srijeda, 11.03.2020 / 23.59

Atletico u produžecima nevjerojatnim preokretom eliminirao prvaka Europe

Momčad madridskog Atletica ostvarila je podvig i nakon teške bitke na Anfieldu i iscrpljujuća dva produžetka pobjedom od 3:2 izborila četvrtfinale Lige prvaka. Još uvijek aktualni europski prvak posrnuo je tako već na prvom koraku nakon natjecanja po skupinama i svoj će trofej krajem sezone morati prepustiti nasljedniku.

Fantastičnom dvoboju svjedočili smo večeras na Anfieldu gdje je Liverpool tijekom cijele utakmice bio bolji suparnik, stigao do dva pogotka prednosti, da bi potom sve prosuo i dozvolio Atleticu nevjerojatan preokret. Momčad Diega Simeonea kroz veći je dio susreta bila "na konopcima", ali je po tko zna koji put pokazala karakter i borbenost i pronašla izlaz iz naizgled beznadne situacije.

Liverpool je krajem prvog poluvremena probio madridski bedem i eliminirao zaostatak iz Madrida, a zatim pogotkom u produžetku stigao na prag četvrtfinala. Anfield je već slavio, a Atletico ostao hladne glave i u čudesnom preokretu postigao tri pogotka za pobjedu nad braniteljem naslova.

Susret je otvoren prigodom Atletica već u prvim sekundama utakmice. Diego Costa je uhvatio domaćina na spavanju i mogao zadati udarac od kojeg bi se Liverpool teško oporavio, ali je njegov udarac odsjeo pored vratnice.

Liverpool se brzo probudio i u petoj minuti Georginio Wijnaldum je glavom iskušao Jana Oblaka, a nedugo zatim i Mohamed Salah je udarcem s ruba kaznenog prostora pucao preko grede. Odličnu prigodu u 14. minuti imao je i Alex Oxlade Chamberlain, no još se jednom sjajnom intervencijom istaknuo vratar Atletica.

Usprkos prigodama domaćina, Atletico je na terenu pružao solidan dojam, disciplinirano se branio i čak znao i zaprijetiti. Jednu takvu prigodu propustili su nakon kornera u 18. minuti, lopta na prvu vratnicu glavom je skrenuta tik pored vratnice.

Liverpool je dugo čekao na svoju sljedeću prigodu, tek u 36. minuti Roberto Firmino se našao u izglednoj situaciji nakon ubačaja s desne strane, ali je promašio loptu i dao prigodu Oblaku za još jedno otklanjanje opasnosti. I kada se činilo da će madridski bedem izdržati nalete u prvom poluvremenu, domaćin je došao do vodstva.

Dvije minute prije odlaska na odmor, nakon jednog od brojnih oštrih ubačaja u srcu kaznenog prostora Atletica posve sam se našao Wijnaldum i glavom poslao loptu u nebranjeni dio mreže.

Ofenziva Liverpoola nastavljena je i u drugom poluvremenu. Redale su se prigode i neugodne situacije pred vratima Jana Oblaka, a slovenski vratar redom skidao pokušaje domaćina. U 66. minuti veliku je prigodu imao Robertson, ali je iz neposredne blizine glavom zatresao gredu gostujućeg gola.

Tri minute kasnije, Oblak zaustavlja i pokušaj Alexandera Arnolda, a u zadnjih deset minuta ispromašivali su se Robertson, Mane i Salah. I tada - šok na drugoj strani. U posljednjoj minuti regularnog tijeka Atletico je izborio prekršaj na polovici Liverpoola, a na ubačaj sjajno je reagirao Saul Niguez i postigao lijep pogodak glavom. Eksploziju oduševljenja u redovima gostiju ipak je prekinula intervencija video tehnologije i ispravno dosuđeno zaleđe.

Na red su došli produžeci i već u 94. minuti Liverpool je stigao do drugog pogotka. Roberto Firmino je prvo glavom pogodio vratnicu, a zatim odbijenu loptu poslao u praznu mrežu. Redsi su u rukama imali rezultat za četvrtfinale i valjalo je tek do kraja susreta sačuvati vlastitu mrežu. Na žalost prepunog Anfielda, već tri minute kasnije grubo je pogriješio vratar Adrian, predao loptu Joau Felixu, a ovaj asistirao Marcosu Llorenteu za 2:1.

U jednoj sekundi situacija na terenu posve se promijenila. Sada je Liverpool hvatao pogodak za četvrtfinale, ali je u sveopćoj ofenzivi prema vratima Oblaka ostavio puno prostora u vlastitoj obrani. To je u posljednjim trenucima prvog produžetka ponovno iskoristio Llorente i krasnim udarce s ruba kaznenog prostora izjednačio na 2:2.

Bio je to pretežak udarac za Redse, koji su u samoj završnici posve potonuli i dopustili i Alvaru Morati da u posljednjim trenucima susreta zapečati sudbinu Liverpoola za konačnih 3:2.