utorak, 26.11.2019 / 23.03

Dinamo odigrao najlošiju utakmicu sezone i upisao poraz na San Siru

U petom ovosezonskom nastupu u skupinama Lige prvaka nogometaši Dinama poraženi su na gostovanju kod Atalante rezultatom 2:0. Modri su odigrali vjerojatno najlošiju utakmicu ove sezone, uz puno grešaka i premalo onoga što ih je krasilo u prethodnim utakmicama, pa je pobjeda talijanskog sastava posve zaslužena.

Utakmicu koju su domaći mediji gotovo jednoglasno proglasili Dinamovom utakmicom sezone hrvatski je prvak zasluženo izgubio, pritom razočaravši brojne navijače koji su doputovali na velebni San Siro, ali i one koji su susret uz Planet Sport ispratili putem malih ekrana. Za razliku od zagrebačkog dvoboja istih suparnika u Milanu je Modrima nedostajalo svježine, lepršavosti i rješenja na protivničkoj polovici, a dodamo li tome i brojne pogreške u obrani i raspoloženog suparnika, rezultat će malo koga iznenaditi.

Dinamo je tako propustio već večeras osigurati europsko proljeće i premda i dalje drži treće mjesto u skupini, u posljednjem kolu mogao bi ostati i bez njega, razviju li se događaji suprotno željama maksimirskog tabora. Nedavna šokantna završnica maksimirskog ogleda sa Šahtarom mogla bi tako poprimiti još veći značaj, a zagrebačka momčad ostati bez toliko željenog rezultata.

Dinamo je prilično loše i dekoncentrirano ušao u utakmicu i prava je sreća što već nakon tri minute Atalanta nije imala i opipljiviju prednost. U dva navrata domaći su nogometaši probili lijevu stranu Dinamove obrane, a na povratne lopte u stopostotnim situacijama loše su reagirali prvo Muriel, a zatim i Pašalić. Zagrebački sastav dah je uspio uhvatiti tek nakon pet minuta, kada je glavom neprecizno zaprijetio Stojanović, a u 23. minuti pokušao je i Mislav Oršić, no njegov je udarac zaustavio talijanski blok.

I kada se činilo da nervoza u gostujućim redovima nestaje, Atalanta je došla do vodećeg pogotka. U 26. minuti sjajnim je udarcem gredu Dinamova gola zatresao Robin Gosens, a u nastavku napada iznimno loše reagirao je Dino Perić, srušio Muriela i sucu nije preostalo izbora nego pokazati na bijelu točku. Uspješan izvođač bio je upravo Muriel i Atalanti donio prednost.

Pogreška je čini se ostavila traga na Periću, koji je šest minuta kasnije još jednom vrlo loše reagirao i izgubio loptu u opasnoj zoni. Prema vratima Dinama sjurio se Muriel, no na sreću Modrih njegov je udarac odsjeo iznad grede. Greškama niti ovdje nije bilo kraja, jer već u sljedećem napadu talijanske momčadi Dominik Livaković je ispustio loptu, a pokušaj Hansa Hateboera s gol linije očistila Dinamova obrana.

Deset minuta prije odmora Dinamo je napokon dočekao pravu priliku. Prostor za udarac našao je Oršić i s ruba kaznenog prostora iskosa sjajno ciljao, no Atalantu i njena vratara Pierluigija Gollinija spasila je greda.

U poluvremenu je Nenad Bjelica sigurno imao što reći svojim igračima, jer mnogo toga nije bilo na razini prethodnih utakmica ove sezone. Svi su planovi, međutim, pali u vodu već na samom početku drugog poluvremena kada je Atalanta došla do drugog pogotka. Lijepim potezom Alejandro Gomez si je otvorio prostor za udarac i krasno pogodio s ruba kaznenog prostora.

Drugi pogodak kao da je odrezao noge hrvatskom prvaku i rastjerao svaku pomisao da iz ove utakmice mogu izvući bilo što osim poraza. Modri su teško spajali nekoliko uzastopnih dodavanja i još teže parirali talijanskom sastavu, bez prave prigode i prijetnje vrataru Golliniju.

U 63. minuti večeras gotovo nevidljivi Dani Olmo pogriješio je i predao loptu Atalanti, a Pašalićev udarac blokirala je Dinamova obrana. Šest minuta kasnije jednu od najljepših akcija na utakmici režirali su Josip Iličić i Mario Pašalić, a nakon Iličićeva udarca goste je još jednom spasila vratnica.

U 76. minuti Dinamu je prijetio potpuni potop jer sam se pred njihovim golom našao Gomez i sa samo nekoliko metara pucao iz neposredne blizine, no mrežu gostiju odličnom je intervencijom spasio Dominik Livaković.

Završnica je utakmice protekla bez izglednijih prigoda, Modri su pokušali u posljednjim trenucima mini pritiskom doći barem do počasnog pogotka, no susret je završen rezultatom s početka drugog dijela.

Nenad Bjelica, trener Dinama, nakon utakmice je čestitao boljem protivniku i priznao da Dinamo večeras nije bio na svojoj razini. "Atalanta je jednostavno bila bolja od nas, to im moramo priznati. Imali smo neke prilike, nismo ih iskoristili i apsolutno zaslužena pobjeda Atalante", rekao je strateg Modrih.

"Što je moglo biti bolje? U svemu smo mogli biti bolji, i u fazi napada i u fazi obrane. Previše smo igrali na malom prostoru, komplicirali, nismo igrali jednostavno i agresivno i protiv ovakvog protivnika tada je teško. Kao što smo mi u utakmici u Zagrebu bili puno agresivniji, tako su i oni večeras bili na svakoj lopti. Mi iz toga trebamo iz toga izvući pouke."

Već u ranoj fazi utakmice Dinamovi su se stoperi opteretili žutim kartonima, koji znače i suspenziju u posljednjem kolu. "Kako smo zbog žutih kartona ostali bez Theophilea i Perića, koji ne mogu nastupiti protiv Manchester Cityja, vidjet ćemo tko će se nametnuti za nastup u toj utakmici na stoperskim pozicijama."

Bruno Petković također nije tražio isprike i priznao je kako je večeras pobijedila bolja momčad. "Nismo bili dovoljno agresivni, nismo igrali kao ekipa i zaslužena pobjeda protivnika. Danas su bili bolji. Ne treba sada polemizirati, bit će prilike za analizu, jednostavno pobijedio je bolji i idemo dalje. Ovo su utkamice u kojima ne bismo smjeli griješiti individualno, ali ne smijemo si previše predbacivati."

Kakve su šanse uoči zadnje utakmice? "Ne trebamo ništa kalkulirati, ići na pobjedu i možda je bolje da igramo pod pritiskom. Igramo protiv jedne od najboljih ekipa na svijetu, situacija je takva kakva je, trebamo je prihvatiti kao realnost i tako i odigrati."