četvrtak, 21.02.2019 / 10.48

Neobičan utorak , raspucana srijeda i previše simuliranja

Posljednje četiri utakmice donijele su neke iznenađujuće rezultate, zanimljive situacije, ali i potvrdu kvalitete određenih momčadi.

Utorak u UEFA Ligi prvaka bio je vrlo neobičan. Na dan kada su na terenima u isto vrijeme bili Liverpool, Bayern, Barcelona i Lyon nismo vidjeli niti jedan jedini gol. To ne znači da su utakmice bile dosadne ili monotone. Upravo suprotno - ponudile su mnoštvo uzbuđenja i sjajnih prilika, ali koncentracija je kod vratara na obje utakmice bila na vrhunskoj razini, a kod napadača je nje itekako nedostajalo.

Liverpool - Bayern

U prvom poluvremenu mogli smo vidjeti Liverpool s početka ove sezone, unatoč nekim ključnim izostancima. Rastrčanost i visoki presing izbacili su igrače Jürgena Kloppa u nekoliko sjajnih prilika, ali efikasnost je potpuno zakazala kod Redsa. Najviše problema njemački strateg imao je pri slaganju obrane.

Zbog ozljede nije mogao računati na Dejana Lovrena i Joea Gomeza, a jedan od ponajboljih obrambenih igrača u svijetu, Virgil Van Dijk, odrađivao je suspenziju zbog žutih kartona. Tako je stoperski par činio dvojac Joel Matip i Fabinho. Potonji je u nekoliko navrata pokazao kvalitete pravog stopera i pravovremenim izlascima i startovima spriječio je veću opasnost za svog vratara.

Kapetan Jordan Henderson koji se u posljednje vrijeme često susretao s kritikama odigrao je u skladu sa svojom ulogom - kapetanski. Povezivao je redove momčadi, ispravljao greške suigrača (kojih nije bilo mnogo) i može se reći kako je pružio jednu od boljih partija ove sezone.

Sve u svemu, bio je to hrabar i konkretan nastup Liverpoola, kakav smo i navikli gledati, i teško je oteti se dojmu da barem jedna lopta nije završila u mreži Bayerna.

S druge strane, Bayern je pokazao da je riječ o kvalitetnoj i iskusnoj momčadi. Niko Kovač nalazio se pod čestim udarima kritika, ali u 2019. gura sjajno i Bavarci sada izgledaju mnogo bolje. Na gostovanju kod Augsburga Bayern je primio dva gola i sam Kovač nije vjerovao da će ova utakmica završiti bez golova, ali na opće iznenađenje svih zaljubljenika u nogomet upravo se to dogodilo.

Bayern je izgledao dobro, njegovi igrači nisu naivno ispadali kao u nekim prethodnim utakmicama (ovo se posebice odnosi na Joshuu Kimmicha), a pojedinci poput Kingsleyja Comana i Sergea Gnabryja bili su konstantna prijetnja za obranu Redsa. Gledali smo zanimljiv i uzbudljiv meč i teško je očekivati da će se ovakav rezultat ponoviti i u uzvratu.

Lyon - Barcelona

Barcelona je uoči ove utakmice došla s jednom pobjedom i tri remija te su pojedinci tvrdili kako je momčad Ernesta Valverdea u maloj krizi. Ova utakmica to je opovrgnula. Domaćini su na samom početku utakmice pokazali zube, opasno zapucali nekoliko puta, ali nakon toga je Barca zagospodarila terenom.

Okružili su kazneni prostor Lyona, kombinirali, pokušavali, ali i promašivali. Posljednje se najviše odnosi na Luisa Suareza koji je potpuno izvan forme. Nekoliko se puta našao u dobrim situacijama, ali lopta se odbijala od njega, previše je petljao s njom i svaku je tu polupriliku uspio uprskati.

Valja pohvaliti i vratare Anthonyja Lopesa i Marc-Andre ter Stegena koji su svoj posao odradili bez greške. No u uzvratu u Barceloni Lopes će sigurno imati još više posla ako želi ponoviti ovaj rezultat, odnosno, sačuvati svoju mrežu netaknutom.

