga šoka, a sedam minuta kasnije uslijedio je drugi. Brzi napad gostiju po lijevoj strani je povukao Angel Di Maria i prizemnom loptom na rubu peterca pronašao Mbappéa, kojemu je preostalo tek proslijediti loptu u mrežu iz neposredne blizine. Old Trafford je utihnuo, a PSG imao prigodu odnijeti i značajniju pobjedu, no udarac Juana Bernata iskosa s lijeve strane uspio je u korner izbaciti domaći vratar.

Da noć za domaćine ne prođe bez dodatnog razočaranja u 90. minuti utakmice pobrinuo se Paul Pogba. Francuz je neopreznim startom zaradio drugi žuti karton i isključenje, zbog kojega će propustiti uzvrat u Parizu. Izgledi Uniteda da vidi četvrtfinale Lige prvaka time su svedeni na minimum, a Parižani su usprkos izostancima Neymara, Edinsona Cavanija i Thomasa Meuniera jednom nogom praktički zakoračili među najboljih osam.

Ole Gunnar Solskjaer, trener Manchester Uniteda: "Nakon prvog pogotka imali su momentum i preuzeli kontrolu nad igrom. Vidjelo se da dugo nismo igrali na ovoj razini i izvući ćemo pouke iz utakmice. Bilo je to iskustvo koje neće odrediti našu sezonu i iz kojeg smo nešto naučili. Planine postoje da bismo se na njih popeli, sigurno je da se nećemo predati ni u uzvratu i reći gotovo je. Idemo tamo odigrati dobru utakmicu i poboljšati stvari koje nisu bile dobre. Večeras smo se spustili na zemlju."

Thomas Tuchel, trener Paris Saint-Germaina: "U prvom smo poluvremenu prelako gubili lopte, ali u drugom smo odigrali odlično. Zaslužili smo pobjedu, ali pobijediti u ovom trenutku, na Old Traffordu, imam samo čestitke za svoju momčad. Ali, još uvijek smo samo na pola puta, valja odigrati utakmicu na Parku prinčeva."