srijeda, 06.03.2019 / 23.53

Čudo na Parku prinčeva, United nokautirao Paris Saint-Germain

Usprkos činjenici da su u Pariz doputovali bez desetorice prvotimaca i premda su im izgledi za prolaz nakon poraza u prvoj utakmici svedeni na minimum, nogometaši Manchester Uniteda uspjeli su u nemogućoj misiji. U vrlo neobičnoj utakmici jedanaestercem u sudačkoj nadoknadi osigurali su pobjedu od 3:1 i prolaz među osam najboljih momčadi Starog kontinenta.

Paris Saint-Germain opet je posrnuo na prvoj stepenici nokaut faze Lige prvaka. Iako su iz Manchestera donijeli golemu prednost od dva pogotka, kakvu nijedna momčad u dosadašnjoj povijesti ovog natjecanja nije uspjela nadoknaditi u drugoj utakmici, domaći su nogometaši doslovce poklonili pobjedu protivniku i ponovno se neće naći u ždrijebu četvrtfinala Lige prvaka.

Sve pohvale pak idu na adresu Uniteda, koji je u skrpanoj momčadi bez desetorice vrhunskih igrača došao do čuda, iskoristio sve pogreške Parižana i iz kaznenog udarca u sudačkoj nadoknadi došao do trećeg, ključnog pogotka koji ih je pogurao u osminu finala. Nevjerojatni preporod Crvenih vragova pod vodstvom Ole Gunnara Solskjaera se nastavlja, a nastavljaju se nizati i rekordi jer ovo je deveta uzastopna gostujuća pobjeda Uniteda u svim natjecanjima.

Susret je počeo vrlo ranim šokom za domaćine. Već u drugoj minuti susreta lošu je povratnu loptu Thila Kehrera presjekao Romelu Lukaku, sjurio se prema golu domaćina, zaobišao istrčalog Gianluigija Buffona i poentirao za rano vodstvo Manchester Uniteda. Bio je to poklon kakvog su gosti samo poželjeti mogli, no Paris Saint-Germain se brzo oporavio od šoka i došao do izjednačenja.

Igrala se 12. minuta kada je žestok pritisak Parižana urodio plodom. Slično kao i u prvoj utakmici na Old Traffordu, kada je obrana Uniteda zaboravila na Kimpembea, sada je posve sam na drugoj vratnici ostao Juan Bernat i bez problema izjednačio na 1:1. Činilo se tada kako stvari sjedaju na svoje mjesto, jer PSG je dominirao posjedom i u prvih pola sata mogao i do drugog pogotka, no lopta je umjesto toga još jednom odsjela u mreži Buffona.

U 30. minuti snažnim je dalekometnim udarcem Marcus Rashford poljuljao talijanskog vratara, kojemu je neugodna lopta ispala iz zagrljaja, a spreman je ponovno bio Lukaku i odbijenu loptu pospremio u mrežu Parižana. United se ni kriv ni dužan našao na pogodak od četvrtfinala i vjera u prolaz ponovno je zaživjela u redovima Crvenih vragova.

Slika na terenu nije se mijenjala ni u nastavku utakmice. Parižani su imali golemu prevagu u posjedu lopte, uspijevali doći i u prigode, ali do izjednačenja nisu mogli. U 56. minuti pogodak je uspio postići Angel Di Maria, ali je opravdano poništen zbog Argentinčevog zaleđa. Sedam minuta prije kraja i Kylian Mbappé se našao u odličnoj prigodi, išao sam prema Davidu De Gei, ali se spetljao u završnici i United se spasio.

Solskjaer je u završnici u igru ubacio dvojicu tinejdžera iz vlastite akademije, Tahitha Chonga i Masona Greenwooda, a nešto ofenzivniji pristup na kraju se i isplatio uz veliku pomoć video tehnologije i posljedičnu odluku glavnog suca Damira Skomine. U 90. minuti susreta nakon šuta Diega Dalota, rukom je u šesnaestercu igrao Presnel Kimpembe, a slovenski sudac nakon provjere video snimke pokazao na bijelu točku.

Veliku odgovornost na sebe je preuzeo Marcus Rashford i udarcem pod gredu svladao Buffona i odveo United do senzacije i četvrtfinala Lige prvaka. U čak devet minuta sudačke nadoknade Parižani nisu uspjeli stvoriti ozbiljniju situaciju pred vratima De Gee i sastav Thomasa Tuchela još je jednom na doista nevjerojatan način doživio ogromno razočaranje.

Ole Gunnar Solskjaer, menadžer Manchester Uniteda: "Fantastično. Vjera kakvu su momci pokazali je ono čemu smo se nadali. Planirali smo postići rani pogodak, ali mu se nismo nadali već u drugoj minuti. To je otvorilo utakmicu, željeli smo susret s puno pogodaka. Što se jedanaesterca tiče, uvijek postoji šansa da ćeš promašiti. Rashfordu je samo 21 godina, pritisak je bio ogroman, ali on je neustrašiv, nije bilo nervoze. I on i Romelu bili su sjajni večeras. To je Liga prvaka, to se događa u ovom natjecanju. Prošla večer i susret Reala i Ajaxa je zapravo bio odličan uvod za nas. To je u krvi ovog kluba, to je Manchester United."

Thomas Tuchel, trener PSG-a: "Veliki sam pobornik VAR-a i još uvijek podržavam uporabu video tehnologije, ali igranje rukom je vrlo komplicirana stvar. Postoji puno razloga zašto ga neki put možete dosuditi, a neki put ne, položaj tijela, prirodni položaj, udaljenost od lopte... Puno je tu čimbenika, osobnog sam mišljenja da je ovo 50/50 odluka, iako po meni nema logike da se sudi jedanaesterac nakon šuta koji je trebao završiti 50 metara iznad gola. Bila je to velika odluka suca, okrutna odluka."