srijeda, 12.12.2018 / 10.38

Inter sam sebe izbacio, Liverpool se provukao pored Napolija

Prvog dana posljednjeg kola grupne faze Lige prvaka vidjeli smo vrlo zanimljive utakmice i veliku borbu za prolazak u osminu finala. Tamo se uspio plasirati prošlogodišnji finalist Liverpool preko Napolija, a Englezi su bili uspješniji od Talijana i u grupi B gdje se Tottenham ispred Intera „ugurao“ u drugi krug.

Skupina A

Dortmundska Borussia je uspjela osvojiti prvu poziciju u svojoj skupini i time je osigurala nešto povoljniji ždrijeb za osminu finala. Momčadi Luciena Favrea odlično ide i u domaćem prvenstvu gdje drži vrh tablice, a sada su žuto-crni preskočili i Atletico i osvojili skupinu u Ligi prvaka. U posljednjem kolu Borussia je gostovala u Monte Carlu gdje je slavila rezultatom 2:0.

Monaco je još prije utakmice bio bez šansi da izbori makar Europsku ligu, stoga je i posjeta stadionu Louis II bila vrlo mala, a gosti su imali domaćinsku atmosferu zbog svojih glasnih navijača. Na krilima njihove podrške, Borussia je u 15. minuti došla do prednosti kada je Guerreiro bio strijelac. Na poluvrijeme se otišlo s prednošću gostujućeg sastava, a portugalski igrač je bio precizan i pred kraj dvoboja kada je pogodio za konačnih 2:0.

Borussia je na taj način trijumfalno završila nastup u grupnoj fazi Lige prvaka, a završit će i na prvom mjestu Bundeslige u vrlo uspješnoj polusezoni. Favre radi odličan posao u Dortmundu i ne bi bilo čudno da se ponovi 2013.g. kada su žuto-crni igrali finale Lige prvaka. Henryjev se Monaco, pak, okreće domaćem prvenstvu u kojem mora spašavati „živu glavu“.

U drugom susretu ove skupine Club Brugge je odigrao još jednu vrlo dobru utakmicu i uspio ostati neporažen protiv Atletica. Ekipa Ivana Leke nije se oprostila od Europe, nastavlja natjecanje u Europskoj ligi, dok su Madriđani ovim remijem ispustili prvo mjesto, te će dobiti nešto težeg suparnika u osmini finala. Nije uspio plan Diega Simeonea da odmori gotovo cijelu udarnu jedanaestoricu, a da pritom uzme tri boda. Vrlo solidna belgijska momčad, za koju su na klupi ostali Letica i Mitrović, još jednom je pružila dobar otpor i došla do šestog boda.

Skupina B

Uoči zadnjeg kola u skupini B Inter i Tottenham su bili poravnati na bodovnom kontu, ali zbog boljeg međusobnog omjera u prednosti su bili Englezi. Ipak, obzirom da je Tottenham u zadnjem kolu morao na gostovanje na Camp Nou, a Inter je ugostio na svom terenu PSV, činilo se kako bi se moralo dogoditi čudo da Inter ne prođe dalje. Talijani su imali priliku pobjedom preskočiti Spurse i zauzeti drugu poziciju, ali sami su „uprskali stvar“.

PSV ih je iznenadio i odnio bod sa San Sira, a hrabri Tottenham nije pokleknuo pred Barcelonom, već je pametnom igrom izborio remi i pomalo neočekivano prošao u osminu finala. Stvari su krenule naopako za Inter već u 13. minuti kada je nakon kontre poentirao Lozano i šokirao San Siro. U tom trenutku Barcelona je već golom Dembelea vodila protiv Tottenhama i navijače Intera tješilo je to da će im za prolaz biti dovoljan i bod protiv PSV-a.

Rezultati by SofaScore

Inter je stoga krenuo po izjednačenje, ali čvrsti Nizozemci nisu popuštali sve do 73. minute. Tada je Icardi zabio za 1:1 i veliko slavlje na San Siru. Činilo se da će se Nerazurri izvući i s remijem, ali uslijedio je novi šok. Tottenham je na Nou Campu zabio u 85. minuti preko Moure i izdržao do kraja dvoboja, te proslavio sjajan pothvat.

Po svemu sudeći, Spursi su zasluženo prošli grupu, bili su hrabri kada im nitko nije davao previše šansi, dok je Inter „sam sebe“ izbacio jer pred svojim navijačima nije uspio pobijediti PSV koji je dotad imao samo jedan osvojeni bod. Brozović i Perišić su odigrali cijeli susret, dok je Vrsaljko ušao u 83. minuti. Nerazurri se sada moraju okrenuti Europskoj ligi gdje su nenadano postali jedni od glavnih favorita.

Skupina C

Najjača i najzanimljivija skupina definitivno je opravdala te epitete do samog kraja. Velika se borba vodila na Anfieldu između Liverpoola i Napolija za prolaz skupine, a na kraju je osminu finala izborila engleska momčad, ali „na ušicu igle“. Naime, pobjedom od 1:0 Liverpool se bodovno izjednačio s Napolijem, a međusobni omjer je također bio poravnat, Talijani su s 1:0 slavili u Napulju. Nadalje, gol-razlika je bila ista, +2 za svaku ekipu, a na kraju je odlučila činjenica da je Liverpool zabio više pogodaka, 9 nasuprot Napolijevih 7.

Prošlogodišnji finalist se tako ipak provukao u drugi krug. Sjajnim golom Salaha Redsi su poveli u 34. minuti, a do kraja su imali još nekoliko „zicera“, no to nije bila noć Sadija Manea koji se pošteno ispromašivao. Napoli je u par navrata bio u prilici da šokira Anfield, ali njegovi napadači nisu bili dovoljno precizni. Napoli će tako natjecanje nastaviti u Europskoj ligi unatoč tome što je u skupini Lige prvaka osvojio velikih 9 bodova.

PSG-u je za prolaz trebala pobjeda u Beogradu, a za prvo mjesto i poraz Napolija. Stvari su se odvijale točno po željama Parižana koji su slavili s 4:1 protiv Crvene zvezde. Cavani je poslije brze kontre donio prednost gostima u 9. minuti, a obrana Zvezde još dugo će pamtiti što im je napravio Neymar pred kraj prvog dijela pri golu za 2:0. Gobeljić je ipak donio veselje stadionu Rajko Mitić, no do kraja utakmice PSG je još dva puta tresao mrežu Borjana, Marquinhos i Mbappe su postavili konačnih 4:1.

Skupina D

U ovoj grupi je još prije zadnjeg kola bilo jasno tko osvaja prvo, a tko drugo mjesto, još je jedino ostalo saznati putnika u Europsku ligu između Galatasaraya i Lokomotiva. Turska momčad je na svom stadionu ugostila pobjednika skupine Porto, dok su Rusi bili na gostovanju u Gelsenkirchenu. Poraze su upisale obje momčadi koje su se borile za treću poziciju, a u Europsku ligu putuje Galatasaray zbog boda više osvojenog prije zadnjeg kola.

Porto je rasterećen stigao u Istanbul i takvom igrom došao do prednosti od 2:0 golovima Felipea i Marege prije nego je Feghouli smanjio za domaće. Oliveira je potom vratio prednost od dva gola za Porto, a počasni gol za Turke postiže Derdiyok. Na Veltins Areni golova nije bilo skroz do 91. minute kada je Schopf donio pobjedu Schalkeu za potvrdu drugog mjesta.