četvrtak, 09.08.2018 / 16.55

Najzanimljiviji rekordi 2. pretkola kvalifikacija za Ligu prvaka

Na netom završenom 2. pretkolu kvalifikacija za Ligu prvaka, nastavak natjecanja (3. pretkolo) osiguralo je 12 ekipa među kojima su renomirani europski trofejni klubovi poput škotskog Celtica, nizozemskog Ajaxa i grčkog PAOK-a, a za vas smo izdvojili neke zanimljivosti i statističke rekorde koji su obilježili ovu fazu natjecanja.

Dinamo najefikasniji, samo 4 ekipe nisu pronašle put do mreže
Od 24 ekipe koje su igrale 2. pretkolo LP, čak ih je 20 uspjelo postići barem jedan pogodak, a mokrog baruta u 180 minuta (računajući prvu utakmicu i uzvrat) ostali su samo moldavski Sheriff, albanski Kukës, litavska Suduva i bugarski Ludogorec. Najraspucaniji u dvije utakmice 2. pretkola bili su igrači Nenada Bjelice, koji su izraelskom Hapoelu utrpali 7 komada, a slijede Crvena Zvezda, PAOK i Ajax s 5 pogodaka u mrežama Suduve, Basela i Sturma.

Rezultati by SofaScore

Najefikasnija utakmica odigrana je u Maksimiru (5:0 za Dinamo), a po 4 pogotka pala su na još tri utakmice (Hapoel-Dinamo 2:2, Sturm-Ajax 3:1, Celtic-Rosenborg 3:1).
Najčešći rezultat je 0:0 i zabilježen je na 6 od 24 utakmice, a slijede 1:0 (4 puta) te 2:0 i 2:1 (3 puta). Ukupno je na 24 utakmice postignuto 47 pogodaka, odnosno nešto manje od 2 zgoditka po susretu (1.95). Zanimljivo, skoro svaki treći pogodak (16) postignut je u drugoj polovici 1. poluvremena, tj. u razdoblju od 22. do 45. minute.

Najviše je šutirala kazahstanska Astana - čak 36 zabilježenih udaraca na gol u 180 minuta protiv danskog Midtjyllanda, od čega je 11 pokušaja išlo u okvir vrata. Slijede Spartak Trnava s 32, Legia s 31, Dinamo i Ludogorec s 28, Ajax s 27, Crvena Zvezda s 26 i Celtic s 25 udaraca prema vratima. Nevjerojatno, ali istinito, albanski Kukës nije niti jednom u dvije utakmice zapucao u okvir vrata golmana Vagnera iz Qarabaga. Zabilježili su tek 2 udarca, oba izvan okvira.

Momčad koja je dokazala da “cilj opravdava sredstvo” je mađarski Videoton, koja je u 180 minuta protiv bugarskog Ludogoreca napravila čak 50 prekršaja. Ipak, najviše žutih i crvenih kartona dobila je poljska Legia, koju je donedavno trenirao hrvatski trener Dean Klafurić. Legia je zaradila čak 8 žutih kartona, a za crvene kartone “zaslužna” su dva igrača koja su stasala na terenima 1. HNL - Domagoj Antolić i Marko Vešović. Slijede Cluj, Spartak Trnava i Hapoel sa 7 te Shkëndija, HJK Helsinki, Basel i Midtjylland sa 6 javnih opomena.

Najmanje prekršaja napravio je, iznenađujuće, grčki PAOK - tek 14, od čega 5 u prvoj, a 9 u drugoj utakmici. Slijede ga Kukës s 15, Qarabag sa 16, Celtic sa 17 te Ajax i Rosenborg s 18 napravljenih faulova. Nijedna ekipa nije uspjela proći bez žutih kartona, ali najmanje, svega 1, dobili su Crvena Zvezda, Suduva, Qarabag, Ludogorec i Ajax.

Zvezdin Radonjić zabio najviše, Hajrović i Ademi dvostruki strijelci
U 2. pretkolu kvalifikacija najviše je pogodaka zabio srpski napadač Nemanja Radonjić, koji je od Zvezdinih 5 pogodaka Suduvi postigao čak 3. Dvostruki strijelci u ovom dijelu natjecanja bili su Hajrović i Ademi iz Dinama, Edouard iz Celtica, Huntelaar iz Ajaxa, Dani Quintana iz Qarabaga, Prijović iz PAOK-a i Kleinheisler iz Astane.

Najraniji pogodak (u 7. minuti) postigao je Varela za PAOK u uzvratnoj utakmici protiv Basela, a dva su pogotka pala i duboko u sudačkoj nadoknadi i oba su bila presudna za prolazak u daljnju fazu natjecanja. Kleinheisler je u 94. zabio za 2:1 Astane protiv Midtjyllanda, a Jan Vlasko u 93. za 2:0 Spartaka iz Trnave protiv poljske Legije.

Bilo je prometno i u rubrici autogolova koji su zabilježeni na 3 susreta. Nesretnici koji su tresli vlastitu mrežu bili su Sturmov Onana, Dinamov Stojanović i Helsinkijev Rafinha.