srijeda, 14.08.2019 / 17.22

Dinamo razbio mađarskog prvaka i osigurao europsku jesen

Nogometaši Dinama na maestralan su način premostili i pretposljednju prepreku na putu do ulaska u Ligu prvaka. Nadmoćnom su predstavom sinoć u Budimpešti svladali Ferencvaros i s visokih 4:0 rezervirali svoje mjesto u doigravanju koje ujedno jamči i europsku jesen.

Samouvjeren je bio Dinamov trener Nenad Bjelica nakon prošlotjednog mršavog remija s Mađarima u Maksimiru. "Što ste neraspoloženi, idemo u Mađarsku po pobjedu i prolaz", rekao je tom prigodom okupljenim novinarima i na savršen način najavio događanja sa sinoćnjeg uzvrata. Dinamo je slavio s visokih 4:0 i s ukupnih 5:1 prošao u posljednje pretkolo Lige prvaka, gdje će ga čekati norveški Rosenborg.

Modri su u susret na Grupama Areni otvorili autoritativno, kako i priliči favoritu. Mađari su iz prve utakmice imali aktivan rezultat i nisu imali imperativ postizanja pogotka, čega su gosti iz Zagreba bili svjesni, pa su od prve minute krenuli po pogodak koji bi prevagu odnio na hrvatsku stranu. I na njega nismo dugo čekali. Nakon početnog ispitivanja snaga i rastrčanog, raspoloženog ulaska u utakmicu, Dinamo je nagrađen već u 16. minuti. Sjajnu je asistenciju upisao Dani Olmo, uposlio Arijana Ademija, a Dinamov kapetan snažnim udarcem donio toliko željeno vodstvo.

Domaćin se morao okrenuti planu B, ali protiv iznimno pokretljivog i agresivnog Dinama nisu uspjeli složiti mnogo prigoda. U nekoliko su navrata uspjeli probiti modru obranu po bokovima, a najbolju prigodu za izjednačenje imali su u posljednjim sekundama prvog poluvremena, kada je David Siger s ruba kaznenog prostora zatresao vratnicu.

Kako je otvorio prvo, Dinamo je započeo i drugo poluvrijeme, odlučan da već u početnim minutama riješi pitanje prolaska u sljedeći krug. I već u drugoj minuti nastavka takav se pristup itekako isplatio. Raspala se mađarska obrana na desnoj strani, odlično je prošao Mislav Oršić i povratnom loptom uposlio Bruna Petkovića, kojemu nije bilo teško loptu preusmjeriti u mrežu.

Drugi je pogodak praktički ugasio sve nade prepune Grupama Arene, pa su obeshrabreni domaćini još jednom uhvaćeni na spavanju već u 55. minuti. Ademi je odigrao lijepu kombinaciju s Olmom, a mladi Španjolac smireno pogodio za 3:0. Da stvar bude gora po Mađare, u 68. minuti zbog drugog im je žutog kartona isključen Eldar Ćivić, što je bio znak navijačima da polako počnu napuštati stadion.

Dinamo se, međutim, nije zaustavljao. Dominantnu je predstavu okrunio i četvrtim pogotkom 11 minuta prije kraja susreta, a strijelac je bio džoker s klupe Amer Gojak. U samom smiraju utakmice, dvije minute prije kraja, modri su mogli i do "petarde" kada je zbog prekršaja nad Oršićem dosuđen kazneni udarac. Loptu je na bijelu točku postavio Petković i poslao je, nažalost, daleko preko grede.

Nije to pokvarilo slavlje gostiju, koji su uvjerljivom predstavom u super važnoj utakmici pokazali da su opet na razini prethodne, iznimno uspješne europske sezone. Dinamu će na putu do skupina Lige prvaka stajati norveški Rosenborg, neugodan protivnik koji se ipak ne bi trebao pokazati neprelaznim. Prvi susret na rasporedu je već sljedeće srijede u Maksimiru.

Odlične vijesti stigle su i po završetku svih utakmica trećeg pretkola, jer iznenađujuća ispadanja favorita ponudila su prigodu da Dinamo, uđe li u skupine Lige prvaka, po prvi put nađe svoje mjesto u trećoj od četiri jakosne skupine.