četvrtak, 22.08.2019 / 11.44

Dinamu nova europska pobjeda i velika prednost uoči uzvrata u Norveškoj

Nogometaši Dinama napravili su golem korak prema petom nastupu u skupinama Lige prvaka u posljednjih devet sezona. Pred lijepo ispunjenim maksimirskim tribinama s 2:0 svladali su i nadigrali norveški Rosenborg uz pogotke Bruna Petkovića i Mislava Oršića.

Još jedan odličan i uvjerljiv europski nastup upisali su nogometaši Dinama sinoć u Zagrebu i stigli u predvorje elitnog društva Lige prvaka. Vrlo nadahnutom predstavom, posebno u prvom poluvremenu, modri su nadigrali disciplinirane Norvežane, došli do prednosti od dva pogotka i usput sačuvali svoju mrežu nedirnutom. Prednost Zagrepčana mogla je biti i viša da su iskoristili neku od brojnih prigoda, ali uz još jedan dobar nastup u Norveškoj i ova bi prednost trebala biti dovoljna za plasman natjecanje po skupinama.

Nenad Bjelica još je jednom odlično posložio momčad, kako taktički, tako i psihološki jer modri su od početka utakmice krenuli po vodeći pogodak. Srećom, na njega nisu morali dugo čekati jer već u osmoj minuti neoprezno je u obrani reagirao Marius Lundemo i skrivio jedanaesterac, kojeg je Bruno Petković silovitim udarcem pretvorio u vodeći pogodak. Osim što je domaćinu dao vjetar u leđa, rani je pogodak uklonio bilo kakvu nervozu u redovima domaćina, koji su jednakim intenzitetom nastavili prijetiti norveškim vratima.

U 17. minuti lijepim je udarcem pokušao Dani Olmo, no lopta je odsjela malo pored vratnice. Sedam minuta kasnije Dinamo ponovno prijeti, Nikola Moro vrsnom je asistencijom slomio obranu Rosenborga i uposlio Arijana Ademija, ali je Dinamov kapetan za nijansu pogrešno procijenio let lopte i odlična prigoda otišla je u nepovrat.

Ipak, na drugi pogodak Dinama nije trebalo dugo čekati. Već u 28. minuti duga lopta Dominika Livakovića donijela je kaos u norveškoj obrani, gdje je Even Hovland umjesto čišćenja situacije uposlio Mislava Oršića. Dinamov veznjak našao se u situaciji jedan na jedan i preciznim prizemnim udarcem svladao Andrea Hansena za 2:0.

Desetak minuta prije odlaska na odmor Dinamo je mogao zapečatiti sudbinu Rosenborga. Polukontru je povukao Dani Olmo i maštovito uposlio Nikolu Mora, čijem se udarcu ispriječila greda Rosenborgova gola. Poluvrijeme je zaključeno još jednom prigodom domaćina i dvojbenom situacijom jer udarac Olma Tore Reginiussen je zaustavio rukom. Usprkos očekivanjima, VAR nije ponudio preinaku sudačke odluke i utakmica je nastavljena bez novog jedanaesterca za modre.

U drugom poluvremenu na teren je istrčao nešto agresivniji i odlučniji Rosenborg. Momčad koja u prvom poluvremenu gotovo i nije zaprijetila domaćem golu preuzela je konce igre u svoje ruke i u 57. minuti mogla doći do super važnog pogotka. Samuel Adengebro je kombinirao na vrhu kaznenog prostora Dinama i zatim snažnim udarcem, kojeg je Livaković mogao tek ispratiti pogledom, zatresao gredu. Dinamo, međutim, nije ostao dužan. Već u sljedećem napadu kontra napad poveo je Marin Leovac, a Lundemo u najboljoj namjeri skrenuo loptu u vlastitu gredu.

Kako je vrijeme odmicalo, Dinamo je ponovno uspostavio ravnotežu i u 72. minuti preko Ademija došao do nove prigode, a deset minuta kasnije u istoj su akciji pokušavali i Leovac i Olmo, no rezultat je ostao nepromijenjen. Na uzvratnu utakmicu u Trondheimu u utorak Dinamo će tako donijeti prednost od dva pogotka, koja bi se prema svemu prikazanom na Maksimiru trebala pokazati dovoljnom za prolaz i uzbudljivu nogometnu jesen u Maksimiru.

Sve utakmice playoffa Lige prvaka možete pratiti na kanalima PlanetSporta, uključujući i uzvratni susret između Dinama i Rosenborga u Trondheimu, u utorak, 27. kolovoza u 21 sat.

Nenad Bjelica, trener Dinama: "Zadovoljan sam igrom i rezultatom, daje nam nadu za prolaz u Ligu prvaka. Momčad je u obrani odigrala odgovorno i kvalitetno, svi su pomagali jedni drugima. Perić je pokazao da je odličan stoper i vjerujem da je on sljedeći koji će se nametnuti izborniku reprezentacije Zlatku Daliću. I u uzvratu mislim da trebamo ići na pobjedu, jer ovih 2:0 ne jamči još ništa. Nemamo utakmicu sljedećeg vikenda i možemo se kvalitetno pripremiti. Oni će morati napasti, preuzeti rizik i sigurno će ostaviti prostora kojeg bismo mogli iskoristiti."

Eirik Horneland, trener Rosenborga: "Mislim da je kazneni udarac prelomio utakmicu, u naše igrače uvukao se strah, a zatim nam je drugi pogodak posve pokvario ritam. Puno nam je problema stvarao Petković, za njega nismo imali rješenja. Bitno je iskoristiti svoje prigode, a mi to nismo učinili, ali i Dinamo je puno kvalitetniji protivnik od Maribora. Očekivali smo napadačku igru Dinama, ali su me iznenadili svojom efikasnošću."