ponedjeljak, 14.10.2019 / 13.36

Hrvatskoj samo bod u Cardiffu, odluka pada protiv Slovačke

Nakon maestralnog nastupa i uvjerljive pobjede nad Mađarskom u Splitu, hrvatska nogometna reprezentacija na gostovanju u Walesu propustila je i prije kraja kvalifikacija osigurati plasman na Europsko prvenstvo.

Reprezentacija Hrvatske otputovala je prema Walesu na krilima sjajnog poljudskog izdanja i tri pogotka u mreži Mađarske, koji su otvorili priliku da već u Cardiffu naši nogometaši izvade vizu za Europsko prvenstvo i utakmicu sa Slovačkom u zadnjem kolu pretvore u puku formalnost.

Želje se ipak nisu ostvarile, jer Hrvatska je u Cardiffu podijelila bodove s domaćinom i svoj će put prema europskoj smotri morati osigurati u posljednjem kolu, kada na Rujevicu dolazi Slovačka. Da stvar bude gora po Hrvatsku, u toj će utakmici morati nastupiti bez prvog stoperskog para, jer Domagoj Vida i Dejan Lovren zbog žutih će kartona propustiti taj dvoboj.

Rezultati by SofaScore

A sve je počelo na najbolji mogući način. Ponešto izmijenjen sastav u odnosu na utakmicu s Mađarskom već nakon devet minuta uspio je slomiti otpor Velšana i doći do vodećeg pogotka. Najveći dio posla odradio je Josip Brekalo, sjajno prošao lijevom stranom i uposlio Bruna Petkovića, koji je potom loptu proslijedio do Nikole Vlašića. Nekadašnji igrač Hajduka preciznom je prizemnom loptom pronašao sam kut Velškoga gola i doveo Hrvatsku u vodstvo od 1:0.

Samo tri minute kasnije "kockasti" su mogli i do drugoga gola. Petković je odličnim ubačajem pronašao Ivana Perišića u srcu domaćeg kaznenog prostora, a njegov udarac glavom vršcima prstiju uspio je obraniti Wayne Hennessey. Hrvatska je dominirala posjedom, eliminirala gotovo sve pokušaje Velšana i bez većih problema držala utakmicu pod kontrolom sve do kobne sudačke nadoknade prvoga dijela.

Tada je Ben Davies uz čisti prekršaj oduzeo loptu Mateu Kovačiću i uposlio Garetha Balea, koji je potom preciznim udarcem pored nemoćnih Lovrena i Livakovića pogodio donji lijevi kut hrvatskog gola i Velšanima donio posve neočekivano izjednačenje. Uzaludni su bili prosvjedi hrvatskih nogometaša zbog evidentnog prekršaja nad Kovačićem, zbog kojeg se veznjak Chelseaja više nije vraćao u igru.

Pogodak je Velšanima dao krila, pa su nešto više prijetili u vrlo nervoznom nastavku utakmice, u kojem su se žuti kartoni redali kao na traci. Sudac Bjorn Kuipers do kraja ih je susreta podijelio čak osam, a zbog grubih startova prvo je susret morao napustiti Ethan Ampadu, a par minuta prije kraja i Luka Modrić, koji je neposredno prije ozljede uspio zaustaviti jedan od opasnih naleta Velšana.

Po završetku čak osam minuta sudačke nadoknade i jedni i drugi morali su se zadovoljiti bodom, koji objema reprezentacijama nije predstavljao posebno atraktivan ishod. Velšanima će tako i u preostale dvije utakmice kvalifikacija igrati isključivo pobjede, dok Hrvatska i dalje odlučuje sama o sebi. Pobjedom nad Slovačkom u posljednjem kolu na Rujevici definitivno bismo osigurali plasman na Euro, a po svemu sudeći trebao bi biti dovoljan i samo jedan bod.

Zlatko Dalić, hrvatski izbornik: "Ne mogu biti zadovoljan ovim bodom, očekivao sam da ćemo biti bolji u igri prema naprijed, ali bolje nismo ni zaslužili. Nije bilo stvaranja prilika, odigrali smo premalo okomitih lopti, puno pimplali i nismo ni zaslužili više od boda. Vjerojatno je bio prekršaj nad Kovačićem kod izjednačujućeg pogotka, nije mogao ni nastaviti igru, ali ne želim se vaditi na suca. Pukla nam je koncentracija u zadnjoj minuti i mi moramo znati drugačije reagirati."

Luka Modrić, kapetan reprezentacije: "Mogli smo možda i do pobjede. Bili smo dominantnija ekipa, ali nismo stvarali previše prigoda. Nikad ne igramo na bod, uvijek idemo na pobjedu, ali nismo uspjeli. Ostaje ipak sve u našim rukama, ako pobijedimo kod kuće, idemo na Europsko prvenstvo. Igrat ćemo na pobjedu, bez obzira što nam je i bod dovoljan. Što se moje ozljede tiče, dobio sam udarac koljenom u mišić i nadam se da nije ništa ozbiljnije. Nastala je bolna kontuzija, vidjet ćemo u sljedećim danima je li nešto ozbiljnije, ali mislim da nije."