Schalke - Manchester City

U najavi utakmice malo je tko davao ikakve šanse njemačkoj momčadi, ali Schalke je na kraju bio pet minuta udaljen od pobjede protiv trenutno jedne od najboljih momčadi svijeta. Ovaj susret dokazao je koliko je VAR zapravo potreban, ali i koliko može utjecati na tok jednog susreta.

City je imao posjed, igru i udarce, a Schalke dva udarca u okvir gola, oba iz kaznenog udarca, i prednost od 2:1 na poluvremenu. Rezultat koji nitko nije očekivao, ali valja napomenuti kako su oba kaznena udarca opravdano dosuđena. Znalo se da će gosti pritiskati u drugom dijelu utakmice, ali onda je Nicolas Otamendi u 68. minuti dobio drugi žuti, odnosno crveni karton. I što je to promijenilo u odnosu snaga na terenu?

Apsolutno ništa. Manchester City toliko je kvalitetnija momčad da je i s igračem manje nastavio igrati Viktoriju oko gola Schalkea što im se na kraju i isplatilo. Štoviše, igrači domaće momčadi u tih 25 minuta nisu složili niti jednu poštenu kontru i igračem više u polju što dovoljno govori koliko je engleska momčad bila nadmoćna u ovom susretu.

Posebno treba istaknuti Leroya Sanea, igrača koji je ponikao u Schalkeu i koji je pod Pepom Guardiolom izrastao u klasnog napadača. U igru je ušao u 78. minuti, a sedam minuta kasnije zabio je prekrasan slobodnjak bivšoj momčadi i treneru koji ga je vodio u mlađim kategorijama. Pokazao je i da ima manira i stila jer taj gol nije želio slaviti.

Atletico Madrid - Juventus

Da je Diego Simeone vrhunski trener, znalo se i prije, a sinoćnja utakmica to je i dokazala. Njegovi igrači igrali su disciplinirano i čvrsto, na trenutke i atraktivno i lepršavo i nisu dopustili mnogo prilika napadačima Juventusa.

Nažalost, tijekom utakmice se stekao dojam da su igrači obje momčadi zaboravili na prisustvo VAR-a te su nekoliko puta simuliranjem pokušali iznuditi prekršaje. Prvi je pokušao Diego Costa, sudac je dosudio kazneni udarac da bi nakon pregledavanja snimke izvukao prekršaj izvan šesnaesterca, iako on uopće nije postojao. Sljedeća situacija je poništen gol Alvara Morate koji se u 70. minuti izdignuo i glavom pogodio za vodstvo Atletica. Problem je što je prije toga lagano rukom od sebe odgurnuo Giorgia Chiellinija, a ovaj se kao pokošen bacio na travnjak. Lagano guranje je postojalo i sucu Felixu Zwayeru ne može se apsolutno ništa zamjeriti, ali ostaje dojam da je talijanski branič itekako potencirao ovaj prekršaj i tako želio utjecati na odluku njemačkog arbitra.

Posljednja, ali i možda najgora od ove tri situacije dogodila se kod prvog gola Atletica u 78. minuti. Jose Gimenez poentirao je nakon gužve ispred gola Juventusa, a prije njegovog šuta Leonardo Bonucci završio je na travnjaku. Nedugo nakon završetka utakmice pojavila se i snimka koja prikazuje talijanskog braniča kako leži i poskrivećki gleda završetak akcije domaće momčadi, a nakon što je lopta završila u golu, nastavlja se valjati dok Chiellini vrši pritisak na suca.

Zwayer ovog puta nije podlegao pritisku, a talijanski stoperski par nepotrebno si  na ovaj način ruši reputaciju. Na koncu, Atletico je zasluženo došao do pobjede, pokazao da ima "cojones" (što je nakon prvog gola pokazao i Simeone te bi zbog toga mogao biti kažnjen) i Juventus će sigurno imati težak zadatak u stizanju ovog rezultata.