srijeda, 26.08.2020 / 23.25

Dinamo nakon drame preskočio Cluj, Lokomotiva poražena od Rapida

Polovičan uspjeh polučili su hrvatski klubovi u drugom pretkolu Lige prvaka. Hrvatski prvak Dinamo je u dramatičnoj utakmici u Rumunjskoj nakon produžetaka i jedanaesteraca uz teške muke uspio izboriti prolaz u treće pretkolo, dok je Lokomotiva u Kranjčevićevoj eliminirana od strane bečkog Rapida.

Zagrebački modri prebrodili su neugodno gostovanje u Cluju i opravdali status nositelja i favorita u ogledu s istoimenim rumunjskim prvakom. U teškoj i neizvjesnoj utakmici koju je maksimirski klub u većem dijelu morao igrati s desetoricom izborili su pobjedu boljim izvođenjem udaraca s bijele točke, nakon što je regularni dio susreta završen rezultatom 2:2.

Dinamo je nakon dosta rezerviranog početka utakmice poveo u 14. minuti nakon sjajne akcije po lijevoj strani. Ivanušec je izbio sam pred vratara Cluja i pucao ravno u njega, no na odbijenu je loptu natrčao Amer Gojak i pogodio praznu mrežu.

Uslijedio je pritisak domaćina, koji je u nekoliko navrata pošteno zaprijetio Livakoviću. Posebno se to odnosi na prigodu Deaca, koji je s desetak metara nakon kornera iz stopostotne prilike pucao preko Dinamova gola.

Dinamo je uspio sačuvati prednost do odmora, ali je u šestoj minuti nastavka ostao s desetoricom. Theophile je u kaznenom prostoru povukao Debeljuha, sudac je pokazao na bijelu točku i Dinamovu braniču put u svlačionicu. Na sreću hrvatskog prvaka, Livaković je pročitao namjeru Deaca i sačuvao Dinamovu prednost.

U 65. minuti Cluj je ipak izjednačio. Heroj jedanaesterca Livaković ovoga je puta loše reagirao nakon udarca Pereira, lopta mu je prošla kroz ruke i završila u mreži.

Bilo je jasno kako su pred Dinamom teški trenuci. Brojčano nadmoćan domaćin pritisnuo je goste iz Zagreba u potrazi za novim pogotkom, ali u 79. minuti stigao je šok. Na sličan način kao kod prvog pogotka, udarac Ademija obranio je domaći vratar, a na odbijenu loptu reagirao Kastrati i desetak minuta prije kraja donio modrima veliku prednost.

Samo dvije minute sudačke nadoknade dijelile su Dinamo od prolaza već u regularnom tijeku, no trenutak dekoncentracije u veznom redu i izgubljena lopta Petkovića rezultiali su pogotkom Cluja. Nakon ubačaja Debeljuha poentirao je Rondon i utakmicu odveo u produžetke.

Kako ni nakon dodatnih 30 minuta nije bilo pogodaka, pristupilo se lutriji jedanaesteraca. U prve četiri serije izvođači oba kluba bili su bez greške, a potom je Gojakov udarac s bijele točke obranio domaći vratar Cristian Balgradean. Priliku da riješi susret dobio je Golofca, ali se ponovno Livaković prometnuo u heroja i obranom ostavio Dinamo na životu.

Sedma serija pokazala se ključnom. Prvo je Gvardiol super preciznim udarcem donio prednost Dinamu, a Kevin Boli potom poslao loptu daleko preko grede.

Dinamo je ovom pobjedom osigurao europsku jesen, jer čak i u slučaju poraza u trećem pretkolu Lige prvaka imat će garantiran nastup u skupinama Europske lige.

Lokomotivin povijesni nastup ipak završen porazom

Po prvi put u klupskoj povijesti nogometaši Lokomotive zaigrali su u kvalifikacijama Lige prvaka. Na stadionu u Kranjčevićevoj ugostili su bečki Rapid i na kraju izgubili rezultatom 1:0. Premda je postojala nada da bi domaćin možda mogao iznenaditi veliki austrijski klub, na kraju su pokazali premalo za prolaz u sljedeće pretkolo.

Rapid je od samog početka preuzeo kontrolu nad utakmicom, ali pogodaka u početnih pola sata nije bilo. U 30. minuti Lokomotiva je apelirala na glavnog suca da pokaže na bijelu točku, nakon što je u kaznenom prostoru vratar Richard Strebinger srušio Marija Ćužea, ali je djelitelj pravde ostao nijem.

Prosvjedi domaćina nisu se ni stišali, a gosti iz Beča su poveli. Vratar Lokomotive u dva je navrata obranama sačuvao mrežu, ali treći put nije mogao, Ercan Kara pogodio je za 1:0, što se na kraju pokazalo dovoljnim za prolaz.

Lokomotiva je u nastavku pokušala ofenzivnijom igrom doći do izjednačenja, ali nisu uspijevali stvoriti neugodnosti gostima. Štoviše, od težeg poraza spasio ih je Denis Kolinger, dvaput očistivši loptu s linije domaćeg gola.

Europska avantura za Zagrepčane ipak nije gotova, jer Lokomotiva će svoj put nastaviti u Europskoj ligi, gdje ih čeka nastup u trećem pretkolu.