četvrtak, 11.04.2019 / 00.15

Barcelona autogolom do vrijedne pobjede na Old Traffordu

Nogometaši Barcelone napravili su velik korak prema polufinalu Lige prvaka. Večeras su na Old Traffordu svladali Manchester United s minimalnih 1:0, a jedini pogodak na utakmici postigao je Luke Shaw u vlastitu mrežu.

Manchester United je u prvoj utakmici četvrtfinala Lige prvaka uspio u većoj mjeri zaustaviti argentinskog čarobnjaka Lionela Messija, ali ni to nije bilo dovoljno da dođu do podviga i svladaju ipak favoriziranu Barcelonu. Jedan pogodak na kontu gostiju velika je prednost uoči uzvrata na Nou Campu, no bilo bi pogrešno unaprijed otpisati englesku momčad, u što se na svojoj koži najbolje uvjerio Pari Saint-Germain.

Barcelona nije pružila posebno nadahnutu partiju, nakon vodećeg su se pogotka uglavnom okrenuli kontroli utakmice i sanaciji rijetkih opasnih situacija pred svojim vratarom, dok je United ponovno pokazao sada već zabrinjavajuću sterilnost u napadačkom dijelu i nije uspio stvoriti nijednu stopostotnu prigodu u šesnaestercu gostiju.

Hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić započeo je utakmicu u početnom sastavu i odigrao svih 90 minuta. Korektno je obavio nešto defanzivniji posao koji mu je u ovom susretu dodijelio trener Barcelone.

Posve očekivano, Barcelona je zagospodarila posjedom lopte od prve minute i razlika u kvaliteti suparnika bila je vidljiva iz svakog dodira. Iako je bio domaćin, United se odlučio za čvrsto inzistiranje na sustavu iz kojeg bi kontrom ili polukontrom zadali udarac gostima, no utakmicu su na kraju završili bez udarca u okvir gola, po prvi put nakon 2005. godine.

Trenutak odluke zbio se u ranoj fazi susreta, već u 12. minuti. Visokom loptom prevarena je obrana Uniteda, a Messi zapravo jedinim spomena vrijednim potezom na utakmici pronašao usamljenog Luisa Suareza na suprotnoj strani peterca. Urugvajac je pokušao glavom spustiti loptu za Philippea Coutinha, no ona se od Lukea Shawa odbila u nebranjeni dio mreže. U prvi mah pomoćni je sudac podigao zastavicu signalizirajući zaleđe, no kratka konzultacija s VAR sobom otklonila je svaku dvojbu. Zaleđa nije bilo, pogodak je bio regularan i Barcelona je došla do značajne prednosti i, pokazat će se, konačnog rezultata.

Katalonska momčad zaprijetila je u prvome dijelu i preko Coutinha, no snažan prizeman udarac Brazilca uspio je obraniti David De Gea i na odmor se otišlo nepromijenjenim rezultatom.

United je u nastavku donekle konsolidirao redove i iskoristio činjenicu da je Barcelona zadovoljna rezultatom svjesno prepustila inicijativu protivniku. Međutim, Crveni vragovi uz sav napor i solidan nastup veznog reda u kojem su zaigrali Paul Pogba, Scott McTominay i Fred, nikako nisu uspijevali učiniti nešto značajnije u trećini gostiju.

Najizgledniju situaciju u drugom je dijelu imao Diogo Dalot, kada je na ubačaj s desne strane ostao zaboravljen u šesnaestercu Barcelone, ali njegov udarac glavom odsjeo je daleko od Ter Stegenova gola. Solskjaer je pokušao izmjenama ponešto osvježiti momčad i ubacivanjem Anthonyja Martiala i Jesseja Lingarda dobiti na dinamici, no Barcelona je iznimno iskusna momčad i lakoćom je kontrolirala susret i privela ga kraju.

Uzvrat za tjedan dana čini se kao nemoguća misija za Solskjaerov sastav, kojemu će u drugih 90 minuta biti potreban podvig veći od onog nedavnog na Parku prinčeva. Barcelona je pak obavila polovicu posla. Nije dotakla zvjezdane trenutke niti impresionirala nastupom na Old Traffordu, no odigrala je koliko je bilo potrebno za slavlje i korak prema polufinalu.

Ole Gunnar Solskjaer, menadžer Manchester Uniteda: "Bilo je pozitivnih i negativnih stvari. Počeli smo utakmicu dosta nervozno, a nakon primljenog pogotka smo se smirili i zaigrali bolje. U veznom redu imali smo nekoliko vrlo dobrih individualnih nastupa i na trenutke smo djelovali kao pravi Manchester United, prijetili smo i slali opasne lopte u šesnaesterac. Kod njihova pogotka imali su i malo sreće jer se lopta odbila od Lukea Shawa. Šteta, ali i dalje smo u igri za prolaz."

Gerard Pique, igrač Barcelone: "Nakon što smo vidjeli utakmicu s PSG-om, ne možemo biti posve sigurni da smo prošli. Parižani su imali i bolji rezultat od našeg, pa znate što se dogodilo. Veliki klubovi sposobni su za preokrete i moramo se s time nositi. Što se mene tiče, bilo je zaista posebno vratiti se na ovaj stadion nakon toliko godina. Mislim da obrambeno izgledamo vrlo dobro, možda najbolje ove sezone."