utorak, 01.10.2019 / 23.04

Dinamo nije izdržao opsadu, Manchester City svladao modre na Etihadu

Nogometašima Dinama nije pošlo za rukom ostvariti senzaciju na gostovanju u Manchesteru. Premda su više od sat vremena odolijevali silovitim naletima favoriziranog domaćina i frustrirali jednu od najskupljih napadačkih linija svjetskog nogometa, City je ipak pronašao put do mreže i na kraju slavio s 2:0. Hrvatski prvak ipak je pokazao premalo u napadačkom dijelu i pobjedi Cityja malo se toga može zamjeriti.

Premda je Nenad Bjelica uoči utakmice najavljivao kako Dinamo na Etihad ne dolazi samo braniti svoju mrežu, već namjerava tražiti i pobjedu, slika na travnjaku ponudila je nešto sasvim drugačije. Modri su rijetko prelazili na polovicu Manchester Cityja, još rjeđe prijetili gotovo besposlenom domaćem vrataru, a na kraju nisu izdržali ni u obrambenom dijelu i City je pogocima Raheema Sterlinga i Phila Fodena u posljednjih pola sata osigurao posve zasluženu pobjedu.

Osim uvodnih desetak minuta, u kojima se Dinamo solidno nosio s domaćinom, ubrzo je postalo jasno kako će obrana modrih teško nositi s vrlo pokretljivom i povezanom igrom engleskog prvaka. City je prvu stopostotnu prigodu složio u 14. minuti, kada je sam pred Livakovića izašao Sergio Aguero, no sjajnom intervencijom Dinamov je vratar sačuvao svoju mrežu.

Dvije minute kasnije nervoza u Dinamovoj obrani poklonila je još jednu prigodu Cityju, no Bernardo Silva pucao je preko gola. Bili su to teški trenuci za modre, jer već u 18. minuti ponovno je u prigodi bio Aguero i završio akciju nepreciznim udarcem.

Jednu od rijetkih prigoda da ugroze Cityjeva vrata igrači Dinama imali su u 21. minuti nakon kornera s lijeve strane. Najviši u skoku bio je Emil Dilaver, ali je Ederson lakoćom zaustavio njegov pokušaj, da bi već u sljedećem napadu City ponovno mogao do pogotka. Gundogan je, srećom, pogodio gredu.

U 23. minuti David Silva imao je idealnu prigodu za vodstvo Manchester Cityja, ali ni njegov udarac nije pronašao okvir Dinamova gola. Do poluvremena prijetio je još jednom Aguero, City opsjedao vrata Zagrepčana, ali se na odmor ipak otišlo s neočekivanih i za Dinamo vrlo povoljnih 0:0.

Slična se slika nastavila i u drugom poluvremenu, City je i dalje kružio oko šesnaesterca Dinama, a Pep Guardiola u 55. minuti povukao i prvog džokera s klupe. Umjesto Bernarda Silve ušao je Raheem Sterling i donio novu dimenziju i svježu prijetnju Dinamovim ambicijama. Na žalost brojnih i vrlo glasnih Bad Blue Boysa, upravo se Sterling pokazao igračem odluke u 66. minuti. Nakon dodavanja Riyada Mahreza engleski je reprezentativac smireno iz neposredne blizine donio vodstvo domaćinu.

Vodeći pogodak nije puno promijenio što se odnosa snaga na terenu tiče. Dinamo nikako nije uspijevao složiti nekoliko točnih dodavanja i doći makar do prigode za udarac, dok je City i dalje opasno prijetio i tražio drugi pogodak. Pet minuta prije kraja u pogonu je bio i VAR, no start Perića nad Aguerom nije okarakteriziran dovoljnim za kazneni udarac.

Dinamo je u sučevom vremenu krenuo na sve ili ništa, po prvi put sa značajnijim brojem igrača krenuo na polovicu Cityja, što je domaćin u četvrtoj minuti nadoknade znao kazniti. Brzu kontru Sterling je okončao asistencijom za Fodena, kojemu nije bilo teško postaviti konačnih 2:0.

Usprkos porazu Dinamo nema za čime žaliti. Pokazao je solidnu predstavu protiv višestruko jačeg protivnika i s nešto više hrabrosti i manje individualnih pogrešaka možda je mogao i do boda. U sljedećem nastupu u Ligi prvaka modri će opet na gostovanje, ovaj put protiv ukrajinskog Šahtara.

Nenad Bjelica, trener Dinama: "Možda u najboljoj fazi naše igre primili smo prvi pogodak. U prvom dijelu bilio smo dosta nervozni i oni su do prigoda dolazili više iz naših grešaka nego njihovih akcija. Kad je pao gol utakmica se promijenila, probali smo nešto napraviti s izmjenama, imali smo na kraju i tu zadnju loptu, mogli smo dobiti prekršaj na 18 metara i tko zna što bi se dogodilo. Uslijedila je kontra i pogodak i City je zasluženo pobijedio. Druga su razina, jedan od favorita za osvajanje Lige prvaka i mi smo nakon ždrijeba bili svjesni da će ovdje biti teško bilo što napraviti."

"Naš manjak kvalitete morali smo kompenzirati s puno trke, ali treba i malo sreće za dobar rezultat. Pokazali smo ipak premalo, zahvaljujući između ostalog i premoći Cityja. Imaju u ofenzivi dobre igrače, tko god uđe igra odlično, a Sterling je jedan od boljih u Cityju i zabio je, možda i uz malo sreće. Mi se sad okrećemo sljedećim utakmicama. Pobjeda Šahtara protiv Atalante je dosta dobar rezultat za nas jer Atalanta sad ima dvije utakmice sa Cityjem. Tko zna, možda ćemo do naše utakmice s Atalntom već biti u situaciji da tamo idemo sa šest bodova, ali prerano je o tome još govoriti. Naše dvije utakmice sa Šahtarom će odlučiti o puno toga i o raspletu u našoj skupini."