utorak, 07.05.2019 / 23.54

Čudesni Liverpool nadoknadio tri pogotka zaostatka i plasirao se u finale Lige prvaka!

Nevjerojatnu, veličanstvenu utakmicu odigrali su igrači Liverpoola pred svojim navijačima. Pobijedili su veliku Barcelonu s 4:0 i tako ušli u finale ovogodišnje UEFA Lige prvaka!

Sjajno otvaranje domaćina

Liverpool je nakon poraza od 3:0 u prvoj utakmici znao da na svom Anfieldu neće imati nimalo lagan zadatak, ali kao što su neki igrači Redsa rekli u najavi utakmice, u njihovom dvorištu oni su uvijek favoriti, a tako su se i postavili. Jurgen Klopp nije mogao računati na dvojicu ponajboljih igrača, Roberta Firmina i Mohameda Salaha, ali domaćine to nije pokolebalo.

Od prve minute krenuli su s prepoznatljivim pritiskom na posljednju liniju Barcelone, a već u 7. minuti ispunili su svoj cilj i postigli rani pogodak koji je utakmicu odmah učinio još zanimljivijom.

Sadio Mane presjekao je jedno loše dodavanje igrača Barcelone i uposlio kapetana Jordana Hendersona koji se sjurio u kazneni prostor gostiju i uspio pucati lijevom nogom. Njegov pokušaj Marc-Andre ter Stegen uspio je nekako obraniti, ali na odbijenu loptu natrčao je Divock Origi i zakucao je u mrežu za vodstvo Liverpoola 1:0!

Žestoko prvo poluvrijeme

Domaćini su nastavili s pritiskom, samo par minuta kasnije Mane je pao u šesnaestercu Barcelone, ali glavni sudac utakmice Cuneyt Cakir ostao je nijem. Obje momčadi čvrsto su se postavile, a zatim su i gosti pokazali da se nisu došli samo braniti. Udarac Lea Messija Allison Becker odbio je u korner, a odlično je reagirao i kod pokušaja Philippea Coutinha.

Prekidi su bili česti, igralo se poprilično oštro, a kapetan domaćih Jordan Henderson ostao je ležati na travnjaku nakon pola sata igre. Trener domaćih Jurgen Klopp uz rub travnjaka se nadao da se neće dogoditi najgore i iako je očigledno bio u velikim bolovima, kapetan je stisnuo zube i nastavio utakmicu.

Igrači Barce loptu su često davali Messiju, ali Redsi su ga odlično blokirali. Uputio je nekoliko udaraca iz daljine, koji su prošli blizu vrata Beckera, a nekoliko trenutaka prije kraja prvog dijela odlično je proigrao je Jordija Albu čiji je pokušaj sjajno zaustavio brazilski vratar tako da se na predah otišlo s rezultatom 1:0.

Wijnaldum - joker s klupe

Na početku drugog dijela vidjeli smo sjajne obrane ter Stegena i Beckera u razmaku od samo tridesetak sekundi. Prvo je gostujući vratar sjajno reagirao nakon kornera i udarca Redsa, a Allison je sjajno obranio udarac Suareza.

U 54. minuti Anfield je proključao! Alexander-Arnold Trent oduzeo je loptu Jordiju Albi i poslao oštru prizemnu loptu na koju je natrčao Georginio Wijnaldum i zakucao je iza leđa ter Stegena za 2:0.

Wijnaldum je u igru ušao na poluvremenu umjesto ozlijeđenog Andrewa Robertsona, a da je Klopp pogodio s izmjenom pokazalo se samo dvije minute kasnije. U 56. minuti Xherdan Shaqiri oštro je nabacio loptu pred gol Barce, a Wijnaldum se vinuo u skok i glavom pogodio za 3:0!

Lukavština vrijedna finala Lige prvaka

Barcelona je nakon ova dva primljena pogotka ipak uspjela malo primiriti igru Redsa, Messi se u 67. minuti ponovno našao u prilici, ali i ovog puta Becker je izašao kao pobjednik.

U 79. minuti Liverpool je došao do nevjerojatnog rezultata i vodstva od 4:0! Trent je izborio korner na desnoj strani igrališta i spremao se izvesti ga. Zatim je odglumio da odustaje od izvođenja, čekajući da ga Shaqiri zamijeni, ali ugledao je samog Origija na petercu. Poslao mu je oštru loptu, potpuno iznenadio obranu Barce, a Belgijac je pogodio suprotne rašlje za ogromno vodstvo Redsa!

Barca je tada pokušala spasiti stvar, počeli su pritiskati posljednju liniju domaćina, ali u posljednjih 15-ak minuta nisu stvorili niti jednu izglednu priliku i Cakir je nakon pet minuta dodatka označio kraj i tako poslao Liverpool u finale Lige prvaka!

Klopp: "Još mi nije jasno kako su ovo uspjeli"

Protivnika u finalu Redsi će doznati sutra kada u Amsterdamu Ajax dočekuje Tottenham, a iz prve utakmice ima prednost od 1:0. Liverpool se tako drugu godinu zaredom plasirao u finale najelitnijeg europskog natjecanja, a ova večer, bez obzira na ishod finala, ostat će zlatnim slovima upisana u knjige Liverpoolove povijesti.

Nakon utakmice, strijelac dva pogotka Gini Wijnaldum bio je oduševljen: "Ovo je nevjerojatno. Nakon utakmice u Španjolskoj bili smo uvjereni da možemo zabiti četiri pogotka i pobijediti 4:0. Mnogi su sumnjali u nas, mislili su da ne možemo to izvesti, ali pokazali smo da je u nogometu sve moguće."

Trener Klopp ni sam se nije mogao načuditi fantastičnoj večeri svojih igrača: "Još uvijek ne znam kako su dečki uspjeli izvesti ovo. Pobijedili smo jednu od najjačih momčadi svijeta, a da nismo primili gol. Još mi nije jasno. Vodio sam mnogo utakmica u svojoj karijeri, ali ne sjećam se ovako dobre predstave mojih igrača."

S druge strane, trener Barce Ernesto Valverde bio je u šoku: "Još si međusobno pokušavamo objasniti što se dogodilo. Nismo iskoristili šanse koje smo imali, nema izgovora, bili su bolji i pobijedili nas s 4:0."