četvrtak, 07.11.2019 / 10.35

Dinamo u šokantnoj utakmici ostao bez pobjede u 98. minuti

Zagrebački Dinamo u srijedu navečer igrao je važnu utakmicu za prezimljavanje u Europi protiv ukrajinskog Shakhtara i imao sve u svojim rukama do sudačke nadoknade kada je sve prosuo te je susret završio rezultatom 3:3.

Sporiji ulazak Dinama u utakmicu

Momčad Nenada Bjelice u utakmicu je krenula pomalo uspavano, gosti su bili ti koji su preuzeli inicijativu i nekoliko puta zaprijetili golu Dominika Livakovića. Taj sporiji ulazak Modrih u utakmicu koštao ih je u 12. minuti kada Junior Moraes s desne strane odigrava prizemnu loptu na peterac gdje natrčava Alan Patrick i pogađa za 1:0 Shakhtara.

Kao i u prvoj utakmici s ovim protivnikom, Dinamo je morao primiti pogodak kako bi se trgnuo. Modri su nakon primljenog gola postali konkretniji prema naprijed, a nakon što je prvi put Andriy Pyatov uspio obraniti udarac Brune Petkovića nakon ubačaja Kevina Catherine-Teophila, u 25. minuti mu to nije uspjelo i Dinamov napadač glavom je pogodio za 1:1.

Pred kraj prvog poluvremena, Dinamovci su u dva navrata tražili kazneni udarac. U 41. minuti s leđa je srušen Petković i iako su suci u VAR sobi pogledali tu situaciju, odlučili su da materijala za kazneni udarac nema. Isto su odlučili i u 45. minuti kada je nakon solo prodora srušen Arijan Ademi te je Dinamo ostao bez prilike povesti prije kraja poluvremena.

Burno drugo poluvrijeme

Bio je to rezultat s kojim se otišlo i na poluvrijeme, a u nastavku je Dinamo odmah zaigrao nešto bolje. Periodi dominacije jedne momčadi nekoliko su se puta izmijenili, a prva važnija situacija u drugom dijelu dogodila se u 74. minuti. Nikola Moro jednim je zakašnjelim startom zaradio drugi žuti, odnosno crveni karton. Taman kad je Shakhtar počeo stezati obruč oko gola Dinama, gostujući ofenzivac Marlos radi glupost, također dobiva drugi žuti karton i svoj nastup na Maksimiru završava u 79. minuti.

Nakon toga, Dinamo je dobio krila i počeo ozbiljnije prijetiti golu gostiju, a 83. minuti došao je do prednosti od 2:1. Bruno Petković sjajno je primirio jednu loptu na vrhu kaznenog prostora gostiju i samo je ostavio za Luku Ivanušeca koji je hrabro ušao u šesnaesterac i neobranjivo pogodio pored Pyatova

Nova promjena rezultata dogodila se u 89. minuti. Dani Olmo na desnoj je strani probio svog čuvara i ubacio loptu pred gola Shakhtara. Pyatov se krivo postavio, a akciju je na drugoj strani pratio Arijan Ademi i zabio za velikih 3:1.

Šokantan kraj u Maksimiru

Modri kao da su pomislili da je utakmica riješena te je došlo do opuštanja. Glavni sudac utakmice Felix Brych o čijem bi se suđenju moglo dosta toga reći, s razlogom je utakmicu produžio pet minuta, a u trećoj minuti nadoknade Junior Moraes iskoristio je uspavanost Dinamove obrane i glavom zabio za smanjenje vodstva Dinama na 3:2.

I nakon toga kreće kao. U minuti i pol koliko je ostalo do kraja utakmice, pred gol je došao i vratar Pyatov. Prvi ubačaj Dinamovci su očistili, lopta se odbija do igrača Shakhtara koji ulazi u kazneni prostor Dominika Livakovića, zapinje za nogu Marka Đire, a Brych pokazuje na bijelu točku. Iako su snimke prikazivale tu situacije u kojoj je bilo jasno da nema materijala za najstrožu kaznu, na ubačaju prije toga Catherine-Teophile nepotrebno je udario i srušio Pyatova te je na temelju tog prekršaja Shakhtar dobio priliku zabiti itekako važan gol. Loptu je uzeo 19-godišnji Tete i iako je Livaković pogodio stranu, pogodio je za velikih 3:3.

Bjeličin bijes nakon utakmice

Dinamo je imao sve u svojim rukama, bio na korak od osiguranja europskog proljeća, ali u pet minuta uspio je sve prosuti. Pogotovo jer je sada Shakhtar bolji u međusobnom omjeru zbog tri gola u gostima. Pred momčadi Nenada Bjelice sada je još gostovanje na San Siru kod Atalante, a u posljednjem kolu na Maksimir dolazi Manchester City. Ništa još nije gotovo, Dinamo ovisi o sebi i svojim utakmicama, ali u ovoj utakmici prosuo je ono što nije smio.

Rezultati by SofaScore

Valja istaknuti i ljutnju trenera Bjelice nakon utakmice zbog VAR tehnologije. Prekršaje na Arijanu Ademiju i Bruni Petkoviću u 45., odnosno 41. minuti, Brych nije niti želio pogledati dok ovaj u posljednjim trenucima utakmice, jest: "Ako ne žele gledati to, što će nam taj VAR! To je obično s... Što se mene tiče, ne treba ga ni biti. Stalno neka interpretacija - je li bio, nije bio kontakt. To je postao cirkus u Engleskoj i Italiji, već se velika većina trenera buni. Ja sam apsolutno protiv VAR-a, on ubija emocije, ubija nogomet!" komentirao je trener Dinama nakon utakmice.