srijeda, 29.08.2018 / 12.35

Dinamo ispao iz Lige prvaka! Švicarci preokrenuli utakmicu u 135 sekundi!

U uzvratnoj utakmici play-offa za Ligu prvaka igrači Nenada Bjelice odigrali su sjajnih 60 minuta, a potom u razmaku od dvije i pol minute primili dva pogotka i nezasluženo ispali! Švicarski prvak Young Boys slavio je 1:2 (1:0) i prvi put u povijesti ušao u elitno klupsko nogometno natjecanje!

Modri ipak nisu uspjeli!
Prošlogodišnji prvak Švicarske Young Boys na kraju je s(p)retno slavio rezultatom 1:2 na prepunom Maksimiru pred skoro 30.000 gledatelja, a Dinamo će u petak saznati svoje protivnike u skupini Europske lige. Hrvatski prvak tako je drugi put u povijesti zapeo u play-off fazi natjecanja za Ligu prvaka (u sezoni 2013./14. ispali su od Austrije Beč), a četvrti put nisu uspjeli sačuvati rezultat 1:1 iz prve europske utakmice.

Bez iznenađenja u početnim sastavima, Modri krenuli uraganski
Oba trenerska stručnjaka odlučila su se za iste sastave kao i u prvoj utakmici, igranoj prošlu srijedu u Bernu. Nenad Bjelica na travnjak je izveo već uobičajenu jedanaestorku za europske utakmice u sastavu Zagorac - Stojanović, Theophile-Catherine, Dilaver, Leovac - Ademi, Olmo, Gojak, Hajrović, Oršić - Gavranović. S druge strane, švicarski strateg Gerardo Seoane odlučio se za već viđenu postavu u rasporedu 4-4-2; von Ballmoos - Mbabu, Wüthrich, von Bergen, Benito - Sanogo, Sow, Fassnacht, Sulejmani - Hoarau, Ngamaleu.
Počelo je sjajno za Modre, u 7. minuti Gojak je teledirigiranom loptom u šesnaestercu pronašao Olma koji je pokušao odigrati za Gavranovića, no od gostujućeg bloka lopta je došla do Hajrovića, koji ljevicom neobranjivo pogađa za 1:0. Bio je to Hajrovićev treći pogodak u Ligi prvaka u šestoj ovosezonskoj europskoj utakmici.
Gostima je dugo trebalo da se poslože i pokušaju uzvratiti udarac pred glasnim Dinamovim navijačima na maksimirskim tribinama, koji su čitavu utakmicu strastveno bodrili igrače Nenada Bjelice. Švicarci su čitavo prvo poluvrijeme bili u podređenom položaju, briljirali su stoperi Theophile-Catherine i Dilaver te Gojak i Hajrović i Dinamo je bio jako blizu drugog pogotka koji je cijelo poluvrijeme visio u zraku. Najveći udarac kojeg su Modri primili u prvom dijelu bila je ozljeda kapetana Arijana Ademija, kojeg je nakon pola sata igre zamijenio Ivan Šunjić.

Švicarski „blitzkrieg“, dva pogotka Hoaraua u razmaku od 135 sekundi
Ključan trenutak utakmice dogodio se u 50. minuti utakmice. Do tog trenutka, Young Boysi bili su jako daleko od vratara Zagorca i bilo kakve obećavajuće prilike pred Dinamovim vratima. Tada je Stojanović oklijevao s jednom loptom oko centra igrališta, spetljao je Sulejmanija i nehotice ga u padu udario nogom po licu. Nimalo ugodna scena, u kojoj je (po)najbolji igrač Švicaraca nakratko ostao i bez svijesti, a pomoć mu se ukazivala skoro 5 minuta. U igru je prisilno morao ući Roger Assale, koji je svojom brzinom i energijom počeo stvarati velike probleme Dinamovoj užoj obrani. Assale je u manje od 10 minuta provedenih na terenu iskoristio naivnost Marina Leovca i u 63. minuti isprovocirao kazneni udarac za goste. Vrlo dvojbena situacija, koju je nizozemski glavni sudac Björn Kuipers, na čuđenje modre klupe, okarakterizirao kao prekršaj za najstrožu kaznu. Poklon je iskoristio napadač Young Boysa Guillaume Hoarau, koji je poslao Zagorca u jednu, a loptu u drugu stranu i u tom trenutku (64. minuta) utakmica je vodila prema produžecima. Ipak, igrači Nenada Bjelice nisu se uspjeli oporaviti od tog nokauta i samo 134 sekunde poslije prvog pogotka Hoarau je postigao drugi, a pokazat će se kasnije, i odlučujući gol na utakmici. Korner je izveo Sow, Wüthrich je prenio loptu glavom, a Francuz Hoarau neometan s 2 metra šalje loptu u mrežu kraj nemoćnog Zagorca. Strašan je to bio šok za Dinamo, koji se pokušao vratiti u utakmicu preko Hajrovića (71'), Olma (72'), Budimira (88') i Gavranovića (90'+3' i 90'+5'), ali na kraju neuspješno i neprecizno.

Bjelica žali za propuštenom prigodom, ždrijeb Europske lige u petak
Na kraju ostaje dojam kako je Dinamo ispao od momčadi koju je u potpunosti nadigrao u nešto više od 90 maksimirskih minuta, a sličnog je razmišljanja i Dinamov strateg Nenad Bjelica: „Young Boysi su dobra momčad i oni su to pokazali u ove dvije utakmice, međutim, dojma sam kako je ipak bolja ekipa ispala iz daljnjeg natjecanja. Oni su iz dvije vrlo polemične situacije zabili dva gola, a prije i poslije toga nisam vidio ništa specijalno u njihovoj igri. Mi, nažalost, neke svoje situacije i šanse nismo uspjeli iskoristiti, ali dečki su se borili, bacali na glavu, ulazili u duele i ja im ne mogu apsolutno ništa prigovoriti. Sada nas čeka Europska liga, imamo novu momčad s 15 novih igrača, vratili smo publiku na stadion, imamo sjajnu atmosferu i u svlačionici i u gradu, i nastojat ćemo predstaviti hrvatski nogomet na najbolji mogući način.“

Dodajmo za kraj kako su u preostale dvije utakmice „vizu“ za skupine Lige prvaka izborili i nizozemski Ajax i grčki AEK, a danas su na rasporedu posljednja tri ogleda play-offa: PAOK - Benfica, PSV Eindhoven - Bate Borisov i Red Bull Salzburg - Crvena Zvezda. Dinamo čeka petak 31. kolovoza i ždrijeb Europske lige koji će se održati u Monacu s početkom u 13 sati. Modri su posljednji put skupinu Europske lige igrali u sezoni 2014./15. protiv Red Bull Salzburga, Celtica i Astre Giurgiu.