utorak, 19.02.2019 / 23.13

Dogodilo se neočekivano, Liverpool i Bayern remizirali bez golova

Liverpool i Bayern odigrali su utakmicu bez golova na Anfieldu unatoč brojnim prilikama, posebice u prvom dijelu utakmice.

Igrala su ova dva kluba do sada četiri puta, a od toga su dvije utakmice završile rezultatom 0:0. Naravno, bilo je to u neka davna vremena i s obzirom na stilove igre obje momčadi, bilo je vrlo teško očekivati da će se taj rezultat ponoviti i večeras. No ono što je malo tko očekivao ipak se dogodilo, a utakmica je okončana remijem bez golova.

Kloppovi problemi s obranom

Jürgen Klopp imao je problema sa sastavljanjem obrambene linije zbog suspenzije Virgila Van Dijka te ozljeda Dejana Lovrena i Joe Gomeza tako da je Liverpool utakmicu započeo u sljedećem sastavu: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Fabinho, Robertson - Wijnaldum, Henderson, Keita, Salah, Mane, Firmino.

S druge strane, naš Niko Kovač odlučio se za sljedeći sastav: Neuer - Kimmich, Sule, Hummels, Alaba - Alcantara, Martinez, James - Gnabry, Coman, Lewandowski. Arjena Robbena nema zbog ozljede, a Franck Ribery susret je započeo s klupe.

U prvih 15 minuta utakmice vidjeli smo nekoliko pokušaja s obje strane, ali udarci Mohameda Salaha i Sadija Manea, odnosno Kingsleyja Comana, nisu bili dovoljno konkretni. Igrači Liverpoola konstantno su visokim pritiskom pokušavali doći do lopte, ali i prilike za gol, no iskusni Bayernovi igrači znali su se nositi s time.

Velik promašaj Manea

Najveću priliku u prvom dijelu Liverpool je imao u 33. minuti. Nakon jedne oduzete lopte na centru, Roberto Firmino sjurio se prema kaznenom prostoru Bayerna te ostavio loptu za Nabyja Keitu. Niklas Sule je uspio blokirati njegov udarac, a lopta se odbila do Manea koji je neometan s nekih osam metara od gola, iz okreta, pucao pored vrata Manuela Neuera.

Gotovo identična situacija ponovila se pet minuta kasnija, s istim ishodom, samo je Mane ovog puta pokušao škaricama. Kako se poluvrijeme bližilo kraju, Liverpool je podizao tempo svoje igre, ali do pogotka ipak nisu uspjeli doći.

Neefikasni napadači

Drugo poluvrijeme nastavilo se u jednakom tempu kao i prvo. Redsi su pritiskali, a Bayern je svoje prilike tražio preko raspoloženih Comana, Sergea Gnabryja i Roberta Lewandowskog. Upravo je Gnabry u 59. minuti opasno zaprijetio udarcem s 20 metara, ali njegov je udarac otišao za malo iznad gola vratara Allisona Beckera.

Izražajnijih prilika neko vrijeme nije bilo, tek nekoliko udaraca iz daljine (James Rodriguez, Trent Alexander-Arnold, Joel Matip), ali svi su otišli van okvira vrata. U 85. minuti ponovno je Mane opasno zaprijetio udarcem glavom, ali Neuer je bio spreman na to te je odbio loptu u korner, a utakmice je okončana najnepopularnijim rezultatom, 0:0.

Liverpool je uputio 16 udaraca prema golu Bavaraca, a Bayern je na kraju imao devet pokušaja. Uz prilike koje smo vidjeli  ovoj utakmici, posebice u prvom dijelu, uistinu je neobično kako je ova utakmica završena bez golova, a četvrtfinalist će biti odlučen u Münchenu za dva tjedna.

Incident nakon posljednjeg sučevog zvižduka

Klopp je nakon utakmice bio zadovoljan rezultatom: "Možemo i trebamo igrati bolje. Bila je ovo velika borba i teško mi se sjetiti pravih prilika iz drugog dijela.  Iz rezultatske perspektive, ovaj rezultat nam je apsolutno OK.  Nije da smo sanjali o njemu, ali dobar je i možemo raditi s njime. Mnogo je stvari bilo vrlo dobro. Igrali smo protiv izvanredne momčadi i najmanja greška mogla nas je dovesti u probleme.  A i zadržali smo mrežu netaknutom bez velikog čovjeka (Van Dijka) što je vjerojatno malo tko očekivao", rekao je trener Redsa nakon utakmice.

Sam kraj utakmice obilježio je i mali incident, odnsno prepirka dva trenera koja je nastala jer se Kovač prvo rukovao sa svojim igračima, kako je i običaj u Njemačkoj, umjesto s protivničkom trenerom, kakav je običaj u Engleskoj. Klopp mu je to prvo zamjerio, ali poslije su obojica o tome pričala sa smiješkom.

Kovač je nakon remija bez golova bio oprezan: "Ne mogu se sjetiti kada je posljednji put neka momčad napustila Anfield neporažena i bez gola u mreži, Liverpool je senzacionalno dobra momčad. Moja momčad je u obrani, ali i u cjelini odigrala utakmicu na visokoj razini, taktički i mentalno. Nismo zabili, ali nismo niti primili gol. Sada igramo kod kuće, pred 75.000 ljudi i znamo da ako primimo gol, moramo pobijediti. Skromni smo, fokusirani i moramo dati 100% da pobijedimo u sljedećoj utakmici", smatra Kovač.