srijeda, 28.08.2019 / 10.22

Dinamo briljantnim pogotkom Gojaka ušao u skupine Lige prvaka!

Nogometaši Dinama sinoć su u norveškom Trondheimu ostvarili glavni cilj sezone i po sedmi put izborili nastup u skupinama Lige prvaka. U iznimno teškoj utakmici protiv vrlo raspoloženog domaćina modri nisu pokazali osobito dobar nogomet, no čudesnim pogotkom Amera Gojaka sredinom drugog poluvremena ugasili su nade Rosenborga i našli svoje mjesto među 32 najbolje momčadi Starog kontinenta.

Premda nisu pokazali igru kakvom plijenili tijekom većeg dijela protekle i ove sezone, nogometaši Dinama smogli su snage sačuvati prednost iz zagrebačke utakmice i jednim trenutkom genijalnosti Amera Gojaka doći do pogotka koji jamči jesen u europskoj eliti. Rosenborg se odlično pripremio za utakmicu, neutralizirao sve glavne prijetnje zagrebačkog sastava i većim dijelom susreta posve dominirao, no pogodak Gojaka uništio im je svaku nadu da u završnici mogu do prolaza ili produžetka.

Trener norveškog kluba po završetku zagrebačkog dvoboja priznao je kako za Bruna Petkovića nisu imali pravi odgovor, pa je uzvrat ponudio posve drugačiju priču. Znatno agresivnijim pristupom, gotovo uvijek na rubu regularnosti i žutog kartona, Rosenborg je pritisnuo Dinamo od prve minute i preuzeo inicijativu u potrazi za ranim pogotkom. Već nakon deset minuta moglo je biti 1:0 za domaćine, no Tore Reginiussen je neobjašnjivo loše reagirao i propustio s metra udaljenosti pogoditi praznu Dinamovu mrežu.

Sreća modrih potrajala je tek minutu, jer već u sljedećem napadu Rosenborg je poveo. Dominik Livaković je sjajnom refleksnom reakcijom reagirao na pokušaj Mikea Jensena iz neposredne blizine, no lopta je našla put do Davida Akintole, kojemu nije bilo teško zakucati je u Dinamova vrata. Rani je pogodak dao krila domaćinima, koji su nošeni bučnom publikom u Trondheimu krenuli po drugi pogodak.

Dinamo je u tim trenucima imao mnoštvo problema, glavne vezne poluge nisu funkcionirale, bilo je teško spojiti i nekoliko točnih dodavanja, a agresivan pristup domaćina nije dopuštao previše vremena s loptom. Rosenborg je često boravio na polovici Dinama i nakon pola sata igre mogao povesti udarcem Adegenbra, ali se intervencijom istaknuo sinoć vrlo dobri Livaković.

Tek u završnici prvoga dijela Petković se uspio othrvati agresivnim Norvežanima, majstorskim se potezom petom riješio svoga čuvara i uposlio Nikolu Mora, čiji je udarac ipak bio preslab da svlada domaćeg vratara. I kad su misli modrih već bili u svlačionici, Rosenborg je u 44. minuti mogao do drugog pogotka. Prekršaj je na neugodnoj udaljenosti od 25 metara napravio Dilaver, a Vegar Hedenstad izvrsnim udarcem pošteno zatresao okvir Dinamova gola.

Nenad Bjelica u svlačionici je jamačno imao što reći svojim igračima, pa je Dinamo u nastavku ponudio ipak nešto bolju i staloženiju igru, što je rezultiralo i češćim prijetnjama pred vratima Andrea Hansena. Dodatni pogodak bio je i ulazak Amera Gojaka, što će se pokazati ključnim potezom Dinamova trenera jer već u 66. minuti Dinamov je veznjak mogao iskoristiti veliku pogrešku norveške obrane, ali njegov udarac prema praznim vratima ipak je odsjeo u bloku.

Pet minuta kasnije Rosenborg nije bio takve sreće. Gojak je preuzeo loptu na tridesetak metara od vrata domaćina, povukao je nekoliko koraka i silovitim udarcem smjestio loptu pod samu gredu za velikih 1:1. Erupcija oduševljenja na Dinamovoj klupi i među malobrojnim navijačima u Trondheimu dočekana je grobnom tišinom norveških navijača, kojima je u tom trenutku postalo jasno kako je prolaz u skupinu Lige prvaka nemoguća misija.

Usprkos činjenici da su im za prolaz bila potrebna ukupno četiri pogotka, Rosenborg se ipak nije predavao i svojim se navijačima htio odužiti barem pobjedom nad hrvatskim prvakom. Dvanaest minuta prije kraja imali su veliku prigodu nakon lijepog prolaza Adegenbra i asistencije za Soderlunda, ali je ovaj iz vrlo izgledne situacije pucao tik pored vratnice. Dinamo je do kraja zadržao neodlučen rezultat i s ukupnih 3:1 izborio svoje mjesto u ždrijebu skupina Lige prvaka. Slavlje je moglo početi.

Bit će to sedmi put da zagrebački sastav igra među najboljima i peti put u posljednjih devet sezona. Velik je to rezultat za u europskim okvirima slabašnu hrvatsku ligu i golema financijska injekcija za maksimirski klub, jer samo ulaskom u skupine Dinamo će utržiti nešto više od 20 milijuna eura. Dodamo li tome i marketinški utržak, kao i novac od prodanih ulaznica te nagradu za svaki osvojeni bod u skupini, bit će ovo najplodnija jesen u povijesti zagrebačkih modrih.

Ždrijeb skupina Lige prvaka na rasporedu je u četvrtak u 18 sati.