srijeda, 19.09.2018 / 10.02

Bogata europska noć na otvaranju ovosezonske Lige prvaka

Jučer je odigrano prvih 8 utakmica na otvaranju ovosezonske Lige prvaka, postignut je 21 pogodak, odnosno u prosjeku 2,6 gola po susretu, a samo jedna utakmica završila je bez golova.

Sezona 2018./19. ostat će upamćena po tome što su tradicionalni počeci utakmica Lige prvaka u 20:45 sati otišli u povijest i od ove jeseni utorkom i srijedom susreti će se igrati u dva termina, u 18:55 i 21:00 sat. Lopta se stoga jučer prvi put ove sezone zakotrljala nešto prije 19:00 sati na San Siru i Nou Campu gdje su Inter i Barcelona dočekali Tottenham i PSV iz Eindhovena. Katalonce je do pobjede vodio fantastični Leo Messi koji je u veliku pobjedu 4:0 ugradio 3 pogotka, dok se u strijelce upisao i sve bolji Francuz Ousmane Dembele. Bio je to Messijev osmi hat-trick u Ligi prvaka, a Nizozemci već 7 susreta za redom ne znaju kako pobijediti u skupini. Blaugranu u uvjerljivoj pobjedi nije omeo ni crveni karton Umtitija 11 minuta prije kraja susreta, a dodajmo kako je hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić odigrao 85 minuta kada ga je na terenu zamijenilo veliko ovoljetno pojačanje iz Bayerna, Arturo Vidal. U 77. minuti Rakitić je sjajno asistirao Messiju za Argentinčev drugi pogodak na utakmici nakon briljantnog proigravanja iza leđa gostujuće obrane. Sjajnu večer imali su i Marcelo Brozović te Ivan Perišić koji su sa svojim Interom iz Milana iznenadili Tottenham i upisali (neočekivanu) 2:1 pobjedu nakon što su do 86. minute gubili 0:1. Spurse je u vodstvo doveo Eriksen u 53. minuti, Icardi je izjednačio 4 minute prije sudačke nadoknade, a duboko u istoj je Urugvajac Matias Vecino poentirao za veliko slavlje Nerazzurra. Šime Vrsaljko nije konkurirao za nastup zbog ozljede, Ivana Perišića je u 64. minuti zamijenio Candreva, a Marcelo Brozović odigrao je svih 90 minuta za talijanski sastav.

Rezultati by SofaScore

Napoli kiksao u Beogradu, Liverpool u 93. zabio za pobjedu
U to koliko je nogomet nekada okrutan zamalo su se uvjerili navijači Liverpoola nakon teško izborene pobjede protiv francuskog prvaka PSG-a. Poveli su Redsi na kultnom Anfieldu nakon pola sata igre kada je Sturridge iskoristio sjajan centaršut Robertsona i sjajnim trzajem glavom probio francuskog vratara Areolu. Šest minuta poslije Bernat neoprezno ruši Wijnalduma u vlastitom šesnaestercu, a Milner neobranjivo pogađa s 11 metara i dovodi Liverpool u vodstvo 2:0. I kada se činilo da će se na odmor otići s velikom prednošću domaćina, desni bek Parižana, Belgijac Thomas Meunier, iskoristio je nepažnju domaće obrane i ljevicom savladao nemoćnog Allisona za smanjenje prednosti na 2:1. Rezultat se nije mijenjao sve do 83. minute kada je Neymar iskoristio pogrešno dodavanje Salaha i asistirao Mbappéu za 2:2 te se tada činilo da će gosti u Pariz s(p)retno odnijeti bod. Ipak, u 92. minuti ukazao se Kloppov joker s klupe, Roberto Firmino, koji je sjajno lažnjakom okrenuo dvojicu Parižana i desnicom svladao nemoćnog Areolu za erupciju oduševljenja na Anfieldu i apsolutno zasluženu pobjedu Redsa. U istoj grupi talijanski Napoli nije uspio svladati najslabijeg protivnika u skupini, beogradsku Crvenu Zvezdu, koja je tako svoj prvi nastup u povijesti u Ligi prvaka obilježila osvojenim bodom protiv talijanskog doprvaka. Igračima Carla Ancelottija nije pomogao ni posjed lopte od čak 64%, kao ni 86% točnih dodavanja te 13 udaraca prema golu domaćeg vratara Milana Borjana. Marko Rog ostao je na klupi Napolitanaca, a Dejan Lovren još se oporavlja od ozljede i nije ni konkurirao za nastup u dresu Liverpoola.

Gosti odnijeli puni plijen u skupini A, Atletico preokrenuo vodstvo Monaca
U skupini A puno zadovoljstva nakon 1. kola imat će Atletico iz Madrida i Borussia iz Dortmunda koji su slavili na teškim gostovanjima u Monacu, odnosno Bruggeu. Madriđani su se bez ozlijeđenog Nikole Kalinića u 18. minuti našli u zaostatku nakon što je u 18. minuti Monaco poveo preko Samuela Grandsira. Ipak, već do poluvremena Simeoneovi ratnici uspjeli su preokrenuti rezultat u svoju korist i pronaći put do francuske mreže čija vrata nije branio Danijel Subašić. Strijelci za Atletico bili su Diego Costa u 31. i Jose Gimenez u 45. minuti. Colchonerosima je to tek druga pobjeda u posljednjih 8 utakmica u skupini Lige prvaka, dok Monaco već 9 europskih susreta ne zna za pobjedu, a u idućem kolu ide na teško gostovanje u Dortmund. Borussia je također bila na teškom iskušenju kod Club Bruggea gdje je na kraju slavila 1:0 sretnim i spretnim pogotkom Christiana Pulišića 5 minuta prije kraja susreta. Nezaslužen je to poraz hrvatske kolonije u Bruggeu na čelu s trenerom Ivanom Lekom kojem su Karlo Letica i Matej Mitrović odigrali svih 90 minuta dok Ivan Tomečak nije bio ni na klupi.

U vjerojatno najslabijoj skupini ovogodišnje Lige prvaka, skupini D, Galatasaray je slavio s uvjerljivih 3:0 protiv Ćorlukinog Lokomotiva iz Moskve, a strijelci su bili Rodrigues u 9., Derdiyok u 67. i Inan u 94. minuti susreta. Vedran Ćorluka odigrao je svih 90 minuta u Istanbulu, a u 23. minuti zaradio je žuti karton. U drugoj utakmici skupine igranoj u Gelsenkirchenu Porto je osvojio bod protiv Schalkea. Gosti su već u 13. minuti mogli povesti, ali udarac Alexa Tellesa s bijele točke brani Fährmann. Domaćine u 64. minuti u vodstvo dovodi Embolo kojemu je to prvi gol u Europi nakon 2015. godine, no Otavio u 75. minuti susreta iz novog jedanaesterca izjednačava i postavlja konačnih 1:1.