utorak, 22.10.2019 / 21.25

Odlično izdanje Dinama u Harkivu: Modri ispustili vodstvo, ali osvojili bod

Sjajnu su utakmicu večeras u Harkivu odigrali nogometaši Dinama i rezultatom 2:2 podijelili bodove sa Šahtarom. Modri su preokrenuli zaostatak od jednog pogotka i bili na pragu pobjede nad favoriziranim protivnikom, čak su dvaput tijekom utakmice pogađali i vratnicu, ali su se na kraju morali zadovoljiti bodom.

Napadačkim, agresivnim i prije svega hrabrim izdanjem Dinamo je s gostovanja u Harkivu odnio potpuno zasluženi bod, premda su po prikazanoj igri mogli, pa možda i trebali osvojiti i sva tri. Izabranici Nenada Bjelice odigrali su jednu od ponajboljih utakmica sezone, uspjeli iz rezultatskog zaostatka doći na korak od velike pobjede, no trenutak dekoncentracije bio je dovoljan domaćinu da sačuva barem jedan bod.

Još jednu sjajnu utakmicu odigrao je Dani Olmo, a ništa manje impresivan nije bio ni Mislav Oršić, koji je tijekom cijele utakmice unosio nered u redove Šahtara. Konačnih 2:2 poslužit će kao vjetar u leđa uoči uzvrata u Zagrebu za dva tjedna, gdje će Dinamo pred punim stadionom hvatati bodove za europsko proljeće.

Početnih je 15 minuta utakmice proteklo u odmjeravanju snaga, no iz prve izgledne prigode za pogodak domaćin je došao do prednosti. Igrala se 16. minuta, Marlos je uposlio Jevhena Konopljanku, a ovaj lakoćom poentirao za 1:0 Šahtara.

Pogodak Šahtara, međutim, nije imao negativan utjecaj na igru modrih jer samo šest minuta kasnije Olmo je povratnom loptom u šesnaestercu pronašao Marija Gavranovića, čiji je udarac zapeo u ukrajinskom bloku. Ta je prigoda poslužila kao uvertira za Dinamov izjednačujući pogodak koji je stigao u 25. minuti. Odličnim ubačajem s lijeve strane Oršić je uposlio Olma, a ovaj sjajno utrčao i poslao loptu pored nemoćnog Andrija Pjatova

Poravnanje rezultata dalo je krila zagrebačkoj momčadi, pa su u 36. i 40. minuti prigode propustili prvo Oršić, a zatim i Olmo, no na odmor se ipak otišlo neodlučenim rezultatom.

Kako je završeno prvo, tako je započelo i drugo poluvrijeme. Dinamo je već u početnih pet minuta stvorio dvije opasne situacije pred golom Šahtara: prvo je Leovac iskosa pucao preko vratnice, a u 50. minuti Oršić fenomenaln prodor po lijevom krilu okončao udarcem u vratnicu. Na odbijenu loptu natrčao je potom Olmo, gađao pod gredu, ali je Pjatov bio na mjestu.

Sjajnu intervenciju iz prethodne akcije Šahtarov je čuvar mreže pokvario već nekoliko sekundi kasnije, neshvatljivim potezom i rušenjem Gavranovića kakvog se ne bi posramili niti majstori borilačkih vještina. Sudac Lahoz pokazao je na bijelu točku, VAR potvrdio njegovu odluku, a Oršić smireno poslao Pjatova u jednu, a loptu u drugu stranu.

Dinamo se našao na pragu pobjede, a domaći trener Luis Castro izmjenama pokušao osvježiti svoju momčad. Dinamo je, nažalost, zbog ozljede i izlaska Arijana Ademija u završnicu ušao hendikepiran, ali je i dalje konstantnim pritiskom i s puno trke stvarao probleme u kreiranju napada Šahtara.

Nažalost, trenutak neopreznosti 15 minuta prije kraja otvorio je Šahtaru prigodu za povratak u utakmicu. Džoker s klupe Dodo pobjegao je Stojanoviću, "zavaljao" Dominika Livakovića i poslao loptu u nebranjeni dio mreže za 2:2.

Šahtar je krenuo po pobjednički pogodak, stvorio i par opasnijih situacija pred Dinamovim vratima, ali bez konkretne prigode. S druge strane, minutu prije kraja Dinamo je imao meč loptu. Sjajnu su kombinaciju odigrali gostujući nogometaši, kontru je povukao Olmo, ušao u šesnaesterac Šahtara i potom pogodio vratnicu bližega kuta.

Na kraju, Dinamo može biti ponosan na partiju koju je pružio u Harkivu. Osvojenim će bodom ostati na drugom mjestu svoje skupine, uz puno optimizma uoči zagrebačkog ogleda istih protivnika koji je na rasporedu za dva tjedna.