utorak, 05.03.2019 / 23.00

Ajaxova rapsodija na Santigao Bernabeu izbacila Real Madrid iz Lige prvaka

Mlada momčad Ajaxa večeras je na Santiago Bernabeu potpuno nadigrala branitelja naslova Real Madrid i sa 4:1 protutnjala u četvrtfinale Lige prvaka! Bila je to večer za pamćenje nizozemske momčadi, ali i napadača Dušana Tadića koji je upisao dvije sjajne asistencije, ali i jedan pravo eurogol.

Za razliku od prve utakmice, uvodne minute obilježio je Real koji je pritiskao obranu Ajaxa, a u četvrtoj minuti, Kraljevi su bili nekoliko centimetara udaljeni od pogotka. Raphael Varane ostao je u kaznenom prostoru Nizozemaca nakon jednog kornera i odlično ispratio akciju i centaršut s desne strane igrališta te je potpuno neometan pogodio gredu.

Tadićeve asistencije

Da je lopta ušla u mrežu, bio bi to velik udarac za ambicije mlade momčadi Ajaxa, ali samo tri minute kasnije, uslijedio je šok na Santiago Bernabeuu. Dušan Tadić sjurio se u šesnaesterac Reala i ostavio loptu na šut Hakimu Ziyechu koji je hladnokrvno zabio pored Thibauta Courtoisa za vodstvo gostiju.

Na novi pogodak čekalo se do 18. minute, a i taj je završio u mreži madridske momčadi. Još jednom ogroman je posao obavio srpski napadač Dušan Tadić. Povukao je loptu od centra, prekrasnom fintom riješio se svog čuvara i podvalio savršenu loptu za Davida Neresa koji je zaobišao Courtoisa i prebacio loptu preko njegovih ruku za veliko vodstvo Ajaxa.

Dvije ozljede u pet minuta

No poluvrijeme iz noćne more za Real tu nije prestalo. Prvo se u 28. minuti ozlijedio Lucas Vazquez te je umjesto njega u igru ušao Gareth Bale. Samo četiri minute kasnije, u suzama i s bolnim grčem na licu iz igre je zbog ozljede morao i sjajni mladi napadač Vinicius Junior, a umjesto njega, trener Reala Santiago Solari u igru je uveo Marca Asensija.

Real nije odustajao pokušavao je doći do pogotka povratka već u prvom dijelu, a najbliže tome bili u potkraj poluvremena kada je Bale pogodio vratnicu.

Još jednom VAR

U prvih 15 minuta nastavka vidjeli smo nešto bolju igru Reala koji je zaprijetio preko Asensija i Karima Benzema, ali njihovi su pokušaji završili pored gola Andrea Onane. I onda novi bljesak razigranih Nizozemaca. Nakon što je Nicolas Tagliafico prekinuo jednu akciju domaćih, lopta je došla do Dannyja van de Beeka koji je proigrao Dušana Tadića. Ovaj je primirio loptu i s nekih 15 metara pogodio same rašlje gola Reala za velikih 0:3!

Dugo se taj pogodak preispitivao u VAR sobi jer je sporno bilo je li lopta izašla izvan granica igrališta kada ju je Tagliafico oduzeo, ali sudac Felix Brych na koncu je ipak priznao pogodak.

Prekrasan posljednji pogodak

Real se vratio u 70. minuti. Marco Asensio zabio je za 1:3, ali slavlje domaćih navijača nije dugo trajalo. Lasse Schöne izveo je prekrasan slobodan udarac s lijeve strane kaznenog prostora Reala i savršeno odmjerenim udarcem svladao Courtoisa za velikih 1:4!

Nakon toga prilike su se redale s obje strane, ali rezultat se do kraja nije mijenjao i prošlogodišnji osvajač Lige prvaka završio je svoj ovogodišnji nastup u najelitnijem europskom natjecanju. Točku na i Realove katastrofe stavio je Nacho crvenim kartonom u 93. minuti.

Solari ostaje na klupi

Nakon utakmice, ostavka Santiaga Solarija postala je aktualno pitanje. Real je u samo tjedan dana ispao iz Lige prvaka i kupa, a porazom od Barcelone dodatno se udaljio od njih i teško da će išta moći napraviti i u prvenstvu. No Solari ne misli odstupiti: "Nisam došao ovdje da bih odustao. Sezona se nastavlja i još uvijek imamo prvenstvo. Ovo je stvarno teška sezona, ali moramo pokazati srce i karakter u ovim teškim trenucima. Lijepi trenuci su lijepi za sve, ali u teškima se mora pokazati hrabrost."

Trener Ajaxa, Erik ten Hag, nije krio oduševljenje: "Ovo je bilo blizu savršenstva. Nakon ove dvije utakmice definitivno smo zaslužili proći u sljedeću fazu natjecanja. Neizmjerno sam uživao gledajući svoju momčad večeras. I ne treba zaboraviti da smo svoj put započeli u kvalifikacijama, a još uvijek smo u igri za tri trofeja i želimo ih osvojiti sve. "