utorak, 16.04.2019 / 23.14

Niti Ronaldo ne može zaustaviti fantastične Nizozemce, Ajax je u polufinalu!

Nogometaši Ajaxa iz Amsterdama priredili su još jedno veliko iznenađenje te su pobjedom protiv Juventusa od 2:1 u Torinu osigurali svoje mjesto u polufinalu UEFA Lige prvaka!

Prva utakmica u Amsterdamu završila je 1:1, rezultatom koji Juventusu nije davao sigurnost, a Nizozemcima je davao nadu pa su obje momčadi krenulo otvoreno u utakmicu.

Ronaldo ponovno strijelac

Na prve veće prilike morali smo čekati do 21. i 23. minute kada su se u izglednim prilikama našli Donny van de Beek s jedne i Paulo Dybala s druge strane. Prvi je bio neprecizan dok je drugi sjajno pucao s velike udaljenosti, ali njegov je udarac vrhunskom paradom uspio zaustaviti Andre Onana.

I onda je došla 28. minuta i korner za Staru damu. Odličan ubačaj Miralema Pjanića najbolje je ispratio Cristiano Ronaldo koji je neometan zakucao loptu u mrežu Onane za vodstvo od 1:0. Kao što je to već postalo uobičajeno na utakmicama Lige prvaka, i u ovom je slučaju VAR morao biti iskorišten, ali na koncu nije promijenio rezultat.

Brzi odgovor Ajaxa

Kao što smo i pisali u najavi utakmice, Ajax se nije došao braniti. Pokušavali su napasti organizirano, a onda su zabili netipičan gol za svoj stil igre. Hakim Ziyech pucao je s dvadesetak metara prema golu Wojciecha Szczesnog, a lopta je završila u nogama van de Beeka koji je ostao sam na rubu kaznenog prostora Juventusa. Pucao je odmah i neobranjivo pogodio vrata Stare Dame za poravnanje rezultata i 1:1, što je i bio rezultat na poluvremenu.

U nastavku, Ajax je još jednom pokazao da se ne boji nikoga i da je njihova igra jedna od ljepših u ovom trenutku u Europi. Ponovno su u njihove akcije bile uključene pete, dodavanja kroz noge i sjajna kombinatorika, ali završnicu akcija svaki put zaustavljao je Szczesny. Branio je redom Ziyechu, van de Beeku, ali u 67. minuti i on je bio nemoćan.

Kaptean za povijest

Lasse Schöne ubacio je loptu iz kuta, a kapetan Ajaxa, skočio je između dvojice igrača Juventusa i zakucao glavom loptu u mrežu za prednost Ajaxa od 2:1.

U 74. minuti, David Neres imao je priliku dokrajčiti Juventus. Nakon sjajnog dodavanja suigrača izašao je sam pred Szczesnog, ali je loše zahvatio loptu i upropastio veliku priliku za treći gol koji bi potpuno uništio moral i motiv momčadi Massimiliana Allegrija.

Zaslužena pobjeda

Pokušavali su domaćini uglavnom preko Ronalda dođi do gola, ali niti on nije uspio probiti Onanu. Kako su pohitali naprijed, igrači Juventusa ostavili su mnogo prostora u svojoj obrani kojeg je Ziyech i iskoristio u 80. minuti, ali njegov je gol poništen zbog zaleđa i to sasvim opravdano.

U 90. minuti domaći igrači tražili su penal zbog igranja rukom igrača gostiju u svom šesnaestercu, ali nakon pregleda te situacije, lopta je ipak ostala u posjedu Onane i veliko slavlje Ajaxa moglo je početi!

Nizozemski su priredili još jedno veliko iznenađenje i nakon Reala u Madridu, sada su u Torinu iz natjecanja izbacili Juventus i plasirali se u polufinale Lige prvaka. I mora se reći - sasvim zasluženo!

'Ostajem u klubu'

Allegri nakon utakmice nije mogao skriti razočaranje, ali i pobjeći od činjenice da je Ajax u ove dvije utakmice jednostavno pokazao više: "U prvom poluvremenu smo igrali jako dobro, ali u nogometu se nikad ne zna. Primili smo nesretan gol i to nam je unijelo strah. Ajax je definitivno zasluženo prošao u polufinale Lige prvaka", rekao je trener Juventusa i dodao: "Ostajem u klubu! Prije nekoliko dana sam se sastao s predsjednikom i rekao mu svoju odluku. Sjest ćemo još jednom svi zajedno i razgovarati o budućnosti."

'Radujemo se novim izazovima'

Erik Ten Hag, strateg na klupi Ajaxa nije krio zadovoljstvo, ali i ponos na svoje igrače: "Ova momčad stalno raste i znamo da moramo pomicati granice svaki put. I protiv Tottenhama ili Manchester Cityja imat ćemo novi izazov kojem se radujemo. Ovo je užitak. Morali smo preživjeti Juventusovu oluju na početku, teško smo izlazili iz pritiska, ali nismo im dopustili gotovo ništa. U drugom smo poluvremenu imali tri, četiri čiste prilike i trebali smo ranije završiti utakmicu, ali sretan sam zbog ovog rezultata i ponosan na svoje dečke."