nedjelja, 23.08.2020 / 23.16

Bayern osvojio šesti naslov prvaka Europe i ušao u povijest Lige prvaka!

Sedam godina nakon zadnje pobjede u finalu Lige prvaka minhenski Bayern ponovno je na krovu Europe. Njemački prvak minimalnom je pobjedom od 1:0 nadigrao Paris Saint-Germain i na kraju zasluženo osvojio naslov, ušavši pritom u povijest ovoga natjecanja kao prva momčad koja od početka do kraja natjecanja nije ispustila ni jedan jedini bod.

Savršenim nizom od 11 pobjeda Bayern je posve zasluženo došao do šestog klupskog naslova prvaka Europe i teško će bilo tko naći zamjerke fantastičnom izdanju Bavaraca tijekom cijele sezone Lige prvaka. Paris Saint-Germain ponovno je ostao praznih ruku i svoju će prigodu morati tražiti u narednim sezonama, no teško se oteti dojmu da su upravo ove godine imali velike šanse da napokon podignu dosad nedostižni trofej.

Premda je Bayern večeras bio bolja momčad i ipak pokazao više kada je to trebalo, Parižani itekako imaju razloga za žaljenje jer u 90 minuta nadmetanja u Lisabonu imali su nekoliko vrlo izglednih prigoda koje na kraju nisu znali iskoristiti.

Usprkos dobrim nastupima u početnih 11 Bayerna, hrvatski reprezentativac Ivan Perišić večeras je ipak ustupio mjesto Kingsleyu Comanu, upisavši dvadesetak minuta nastupa u završnici utakmice. Taj se potez ipak isplatio treneru Hansiju Flicku, jer upravo je Coman bio čovjek odluke i strijelac pogotka vrijednog titule prvaka.

Susret je očekivano otvoren visokim pritiskom Bayerna i pokušajem da već u ranoj fazi utakmice natjera protivnika na pogrešku i dođe do prednosti. To se ipak nije dogodilo i Parižani su se nakon 15-ak minuta prilagodbe oslobodili pritiska i kreirali prvu pravu prigodu na utakmici. Igrala se 18. minuta kada je Kylian Mbappe gurnuo u prigodu Neymara, a Brazilčev prizemni udarac sjajnom refleksnom obranom zaustavio Manuel Neuer.

Bavarci nisu ostali dužni i već četiri minute kasnije loptu je u srcu šesnaesterca primio Robert Lewandowski i iz okreta pogodio desnu vratnicu pariškog gola. Uslijedio je kontranapad Paris Saint-Germaina i kombinacija Andera Herrere i Angela Di Marije, koju je potonji iz vrlo izgledne situacije pokvario lošom realizacijom i šutom preko gola.

U 25. minuti Bayern je ostao bez Jeromea Boatenga, čiji je nastup uoči utakmice bio pod znakom pitanja. Umjesto njega u igru je ušao Niklas Süle.

PSG je do nove prigode došao na isteku pola sata igre, lopta je nakon kornera došla do Herrere, a Španjolac potegao iz voleja no neugodna lopta završila je u Bayernovu bloku. Samo dvije minute kasnije opet je opasno na drugoj strani, Lewandowski je iz teške situacije zaprijetio glavom, a Keylor Navas se istaknuo obranom.

U samoj završnici prvoga dijela još dvije situacije vrijedne spomena. Prvo je David Alaba grubo pogriješio i predao loptu Parižanima, nakon čega se Mbappe našao u stopostotnoj prigodi, no njegov udarac bio je slab i Neuer ga je ukrotio bez problema. Na drugoj strani Bayern je tražio jedanaesterac jer je u sudačkoj nadoknadi u kaznenom prostoru srušen Coman, ali bez reakcije talijanskog suca Danielea Orsata.

Drugo poluvrijeme ponudilo je znatno manje sadržaja, ali i pobjednički pogodak Bavaraca. Oba sastava probudila je gužva u 51. minuti i naguravanje nakon koje su požutjeli Serge Gnabry i Paredes, a osam minuta kasnije Bayern je došao do vodećeg pogotka.

Odlično su na desnoj strani kombinirali Bavarci, Joshua Kimmich ubacio filigranski preciznu loptu za Comana na drugoj vratnici, a ovaj odmjerenim udarcem glavom zatresao mrežu nemoćnog Keylora Navasa.

Četiri minute kasnije Bayern je izveo gotovo identičnu akciju, ali je nakon udarca Comana dobro reagirao Thiago Silva i očistio situaciju pred golom. PSG je uzvratio na drugoj strani, Di Maria lukavo uposlio Marquinhosa, ali je večeras sjajni Neuer ponovno na mjestu.

Uslijedilo je razdoblje s mnoštvom izmjena u sastavima, što je imalo značajnog učinka na ritam utakmice. Nervoza u redovima PSG-a je rasla, jer vrijeme je neumoljivo istjecalo, a Parižani nisu uspijevali stvoriti nezgodne situacije pred vratima Bayerna.

Zaprijetiti su uspjeli tek u sudačkoj nadoknadi, kada su stvorili dvije opasne situacije u šesnaestercu minhenskog kluba. Mbappe se našao oči u oči s Neuerom, njemački vratar obranio, ali je susret prekinut zbog zaleđa. Nedugo zatim Neymar je pokušao uposliti Choupa-Motinga, ali ovaj nije uspio još jednom postati heroj Parižana.

PSG na kraju nije pokazao dovoljno kako bi osvojio ovaj trofej. Igrači Thomasa Tüchela po posljednjem su sučevom zvižduku u suzama sjeli na travnjak stadiona Benfice, a njihovi suparnici u neubičajeno sumornoj atmosferi bez navijača proslavom stavili točku na "i" nevjerojatne Bayernove sezone.